Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Do charakterystycznych elementów śląskiej sztuki rzeźbiarskiej należą figury lwów. Bodaj najbardziej znanym odlewnikiem na śląsku jest Theodor Kalide,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Do charakterystycznych elementów śląskiej sztuki rzeźbiarskiej należą figury lwów. Bodaj najbardziej znanym odlewnikiem na śląsku jest Theodor Kalide,"— Zapis prezentacji:

1

2 Do charakterystycznych elementów śląskiej sztuki rzeźbiarskiej należą figury lwów. Bodaj najbardziej znanym odlewnikiem na śląsku jest Theodor Kalide, który wiele lat współpracował z Hutą Gliwicką. Wiele lwów znajduje się w Gliwicach, głównie dlatego, iż w Gliwicach funkcjonowała bardzo nowoczesna jak na tamte czasy huta. Innym znanym rzeźbiarzem, autorem lwów jest Johann Gottfried Schadow.

3 Śpiący lew (oryginał) Śpiący lew (kopia) Lew czuwający

4 7 Poza głównym autorem lwów, czyli Theodorem Kalide, lwy tworzył Johann Gottfried Schadow. Wszystkie lwy gliwickie Schadowa są odlane z tego samego modelu. Główne stoją pod palmiarnią, zaś kopia, która niegdyś stała na cmentarzu, teraz stoi pod GZUT-em. Lwy pod palmiarnią, dawniej pod mauzoleum w tym samym parku. Lwy na cmentarzu hutniczym. Lwy pod GZUT-em, niegdyś na cmentarzu hutniczym.

5 Jak dotąd w naszej akcji odwiedziliśmy cmentarz hutniczy, gdzie sprzątnęliśmy dwie alejki oraz krótki spacer po trasie gliwickich lwów Kalidego. Jednak na razie większe przedsięwzięcia są na etapie przygotowań. My pod lwem czuwającym, a obok śpiącym.

6


Pobierz ppt "Do charakterystycznych elementów śląskiej sztuki rzeźbiarskiej należą figury lwów. Bodaj najbardziej znanym odlewnikiem na śląsku jest Theodor Kalide,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google