Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapomniane zawody budowlane ZDUN

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapomniane zawody budowlane ZDUN"— Zapis prezentacji:

1 Zapomniane zawody budowlane ZDUN
ZSB WROCŁAW 2014 CEO

2 Zdun http://www. wiadomosci24
Domyślam się, że słowo „zdun”, brzmi tajemniczo i zagadkowo. Wyjaśnię więc krótko, że zdun to taki gość co naprawia piece kaflowe.

3

4 Piec kaflowy to takie urządzenie, w którym spala się przez krótki czas węgiel. Podczas tego spalania CIEPŁO, przechodząc przez liczne zakamarki wewnątrz pieca, nagrzewa szamot, z którego WNĘTRZE pieca jest zbudowane. Szamot bardzo długo trzyma CIEPŁO. Po rozgrzaniu całego pieca, zazwyczaj trwa to około dwóch godzin, trzeba przestać dokładać węgiel i przypilnować, żeby na PALENISKU pozostał sam czerwony żar. Następnie szczelnie zamyka się palenisko i odcina PRZEWÓD kominowy.

5

6 Jeżeli taki piec jest sprawny potrafi trzymać ciepło przez 14 godzin
Jeżeli taki piec jest sprawny potrafi trzymać ciepło przez 14 godzin. Nie zawsze jednak jest sprawny, czasami nagrzewa się tylko część pieca. Czasami jest ciepły tylko wtedy gdy się w nim pali.

7 W tym miejscu powracamy do zduna
W tym miejscu powracamy do zduna. Gdy piec „nie chce” grzać, wezwany zdun robi oględziny i ustala czy taki piec można jeszcze naprawić, czy też jest już tak wypalony, że trzeba go przestawić. To ostatnie określenie jest zwodnicze, bo nie można przestawić pieca kaflowego w inne miejsce, jego lokalizacja jest bowiem uzależniona od przewodu kominowego. Pod pojęciem przestawienia pieca rozumie się jego całkowitą rozbiórkę i zbudowanie od nowa, w tym samym miejscu. Oczywiście przy zastosowaniu odpowiedniego budulca, czyli gliny i cegieł szamotowych.

8

9 Dobry zdun wie, jak budować korytarze wewnątrz pieca, żeby nagrzewał się równomiernie i żeby węgiel nie spalał się ani za szybko, ani za wolno. Dobry zdun kończąc budowę pieca STARANNIE dopasowuje zewnętrzne kafle, tak żeby piec nie tylko działał, ale także wyglądał jak nowy.

10 Zdun https://www. google. pl/search

11 W mieście jest prawie 400 tys
W mieście jest prawie 400 tys. mieszkańców i co najmniej kilka tysięcy pieców kaflowych, ale tylko jeden prawdziwy zdun. Trzyma się on bardzo dobrze, chociaż jak to mówią, ma już na plecach siódmy krzyżyk. Za każde przestawienie pieca bierze zł.

12 Dziękuję za uwagę !!!


Pobierz ppt "Zapomniane zawody budowlane ZDUN"

Podobne prezentacje


Reklamy Google