Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Typy danych, klucz podstawowy, klucz obcy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Typy danych, klucz podstawowy, klucz obcy"— Zapis prezentacji:

1 Typy danych, klucz podstawowy, klucz obcy
Autor: Damian Urbańczyk Bazy danych Typy danych, klucz podstawowy, klucz obcy

2 Typy danych W bazach danych, tak samo jak w arkuszu kalkulacyjnym, używamy konkretnych typów danych. Są to dane liczbowe (liczby całkowite, liczby rzeczywiste), dane tekstowe (łańcuchy znaków, teksty) oraz dane czasowe (data i czas).

3 Liczby całkowite Liczby całkowite, czyli np.: 125.
W SQL są one zdefiniowane jako: TINYINT – mała liczba, INT – średnia liczba, BIGINT – duża liczba.

4 Liczby rzeczywiste Liczby rzeczywiste to takie, które określają rzeczywiste wielkości. Są to liczby, które zawierają miejsca dziesiętne. W SQL podstawowym typem liczb rzeczywistych jest FLOAT(X,Y) – X oznacza ilość wszystkich cyfr w liczbie, a Y oznacza ilość miejsc po przecinku. Oznaczenie FLOAT(6,2) oznacza, że maksymalna wartość w tym typie danych może wynosić 9999,99 – razem 6 cyfr, w tym dwie po przecinku.

5 Data i czas Stosuje się trzy typy danych odpowiadających za określenie daty i czasu: DATE – sama data w formacie RRRR-MM-DD, TIME – sam czas w formacie GG:MM:SS, DATETIME – oba powyższe typy połączone w jeden ciąg: RRRR-MM-DD GG:MM:SS.

6 Łańcuch znaków Łańcuch znaków to prosty tekst, zbudowany maksymalnie z 255 znaków, np.: VARCHAR(255). Jest to pole, w którym przechowujemy krótkie teksty, takie jak hasła, imiona, nazwiska lub adresy . Nie może być stosowany do przechowywania danych, które składają się z większej ilości danych (więcej niż 255).

7 Tekst Pola tekstowe służą do przechowywania danych o różnych wielkościach. Przyjęło się, że stosuje się trzy podstawowe typy danych tekstowych: MEDIUMTEXT – pole tekstowe średniej wielkości, TEXT – pole tekstowe standardowej wielkości, BIGTEXT – pole tekstowe, przechowujące dużą ilość znaków.

8 Różne typy danych Przedstawione typy danych odnoszą się do baz danych opartych na języku SQL, np. MySQL lub PostgreSQL. W bazie danych Access lub Base (OpenOffice) występują polskie odpowiedniki tych danych, czasami mniej skomplikowane. Przed przystąpieniem do projektowania bazy danych należy sprawdzić, jakie typy danych można w niej wykorzystać.

9 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Typy danych, klucz podstawowy, klucz obcy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google