Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TEMPERAMENT.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TEMPERAMENT."— Zapis prezentacji:

1 TEMPERAMENT

2 Temperament to zespół pewnych i względnie stałych cech osobowości przejawiających się
w sposobie jakim będziemy wykonywać różne czynności w swoim życiu, w zachowaniu, stylu pracy, w sposobie wyrażania uczuć. Określa szybkość i siłę reakcji, naszą aktywność, podatność na zmęczenie, odporność na stres, wrażliwość zmysłową i emocjonalną. Powoduje, że bardzo różnimy się między sobą.

3 Najwcześniejszego i najbardziej znanego podziału temperamentu
dokonał Hipokrates w. p.n.e.), wyróżnił on 4 jego typy: Sangwinik Choleryk Melancholik Flegmatyk

4 Znajomość własnego temperamentu, cech,
jakie się z nim wiążą ma duże znacznie dla właściwego patrzenia na siebie i zrozumienia własnego postępowania, stosunku do innych ludzi, przydaje się w pracach w zespołach, w przyjaźni. Wychowanie, szkoła, organizacje i materialne warunki życia, dojrzewanie i starzenie się wzmagają lub osłabiają niektóre cechy temperamentu czyli kształtują nasz charakter.

5 Nikt z nas nie jest przedstawicielem tylko
jednego typu temperamentu. Jednak u większości ludzi możemy wyróżnić jeden dominujący. Z reguły sangwinik i choleryk są ekstrawertykami, a flegmatyk i melancholik to introwertycy. Sangwinik i melancholik odbierają rzeczywistość przez pryzmat uczuć, a choleryk i flegmatyk przez pryzmat faktów.

6 Choleryk to osoba: przejawiająca tendencje do ciągłego niezadowolenia i agresji silnie przeżywająca emocje o dużej energii życiowej bywa uparta ich reakcje na bodźce są szybkie i często nieprzemyślane bywa zakompleksiona wzbudza wśród ludzi zaufanie i respekt, często pracuje dla potrzeb grupy szybka w działaniu preferująca pracę, którą mogą sami zorganizować lubiąca dominować i przewodzić gdy ktoś się z nim nie zgodzi, denerwuje się, krzyczy, staje się agresywny. to osobnik władczy i wyraża to całą swoją postawą i sposobem gestykulowania (wysunięty w kierunku słuchaczy wskazujący palec, uderzanie pięścią w blat stołu)

7 o pesymistycznym, lękowym, negatywnym podejściu do
Melancholik to osoba: o pesymistycznym, lękowym, negatywnym podejściu do przyszłości, życia, samego siebie, a także codziennych spraw. o powolnych, słabych, lecz długotrwałych reakcjach uczuciowych. często popada w stan ruminacji ma trudności z podejmowaniem decyzji brakuje jej wiary w siebie wrażliwa na krytykę swojej osoby, obraźliwa spokojna wyciszona powściągliwa i mało elastyczna w zachowaniu lubiąca marzyć i oddawać się zadumie

8 Sangwinik to osoba: o optymistycznym podejściu do życia
otwarta na relacje interpersonalne towarzyska beztroska lubiąca być w centrum zainteresowania władcza i dominująca czasem dumna i spoglądająca na innych "z góry" emocjonalna i spontaniczna ma duże poczucie humoru Potrafiąca przyciągać do siebie ludzi tryskająca energią i entuzjazmem twórcza lubiąca komplementy i szybko się odwzajemniająca.

9 Flegmatyk to osoba: pogodna zrównoważona emocjonalnie, zdystansowana
obiektywna w ocenie i obserwacji łagodna solidna w relacjach interpersonalnych najczęściej nieufna i chłodna dyplomatyczna pojednawcza cierpliwa cicha dowcipna potrafiąca poświęcić dużo czasu sprawie czy człowiekowi lubiąca obserwować ludzi potrafiąca współczuć preferująca pracę nie wymagającą pośpiechu i tempa potrafiąca słuchać potrafiąca zachować spokój, nawet w trudnych sytuacjach

10 Dziękuję za uwagę!!!


Pobierz ppt "TEMPERAMENT."

Podobne prezentacje


Reklamy Google