Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Świece japońskie -kontynuacja trendu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Świece japońskie -kontynuacja trendu"— Zapis prezentacji:

1 Świece japońskie -kontynuacja trendu

2 Historia Pierwsze wzmianki o wykresach japońskich sięgają XVII wieku gdy Japończycy zaczęli poważnie handlować ryżem na zasadzie transakcji terminowych. Początkowo stosowali wykresy punktowe gdzie oznaczano ceny zamknięcia. Potem ewoluowały one do wykresów palikowych a dalej słupkowych. Lata 1800 zaowocowały wykresami kotwicowym, by zakończyć swoją ewolucje na ŚWIECACH JAPOŃSKICH.

3 Budowa świecy Korpus: różnica pomiędzy ceną otwarcia i ceną zamknięcia
Knot (włos, cień), wyznacza minima i maksima cenowe. Czarny korpus: cena zamknięcia była niższa niż cena otwarcia. Biały korpus: cena zamknięcia była wyższa niż cena otwarcia.

4 Rodzaje świec

5 Rodzaje świec

6 Formacje świecowe Formacje Kontynuacji trendu Odwrócenia trendu
W tej grupie jest znacznie mniej formacji, co sugeruje że Japończycy skłaniają się raczej ku wyszukiwaniu formacji odwrócenia a dla nas może to być cenna wskazówka.

7 Formacje kontynuacji trendu:
Tasuki Trójka hossy Trójka bessy Przeczekanie Biała dwójka Pod szyją i na szyi Rozstanie Aby zawierać transakcje na podstawie formacji świecowych trzeba poczekać na uformowanie się całej formacji. Gramy na otwarcie kolejnej świeczki.

8 Tasuki powyżej luki cenowej
Formacja trzyświecowa, na rynku mamy zdefiniowany trend wzrostowy potwierdzony luką pomiędzy dwiema białymi świecami. Otwarcie czarnej świecy następuje w obrebie korpusu ostatniej świecy zaś zamknięcie jest wewnątrz luki nie powodując całkowitego jej wypełnienia.

9 Tasuki poniżej luki cenowej
Jest to formacja pojawiająca się w trendzie spadkowym, a warunki jakie musi spełnić są identyczne jak to miało miejsce w przypadku Tasuki powyżej luki cenowej. Zapowiada dalsze spadki.

10 Trójka hossy i trójka bessy
Trójka hossy to wysoka biała świeca po której pokazuje się grupa świec o niskich korpusach. Świece te powinny być koloru czarnego i zawierać się w obrębie poprzedzającej je świecy białej. Uwzględniamy w tej formacji także cienie. Otwarcie ostatniej świecy-białej powinno być na wyższym poziomie a zamknięcie tworzy nowy szczyt.

11 Trójka bessy pojawia się w trendzie spadkowym
Trójka bessy pojawia się w trendzie spadkowym. Po dużej czarnej świecy mamy serię świec o małych korpusach najlepiej koloru białego, które wraz z cieniami zawierają się w pierwszej świecy czarnej. Ostatnia świeca otwiera się na niższym poziomie i jest koloru czarnego tworząc jednocześnie nowe dno. Okres odpoczynku (korekty) został zakończony. Jedna z lepszych formacji do tradingu dla inwestorów stosujących tylko świece.

12 Trójka hossy oraz trójka bessy

13 USDJPY,M30,23 luty 2009r. Trójka bessy Trend spadkowy

14 USDJPY,M30,20 luty 2009r. Trójka hossy Trend wzrostowy

15 Przeczekanie Jest to zmodyfikowana wersja formacji trójki hossy, występuje tylko w wersji dla trendu wzrostowego. Różnica polega na tym, że pierwsza świeca czarna pojawia się powyżej pierwszej białej, ponadto sekwencja świec korekcyjnych nie penetruje tak głęboko pierwszej świecy. Ostatnia świeca wybija nowy szczyt.

16

17 Biała dwójka hossy Formacja dwóch białych świec utworzonych powyżej luki cenowej w kierunku dotychczasowego trendu rynku. Na wykresie, po utworzeniu się luki cenowej powyżej poprzedniej białej świecy, pojawiają się obok siebie dwie białe świece podobnej wielkości. Mają one nie tylko podobną wielkość, lecz także bardzo zbliżone do siebie poziomy kursów otwarcia. Formacja białej dwójki hossy nosi także nazwę białej dwójki powyżej luki cenowej.

18 Biała dwójka bessy Dwie kolejne białe świece zostają utworzone poniżej luki cenowej i uważane są za okres pokrywania pozycji krótkich. Sytuacja ta, podobnie jak wiele innych formacji kontynuacji, przedstawia okres odpoczynku lub okres dokonywania zakupów na rynku. Nie oznacza to nic dobrego dla tych, którzy jeszcze nie sprzedali posiadanych walorów – będą one dalej tanieć.

19 Biała dwójka hossy Biała dwójka bessy

20 WIG20,M30,18 sierpnia 2008r. Biała dwójka hossy Trend wzrostowy

21 AUDUSD,M15,9 styczeń 2009r. Biała dwójka bessy Trend spadkowy

22 Pod szyją i na szyi Formacja pod szyją występuje w trendzie spadkowym, gdzie po czarnej świecy powstaje biała świeca ze stosunkowo krótkim cieniem. Jej korpus osiąga poziom kursu zamknięcia z poprzedniego dnia. Formacja na szyi różni się od poprzedniej tym, że zamknięcie białej świecy ma miejsce na poziomie nieco wyższym, niż poziom zamknięcia pierwszej świecy.

23 Pod szyją Na szyi Trend spadkowy

24 AUDUSD,M15,27 luty 2009r. Na szyi Trend spadkowy

25 Rozstanie Formacje te mogą pojawiać się zarówno w trendzie wzrostowym, jak również spadkowym, każdorazowo potwierdzając ich trwanie. Po dniu spadku następuje kolejny dzień wzrostowy, który rozpoczyna się od takiej samej ceny otwarcia, jak w dniu poprzedzającym. Jednak ceny idą w kierunku przeciwnym, niż w dniu poprzedzającym. Sytuację obrazuje biała świeca bez dolnego knota. W przypadku trendu spadkowego występuje formacja odwrotna. Tu w drugim dniu czarna świeca, będąca świecą zatrzymania nie posiada górnego cienia.

26

27 Rady Formacje świecowe można stosować jako niezależną strategie, ale warto ją połączyć z innymi narzędziami AT np. poziomami zniesienia Fibonacciego, wskaźnikami itd. Jeżeli formacja jest dwuświecowa to gramy na otwarciu trzeciej świecy, jeżeli formacja jest 3 świecowa to gramy na otwarciu czwartej. Formacje świecowe mogą służyć także jako element zamykania pozycji.

28 Literatura: 1.S.Nison: Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów. 2.G. L.Morris: Japońska technika analizy kursów papierów wartościowych kontraktów terminowych.


Pobierz ppt "Świece japońskie -kontynuacja trendu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google