Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nie ma boga prócz Allacha, a Mahomet jest Jego prorokiem Szahada.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nie ma boga prócz Allacha, a Mahomet jest Jego prorokiem Szahada."— Zapis prezentacji:

1

2 Nie ma boga prócz Allacha, a Mahomet jest Jego prorokiem Szahada

3

4

5 622 – hidżra (wywędrowanie) 628 – powrót do Mekki 632 – opanowanie Mekki i śmierć Mahometa

6 Abu Bakr – pierwszy następca Mahometa (kalif) teść Mahometa, ojciec ukochanej żony Aiszy

7 Nad Stawem Humm, Mahomet wziąwszy Alego za rękę, powiedział: "O ludzie, wiedzcie że czym Aaron był dla Mojżesza tym Ali jest dla mnie, z wyjątkiem tego że po mnie nie będzie żadnego proroka, i on będzie waszym obrońcą (walī) po mnie. Dlatego Ali jest panem każdego, którego ja jestem panem." Potem zaś podniósł rękę Alego i powiedział: "O Boże, bądź miłosierny dla tego kto jest oddany Alemu, okaż wrogość temu kto jest jego wrogiem, daj zwycięstwo temu kto pomaga Alemu i opuść tego kto opuści Alego. Niech prawda prowadzi Alego do końca jego życia" Ali ibn Abi Talib - brat stryjeczny, przybrany syn, zięć Mahometa (mąż córki - Fatimy)

8

9 1. Wiara w Allaha - jednego Boga, który nie posiada potomstwa (tawhid - jedynobóstwo) 2. w Jego Anioły - np. anioła Dżibrila (Gabriela) lub Michaila (Michała) 3. w Jego Księgi - w Koran (także Torę i Ewangelię) 4. w Jego Proroków - np. w proroka Mahometa, Jezusa, Mojżesza, Adama itd...; Mahomet jest "pieczęcią proroków 5. w Dzień Ostatni - czyli Dzień Sądu Ostatecznego, w którym ludzie będą osądzeni przez Boga

10 1. Wyznanie wiary – szahada 2. Modlitwa ( صلاة, salat) - odprawiana pięć razy dziennie, z twarzą zwróconą w stronę Mekki 3. Jałmużna ( زكاة, zakat) - określoną część swych dochodów (najczęściej 2,5%) muzułmanin ma obowiązek oddawać biednym. 4. Post ( صوم, saum) - w ciągu dziewiątego miesiąca roku muzułmańskiego (ramadanu), muzułmanie muszą powstrzymywać się od jedzenia i picia 5. Pielgrzymka do Mekki ( حج, hadżdż) - muzułmanin musi ją odbyć przynajmniej raz w życiu, jeśli pozwala mu na to sytuacja materialna.

11

12 750 – zwycięstwo nad rzeką Zab Początkowo popierani przez szyitów ze względu na bliskie pokrewieństwo z Mahometem, sami jednak popierali sunnitów i muzułmanów niearabskich. Kres ich władzy położyli: szyiccy Bujidowie szyiccy Bujidowie Mamelucy (głównie Turcy Seldżuccy) Mamelucy (głównie Turcy Seldżuccy) Mongołowie (Hulagu – Chan zdobył Bagdad w 1258 r.) Mongołowie (Hulagu – Chan zdobył Bagdad w 1258 r.)


Pobierz ppt "Nie ma boga prócz Allacha, a Mahomet jest Jego prorokiem Szahada."

Podobne prezentacje


Reklamy Google