Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia gliwickich lwów

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia gliwickich lwów"— Zapis prezentacji:

1 Historia gliwickich lwów
Śladami przeszłości

2 Krótka historia gliwickich lwów
Do charakterystycznych elementów śląskiej sztuki rzeźbiarskiej należą figury lwów. Bodaj najbardziej znanym odlewnikiem na śląsku jest Theodor Kalide, który wiele lat współpracował z Hutą Gliwicką. Wiele lwów znajduje się w Gliwicach, głównie dlatego, iż w Gliwicach funkcjonowała bardzo nowoczesna jak na tamte czasy huta. Innym znanym rzeźbiarzem, autorem lwów jest Johann Gottfried Schadow.

3 GLIWICKIE LWY KALIDEGO
Śpiący lew (oryginał) Lew czuwający Śpiący lew (kopia)

4 Gliwickie lwy innych autorów
Poza głównym autorem lwów, czyli Theodorem Kalide, lwy tworzył Johann Gottfried Schadow. Wszystkie lwy gliwickie Schadowa są odlane z tego samego modelu. Główne stoją pod palmiarnią, zaś kopia, która niegdyś stała na cmentarzu, teraz stoi pod GZUT-em. Lwy pod GZUT-em, niegdyś na cmentarzu hutniczym. Lwy na cmentarzu hutniczym. Lwy pod palmiarnią, dawniej pod mauzoleum w tym samym parku. 7

5 My pod lwem czuwającym, a obok śpiącym.
Nasza Działalność Jak dotąd w naszej akcji odwiedziliśmy cmentarz hutniczy, gdzie sprzątnęliśmy dwie alejki oraz krótki spacer po trasie gliwickich lwów Kalidego. Jednak na razie większe przedsięwzięcia są na etapie przygotowań. My pod lwem czuwającym, a obok śpiącym.

6 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Historia gliwickich lwów"

Podobne prezentacje


Reklamy Google