Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zasole, dworzec PKP i okolice. W roku 1856 w Oświęcimiu oddany został do użytku pierwszy tor kolei żelaznej tzw. Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zasole, dworzec PKP i okolice. W roku 1856 w Oświęcimiu oddany został do użytku pierwszy tor kolei żelaznej tzw. Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda."— Zapis prezentacji:

1 Zasole, dworzec PKP i okolice

2

3 W roku 1856 w Oświęcimiu oddany został do użytku pierwszy tor kolei żelaznej tzw. Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda z Krakowa do Wiednia, w 1864 uruchomiono odcinek linii pruskiej Oświęcim-Mysłowice.

4

5 DWORZEC KOLEJOWY W 1940R.

6 OŚWIĘCIM, PRZEBUDOWA DWORCA

7 DWORZEC PKP W OŚWIĘCIMIU

8 KIEDYŚ DWORZEC W OŚWIĘCIMIU TĘTNIŁ ŻYCIEM. TO WŁAŚNIE Z POWODU KRZYŻUJĄCYCH SIĘ TU LINII KOLEJOWYCH W NASZYM MIEŚCIE ROZWIJAŁ SIĘ PRZEMYSŁ. POWSTAWAŁY NOWE FABRYKI I FIRMY. DLACZEGO TO MINĘŁO? JAK TO ZMIENIĆ? CO NAM SIĘ PODOBA A CO NIE?

9 JAKI BYŁ WPŁYW KOLEI I DWORCA NA ROZWÓJ MIASTA? Przełom w rozwoju miasta, szczególnie w aspekcie ekonomicznym, nastąpił dopiero w 2 połowie XIX wieku, Oświęcim stał się wówczas ważnym punktem w komunikacji kolejowej. Zbiegały się w nim bowiem trzy linie kolei żelaznej.

10 NOWE FIRMY WOŚWIĘCIMIU W II POŁ. XIX WIEKU Wówczas to, w najbliżej okolicy dworca kolejowego – głównie na terenie wsi Brzezinka i Babice – powstało z inicjatywy kupców żydowskich szereg fabryk i zakładów przemysłowych, m.in.: Biuro Spedycyjne i Ajencya Cłowa Arnolda Habera (rok założenia 1868), Emil Kuźnicki – Fabryka Tektury Dachowej, Produktów Chemicznych i Asfaltu S.A. (1888), Fabryka Papy Dachowej i Wyrobów Asfaltowych Benjamina i Wolfa Landauów (1890).

11 Nieco dalej, na terenie tzw. Zasola: Garbarnia Hersch Enoch i Synowie (1897), Fabryka Papy Dachowej J. Natansohna i J. Melcera (1907), Fabryka Dachówek Cementowych Anton Kapst i Leopold Schnitzer (1898).

12 OŚWIĘCIM – MIASTO GRANICZNE Oświęcim jako miasto graniczne był także ważnym punktem emigracyjnym (miasto znajdowało się u zbiegu granic trzech imperiów: Austrii, Prus i Rosji).

13 KINO JUTRZENKA Obok hotelu znajdowało się także kino „Jutrzenka”

14 W pobliżu dworca kolejowego znajdował się także Hotel Zator, którego właścicielami byli Maurycy i Marja Wasserbergerowie.

15

16

17 W roku 1910 uruchomiono regularną pasażerską linię omnibusową pomiędzy dworcem kolejowym i centrum miasta. Koncesje na wspomnianą usługę otrzymali Samuel Józef Silberspitz i Abraham Mojżesz Huterer.

18

19 A JAK JEST TERAZ? CO O TYM MYŚLĄ MIESZKAŃCY?


Pobierz ppt "Zasole, dworzec PKP i okolice. W roku 1856 w Oświęcimiu oddany został do użytku pierwszy tor kolei żelaznej tzw. Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda."

Podobne prezentacje


Reklamy Google