Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wielkanoc, Pascha, Niedziela wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie Wielkanoc, Pascha, Niedziela wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie najstarsze i najważniejsze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wielkanoc, Pascha, Niedziela wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie Wielkanoc, Pascha, Niedziela wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie najstarsze i najważniejsze."— Zapis prezentacji:

1

2 Wielkanoc, Pascha, Niedziela wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie Wielkanoc, Pascha, Niedziela wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, obchodzone przez Kościoły chrześcijańskie wyznające Nicejskie Credo (325 r.).

3 Obchody Wielkanocy w kościołach protestanckich: Wierni Kościołów wyrastających z nurtu Reformacji spotykają się na uroczystych nabożeństwach, aby cieszyć się z pamiątki zmartwychwstania Jezusa, aby wspólnie wielbić Boga, czytać i rozważać Jego słowo zapisane w Piśmie Świętym. Dzień ten jest dniem radości i śpiewu, w zależności od Kościoła różnie celebrowany, jednak wszędzie mający radosny i podniosły charakter.

4 Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne (Triduum Paschale). W chrześcijaństwie wprawdzie każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Niedziela Zmartwychwstania jest z nich najbardziej uroczysta.

5 Podczas Soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Ta skomplikowana zasada jest w istocie przełożeniem na solarny w swej naturze kalendarz juliański konkretnej daty 14 nisan z religijnego kalendarza hebrajskiego, który jest kalendarzem lunarno-solarnym. Data 14 nisan wyznacza w kalendarzu hebrajskim początek Święta Paschy, wokół którego działy się wydarzenia zbawcze. Wielkanoc jest więc świętem ruchomym: może wypaść najwcześniej 22 marca, zaś najpóźniej 25 kwietnia.

6

7 Z datą Wielkanocy powiązany jest termin większości ruchomych świąt ogólno chrześcijańskich i katolickich, m.in.: Środa Popielcowa, Wielki Post, Triduum Paschalne, Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego, Boże Ciało i inne. Po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego znów pojawiły się odmienności: w prawosławiu Wielkanoc obchodzi się bowiem zgodnie z kalendarzem juliańskim. Ostatnio niektóre środowiska chrześcijańskie postulują ustanowienie Wielkanocy, jako święta niezależnego od faz księżyca. Między innymi proponuje się obchodzenie Wielkanocy zawsze w drugą niedzielę kwietnia, czyli pomiędzy 8. a 14. Inna opcja to propozycja utrzymywania siedmiu niedziel pomiędzy Świętem Trzech Króli a Środą Popielcową. Daje ona również termin pomiędzy 8 a 14 kwietnia z wyjątkiem roku przestępnego, w którym Wielkanoc przypadłaby na 7 kwietnia.

8 Własny sposób ustalania daty Wielkanocy stosowano we wczesnym średniowieczu w Kościele iroszkockim i Kościele starobrytyjskim. oktawą wielkanocną. Zesłania Ducha Świętego. Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Wielka Niedziela jest pierwszym dniem wielkanocnego okresu świątecznego zwanego oktawą wielkanocną. Okres wielkanocny rozpoczyna się wigilią wielkanocną. Czas wielkanocnej radości trwa w liturgii 50 dni i kończy się niedzielą Zesłania Ducha Świętego. W 40. dniu obchodzona jest uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa.

9

10 Malowanie jajek znane by ł o ju ż w czasach staro ż ytnych. Wzmianki o obyczaju malowania jajek znale źć mo ż na chocia ż by w dzie ł ach Owidiusza. Pisanki s ą charakterystyczne dla naszej cz ęś ci Europy, na Zachodzie nie maj ą takie zwyczaju. Wielkanocne pisanki w zale ż no ś ci od metody ich zdobienia maja ró ż ne nazwy:

11 Pisanki Pisanki (piski) - tworzone metodą batikową (na skorupkę najpierw nanosi się woskiem wzór, za pomocą małego lejka, szpilki lub innego ostro zakończonego narzędzia, a następnie gotuje się jajko w barwnym wywarze), dobra gospodyni potrafi stworzyć dzieło sztuki. Wyklejanki/Oklejanki Rysowanki Naklejanki Wyklejanki/Oklejanki – na ugotowanych jajkach nakleja się różne wzory z kolorowej bibuły, kolorowego papieru, włóczki, słomki, trzciny, krótko mówiąc oklejanie jajka kolorowymi wycinkami z materiałów innych niż papier. Rysowanki – na jajkach przy pomocy farbek lub odpowiednich flamastrów maluje się kolorowe wzorki. Naklejanki - naklejanie wycinanki z papieru Drapanki Drapanki (inaczej rysowanki czy skrobanki) to kraszanki z wydrapanym wzorem. Kraszanki Kraszanki w różnych regionach nazywają się malowankami, ałunkami, hałunkami lub byczkami. Powstają poprzez zafarbowanie jajek na jednolity kolor, kiedyś używano do tego barwników powstałych z naturalnych barwników roślinnych.

12

13 Rano na śniadanie są zjadane potrawy takie jak :kiełbasa, jajko, chleb i sałatki jajeczne. Jajka są ozdabiane w różne sposoby np.:

14 Święcone Święcone oznacza również uroczyste śniadanie wielkanocne. Zwyczaj ten ma wczesnośredniowieczną tradycję, korzeniami sięgającą prawdopodobnie czasów pogańskich;. Błogosławieństwo żywności zgodnie z tradycją sięga VII wieku, z chlebem i jajkami odnotowane od XII wieku. Obrzęd ten znany był w rycie mediolańskim, rzymskim i staro hiszpańskim. O przyjęciu w Polsce tego obrzędu potwierdziły źródła z przełomu XIII i XIV wieku. Świadczą one o wpływach rzymsko- germańskich i czeskich na terenie Polski. Euchologię "Święconki" ujednoliciła reforma potrydencka w Rituale Romanum z 1614, w Polsce od roku 1631 wg rytuału piotrkowskiego.

15 Pokarmy Pokarmy wchodzące w skład święconki zawierają jaja (symbol nowego życia) w postaci kolorowych pisanek, kraszanek; baranka (dawniej formowanego z masła lub ciasta) w specjalnych formach, później cukrowego i z chorągiewką z napisem Alleluja lub z czekolady, a symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa; sól kuchenną (która miała chronić przed zepsuciem); chleb, wędlinę, chrzan, pieprz, ciasta świąteczne (pascha, lub paska, niem. Osterbrot; nl. Paasbrood, wł. pa ne votivo). Koszyczek, najczęściej z wikliny, przystraja się listkami bukszpanu.

16

17


Pobierz ppt "Wielkanoc, Pascha, Niedziela wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie Wielkanoc, Pascha, Niedziela wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie najstarsze i najważniejsze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google