Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wielkanoc.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wielkanoc."— Zapis prezentacji:

1 Wielkanoc

2 Co to jest Wielkanoc. Zwana również Niedzielą Wielkanocną, Wielką Niedzielą lub Zmartwychwstaniem Pańskim – jest to najważniejsze i najstarsze święto obchodzone przez chrześcijan i nie tylko. Upamiętnia zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Obchodzone przez kościoły chrześcijańskie wyznające nicejskie Credo. Świąteczna niedziela zaczyna się już po godzinie 24:00 w sobotę.

3 Kiedy obchodzimy święto Wielkiej Niedzieli
Datę Wielkanocy wyznaczamy zgodnie z założeniem soboru Nicejskiego który odbył się w 325 roku naszej ery, ustalono wtedy że święto obchodzone będzie w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Dlatego Wielkanoc nazywamy świętem ruchomym w przeciwieństwie do innych ważnych świąt kościelnych.

4 Świąteczne zwyczaje ludowe
Wraz z obchodami świąt Wielkiej Nocy jest związane wiele ludowych zwyczajów, część z nich wywodzi się ze starosłowiańskiego święta Jarego. Tradycje zależą od regionu i położenia geograficznego krain w Polsce. Najbardziej znane tradycje świąteczne to: śniadanie wielkanocne – które zaczyna się święconką, pisanki, śmigus-dyngus dający najwięcej radości najmłodszym , palma wielkanocna, dziady śmigustne, Rękawka, Emaus, walatka, z kurkiem po dyngusie, Siuda Baba, wieszanie Judasza, pogrzeb żuru i śledzia, pucheroki, przywołówki i Jezusek Palmowy.

5 Wielkanoc w Polsce Zgodnie ze starym zwyczajem Wielkanoc rozpoczyna się mszą rezurekcyjną, rozpoczynaną o północy i odprawiana w niedziele wielkanocną, potem świętowano rezurekcję, jednak dziś msze odprawiane są rano przed rozpoczęciem rozbrzmiewa huczny dźwięk dzwonów, w niektórych parafiach strzela się z petard i strzelb. Ma to oznajmić iż Chrystus zmartwychwstał i obudzić świat do życia. Msza rozpoczynana jest procesją Z Najświętszym sakramętem.

6 Wielkanoc w domach Po porannej rezurekcji cała rodzina zasiada do uroczystego śniadania wielkanocnego, przed którym domownicy składają sobie życzenia i dzielą się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się pisanki, wędliny, chleb, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zazwyczaj są zdobione z pierwszych wiosennych kwiatów i bukietów z bazi . W niektórych regionach polski, np. na Śląsku, rodzice dzieci chowali w domu lub w ogrodzie koszyczki ze słodyczami miało to świadczyć iż wielkanocny zając przyniósł prezenty.

7 Koniec


Pobierz ppt "Wielkanoc."

Podobne prezentacje


Reklamy Google