Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia kartki świątecznej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia kartki świątecznej"— Zapis prezentacji:

1 Historia kartki świątecznej

2 „Wynalazcą” kartki świątecznej jako takiej był jednak Szkot, Thomas Sturrock, który swoje pierwsze dzieło stworzył w 1841 roku. A pierwszą kartkę z życzeniami z okazji świąt Bożego Narodzenia wysłał w 1842 roku szesnastoletni londyński artysta, William Maw Egley.

3

4

5 W roku 1843 pojawiły się w Wielkiej Brytanii kartki zrobione na prywatne zamówienie sir Henry'ego Cole'a, pierwszego dyrektora Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Choć dzięki wynalezieniu kolei żelaznych koszty przesyłek pocztowych spadały, to cena produkowanych ręcznie kartek nie sprzyjała popularyzacji nowego zwyczaju.

6

7 Pierwsza kartka świąteczna zaprojektowana przez artystę Johna Calcott Horsley’a na zamówienie Henry Cole’a

8 W 1875 r. kartki świąteczne pojawiły się w Ameryce, za sprawą urodzonego we Wrocławiu Louisa Pranga. Zasługą Pranga było nie tylko wprowadzenie wzorów typowo bożonarodzeniowych, ale także organizowanie konkursów (z wysokimi nagrodami pieniężnymi) na najpiękniejsze kartki świąteczne

9 Natomiast zwyczaj wysyłania życzeń świątecznych na specjalnych kartonikach stał się popularny na całym świecie w latach dwudziestych XX wieku.

10 Na początki XX wieku kartki pojawiły się także w Polsce
Na początki XX wieku kartki pojawiły się także w Polsce. Pomysłodawcą nazwy „pocztówka” był sam Henryk Sienkiewicz! Popularne stały się natomiast w latach dwudziestych, kiedy to wysyłano je najchętniej. Z czasem były coraz bardziej fantazyjne, kolorowe, z piękniejszymi nadrukami.

11 Tworzenie kart świątecznych stało się prawdziwą sztuką
Tworzenie kart świątecznych stało się prawdziwą sztuką. Dziś także w księgarniach, kioskach, na pocztach mamy ogromny ich wybór. Są również kartki dźwiękowe, a nawet zapachowe. Bywają ręcznie malowane, z fantazyjnymi elementami. Wiele organizacji tworzy specjalne kartki świąteczne w celu pozyskiwania funduszy. Taki sposób na zbieranie pieniędzy został zapoczątkowany przez UNICEF.

12 Chłopiec z szopką. Z ziemi sieradzkiej. Autor: Fl. Piekarski.
Źródło: KONIEC Chłopiec z szopką. Z ziemi sieradzkiej. Autor: Fl. Piekarski.


Pobierz ppt "Historia kartki świątecznej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google