Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE Gimnazjum nr 1 w Rumi ID grupy: 96/66_mp_g2 Opiekun: Maria Palmąka Kompetencja: matematyczno-przyrodnicza Temat projektowy: „Zmysłami.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE Gimnazjum nr 1 w Rumi ID grupy: 96/66_mp_g2 Opiekun: Maria Palmąka Kompetencja: matematyczno-przyrodnicza Temat projektowy: „Zmysłami."— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE Gimnazjum nr 1 w Rumi ID grupy: 96/66_mp_g2 Opiekun: Maria Palmąka Kompetencja: matematyczno-przyrodnicza Temat projektowy: „Zmysłami otwieram okna i drzwi na mój świat” Semestr IV/ 2011/2012

3 Zmysłami otwieram okna i drzwi na mój świat!

4 Narządy zmysłów u człowieka
Narządy zmysłów odbierają bodźce ze środowiska zewnętrznego za pomocą receptorów. Człowiek ma pięć narządów zmysłów oraz odpowiadające im narządy: Wzrok- oko Słuch- ucho Smak- język Zapach- nos Dotyk- skóra

5 Narząd wzroku – oko

6 Adaptacja i akomodacja oka
Adaptacja oka polega na regulacji wielkości źrenic. Jest to przystosowanie oka do widzenia w różnych warunkach. W ciemności źrenica się rozszerza, a w bardzo silnym świetle- zwęża się. Akomodacja oka polega na zmianie kształtu soczewki. Jest to przystosowanie oka do ostrego widzenia przedmiotów znających się w różnej odległości.

7 Wady wzroku Wada Charakterystyka Objawy Korekcja Krótkowzroczność
Obraz powstały w wyniku skupienia promieni świetlnych tworzy się przed siatkówką Złe widzenie przedmiotów znajdujących się daleko Soczewki rozpraszające (-) Dalekowzroczność Obraz powstały w wyniku skupienia promieni świetlnych tworzy się za siatkówką Złe widzenie przedmiotów znajdujących się blisko Soczewki skupiające (+) Astygmatyzm Wpadające do oka wiązki promieni po załamaniu nie łączą się w jednym punkcie, lecz załamują się pod różnymi kątami i w różnych płaszczyznach Soczewki cylindryczne Zez Osłabienie mięśni ocznych Zmiana kąta patrzenia jednego oka względem drugiego Ćwiczenia, zabieg chirurgiczny

8 Odszukanie plamki ślepej

9 Narząd słuchowy Narządem słuchowym jest ucho. Dzieli się ono na:
Ucho zewnętrzne- małżowina uszna, przewód słuchowy zewnętrzny Ucho środkowe- błona bębenkowa, kosteczki słuchowe (młoteczek, kowadełko i strzemiączko) Ucho wewnętrzne- kanały półkoliste, ślimak, nerw przedsionkowo-ślimakowy, błędnik, trąbka słuchowa.

10 Proces słyszenia Fale dźwiękowe` przez małżowinę uszną, a następnie przewód słuchowy doprowadzone są do błony bębenkowej, która zaczyna drgać. Drgania wzmocnione przez kosteczki słuchowe przenoszą się do okienka ślimaka, a płyn znajdujący się wewnątrz zostaje wprowadzony w ruch. Ruch płynu w ślimaku podrażnia zakończenia nerwu słuchowego wywołuje impuls nerwowy, który nerwem słuchowym dociera do mózgu. Mózg przetwarza otrzymane informacje dzięki czemu człowiek może odróżnić wysokość, barwę i natężenie dźwięku.

11 Określanie kierunku dźwięku

12 Narząd smaku Narządem smaku jest język. Podstawowymi smakami są:
Słodki Kwaśny Gorzki Słony

13 Powstawanie wrażenia smakowego
Komórki receptorowe reagują jedynie wtedy, gdy substancja chemiczna jest rozpuszczalna w ślinie i śluzie otaczającym kubek. Impulsy elektryczne powstałe w kubkach smakowych są przewodzone przez nerwy do ośrodków analizujących, umiejscowionych w mózgu. Tam ostatecznie kształtują się wrażenia smakowe.

14 Sprawdzamy rozmieszczenie kubków smakowych na języku

15 Narząd zapachu Narządem zapachu jest nos. Podstawowymi zapachami jest zapach: Kwiatowy Żywiczny Korzenny (aromatyczny) Owocowy Gnilny Spalenizny (przyswędkowy)

16 Powstawanie wrażenia zapachu
Komórki chemoreceptorowe znajdują się w górnej części jamy nosowej. Substancja zapachowa (chemiczna), by mogła być rozpoznawalna, musi się rozpuścić w warstwie śluzu pokrywającego powierzchnię komórek nabłonka węchowego. Po połączeniu się substancji zapachowej z komórką receptorową powstaje impuls elektryczny. Impuls ten dociera do mózgu, gdzie powstaje wrażenie węchowe.

17 Sprawdzanie jak długo zapach unosi się w powietrzu

18 Narząd dotyku – skóra

19 Funkcje skóry Ochronna- zabezpieczenie przed urazami mechanicznymi, np. uderzeniami; Termoregulacyjna- wydzielanie potu; Wydalanie- usuwanie z organizmu nadmiaru wody i zbędnych produktów przemiany materii; Wymiana gazowa; Wydzielanie łoju, wydzielanie mleka; Wytwarzanie- synteza witaminy D, wytwarzanie melaniny; Odbieranie bodźców- odczuwanie dotyku, ucisku, bólu, ciepła i zimna.

20 Sprawdzanie wrażliwości skóry na ciepło i zimno

21 podsumowanie Zmysły są nam potrzebne do odbierania informacji z otoczenia. Pozwalają nam uczyć się i poznawać rzeczywistość. Często ratują nam życie Dzięki zmysłom nasz świat jest ciekawy i barwny.

22 literatura Vademecum Biologia, wyd. Operon
„Puls Życia” podręcznik biologii dla gimnazjum, wyd. Nowa era y.htm

23


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE Gimnazjum nr 1 w Rumi ID grupy: 96/66_mp_g2 Opiekun: Maria Palmąka Kompetencja: matematyczno-przyrodnicza Temat projektowy: „Zmysłami."

Podobne prezentacje


Reklamy Google