Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jakub Kubiak Vc Ekslibris.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jakub Kubiak Vc Ekslibris."— Zapis prezentacji:

1 Jakub Kubiak Vc Ekslibris

2 Ekslibris Ekslibris-znak własnościowy danego egzemplarza, książki najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru, (lub np. stylizowanymi inicjałami) lub z nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej formie może to być np. pieczątka. Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafiki artystycznej. Ich tworzeniem zajmowało się wielu znanych grafików, rytowników i typografów. Zbieranie ekslibrisów jest jedną z dziedzin kolekcjonerstwa. Organizowane są również wystawy, nieraz nawet poświęcone wyłącznie tej tematyce. Posługiwanie się ekslibrisem jest uważane za wyraz wysokiego szacunku i dbałości o książki, jak również wysokich potrzeb kulturalnych ich właściciela. Pośrednio ekslibris ma również motywować do podobnej dbałości (i do terminowego zwrotu) osoby, którym dana książka jest wypożyczana. Ekslibris ma również za zadanie zabezpieczanie księgi przed kradzieżą lub zatraceniem. Ekslibrisy wykonane pięknie, lub też należące do znanych osób dodatkowo podnoszą wartość kolekcjonerską danego egzemplarza.

3 Historia ekslibrisu Najstarsze oznaczenia własnościowe na książkach pojawiły się w Polsce w drugiej połowie XIV wieku, na kartach rękopisów. Początkowo znak określał tylko właściciela rękopisu, ale manuskryptu nie zdobił. Owe proste formy oznaczenia własności książki były dwojakiego rodzaju: krótkie odręczne noty właściciela lub dłuższe zapiski, często uzupełniane wiadomością o miejscu sporządzenia lub nabycia rękopisu. Z chwilą, gdy księgi rękopiśmienne przestały być tylko skarbnicą wiedzy, ale stały się dziełem sztuki, pojawiły się piękne iluminacje, znak własnościowy wzniósł się na wyżyny. Pełnił funkcję ochronną, wskazywał właściciela rękopisu, ale ozdobnie namalowany podnosił również wartość iluminowanych kodeksów. Te najstarsze formy znaku własnościowego to herby i gmerki właścicieli rękopisów. Umieszczane były przeważnie na dolnym marginesie pierwszej karty tekstu.

4 Przykłady ekslibrisu

5 Co możemy znaleźć na ekslibrisie?
Swoje inicjały Napis „ekslibris” Obrazy

6 Własnoręcznie robiony ekslibris

7 Ciekawostka Ekslibris artystycznie wykonany w szlachetnej technice graficznej (drzeworyt, miedzioryt, akwaforta, ak-watinta, litografia) podnosi walory artystyczne książki, dając świadectwo bibliofilskiego do niej stosunku.

8 Ciekawostka 2  "Ekslibris" pochodzi z łac. ex libris, co znaczy "z książek", w domyśle "z książek czyichś". Ekslibris występuje zazwyczaj pod postacią niewielkiej, ozdobnej karteczki naklejanej na wewnętrznej stronie okładki, rzadziej w formie stempla. Jest to osobisty znak jej właściciela, niejako podpis mówiący "ta książka do mnie należy i uprasza się o jej godne traktowanie i przede wszystkim ZWROT właścicielowi..."

9 Ciekawostka 3 "[...] Typowy ekslibris od połowy XV wieku ma formę heraldyczną, rzadko z portretem, częściej z rysunkiem alegorycznym, dewizami, sentencjami i mottami. Za prototyp ekslibrisu uważa się tabliczki dołączane do rękopisów egipskich (1400 r. p.n.e.) i asyryjskich (VII w. p.n.e.). W Europie znany już w okresie feudalizmu w postaci herbów malowanych na rękopisach, najczęściej na dolnym marginesie pierwszej karty tekstu. W Polsce najstarszy datowany ekslibris pochodzi z początku XVI w. [...]". Słownik terminologiczny sztuk pięknych, PWN 1969, s. 99

10 Źródła www.wikipedia.pl www.googlegrafika.pl

11 Dziękuję za oglądnięcie mojej prezentacji i zachęcam do tworzenia własnych ekslibrisów!


Pobierz ppt "Jakub Kubiak Vc Ekslibris."

Podobne prezentacje


Reklamy Google