Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

System operacyjny „DOS”, „MS-DOS” oraz wybrane komendy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "System operacyjny „DOS”, „MS-DOS” oraz wybrane komendy."— Zapis prezentacji:

1 System operacyjny „DOS”, „MS-DOS” oraz wybrane komendy.

2 Właściwości DOS-a System ten nie jest systemem sieciowym lecz jest przeznaczony dla indywidualnych klientów System ten nie jest systemem sieciowym lecz jest przeznaczony dla indywidualnych klientów Sprawdza się biurze i w domu Sprawdza się biurze i w domu Jest to system jednozadaniowy i jednoużytkownikowy Jest to system jednozadaniowy i jednoużytkownikowy Nie posiada środowiska graficznego, gdyż jest systemem znakowym (tekstowym), ale posiada możliwość otwierania plików graficznych gdy tylko karta graficzna na to pozwala. Nie posiada środowiska graficznego, gdyż jest systemem znakowym (tekstowym), ale posiada możliwość otwierania plików graficznych gdy tylko karta graficzna na to pozwala.

3 MS-DOS sam w sobie jest systemem tekstowym i bazą pod późniejsze wersje systemów operacyjnych np. Windows 98 MS-DOS sam w sobie jest systemem tekstowym i bazą pod późniejsze wersje systemów operacyjnych np. Windows 98 DOS czyli „disk operating system” został stworzony w 1980 r. dla komputerów klasy IBM-PC DOS czyli „disk operating system” został stworzony w 1980 r. dla komputerów klasy IBM-PC Do obsługi DOS-a używamy komend słownych w Do obsługi DOS-a używamy komend słownych w j. angielskim j. angielskim

4 Komenda HELP Help – pomoc Wyświetla wszystkie komendy, które możemy użyć oraz ich opis działania.

5 Komenda „DIR” „dir” – wyświetla zawartość katologu

6 Tworzenie folderów i pod folderów „md” lub „mkdir” – tworzenie nowego folderu. Aby utworzyć nowy folder z poziomu DOS używamy komendy:

7 Tworzenie plikiu tekstowego w DOS-ie Aby utworzyć plik tekstowy w DOS-ie musimy użyć komendy edit i zatwierdzić klawiszem Enter. Zostanie uruchomiony DOS-owski edytor tekstu, widziany obok

8 Kopiowanie zawartości folderów Copy lub xcopy nazwa-pierwsza nazwa-druga Służy do skopiowania zawartości pliku wskazanego pierwszą nazwą do pliku o drugiej nazwie. Obie nazwy powinny podawać pełną ścieżkę dostępu, w przeciwnym wypadku system będzie poszukiwał plików w katalogu bieżącym. COPY – kopiowanie jednego lub większej ilości zbiorów. XCOPY – kopiowanie katalogów wraz z jego podkatalogami.

9 Komenda TREE „tree” – wyświetlenie drzewa katalogów

10 Usuwanie pliku „del” – kasowanie wyznaczonego pliku. Do kasowania dowolnych plików z poziomu DOS służy komenda DEL

11 KONIEC


Pobierz ppt "System operacyjny „DOS”, „MS-DOS” oraz wybrane komendy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google