Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Matematyka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Matematyka."— Zapis prezentacji:

1 Matematyka

2 Wprowadzenie W tej prezentacji będą zadania do rozwiązania
Obrazki pomocnicze Powtórzenie wiadomości

3 Powtórzenie Dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych możemy wykonywać w pamięci. Często jest to zbyt trudne. Pomagamy sobie w tedy, wykonując rachunki pisemne np. Pamiętaj! Gdy dodajesz i odejmujesz ułamki dziesiętne podpisuj przecinek pod przecinkiem, jedności pod jednościami itd. Jeśli w dodawanych liczbach ilość cyfr po przecinku nie jest taka sama, to możemy dopisać zera.

4 Powtórzenie cd. Mnożąc ułamek dziesiętny przez liczbę naturalną , wykonujemy działania tak jak na liczbach naturalnych , a w wyniku oddzielamy przecinkiem tyle cyfr , ile cyfr było po przecinku w ułamku dziesiętnym . Łatwe działania można wykonać w pamięci . Jeśli działania są trudniejsze, obliczenia wykonujemy sposobem pisemnym np. Dzieląc sposobem pisemnym ułamek dziesiętny przez liczbę naturalną, wykonujemy działania tak jak na liczbach naturalnych, a w wyniku w odpowiednim miejscu (nad przecinkiem dzielnej) dopisujemy przecinek np.

5 Zad. 1 W hurtowni owoców były trzy gatunki jabłek : lobo po 15 zł za skrzynkę, antonówki po 14 złotych za skrzynkę i gala po 11 złotych za skrzynkę .Właściciel sklepu kupił 8 skrzynek jabłek lobo i 4 skrzynki antonówek. Ile razem zapłacił? Ile skrzynek mógłby kupić , gdyby za całą sumę kupił gale?

6 Zad.2 Pan Kowalski jechał do Krakowa przez 3 godziny z prędkością 68 km/h. Droga powrotna do domu trwała 4 godziny. Jak daleko od Krakowa mieszka pan Kowalski? Z jaką prędkością jechał w drodze powrotnej?

7 Zad.3 Zysk ze sprzedaży zeszytu wynosi 0,27 zł . Jaki będzie zysk za sprzedaży 100 a jaki ze sprzedaży 1000 zeszytów?

8 Zad.4 Dziesięciu piątoklasistów poszło na wycieczkę. Na drogę kupili 1,5 kg wafelków za 18 zł. Po ile złotych się złożyli? Ile gramów wafelków przypadło na jednego uczestnika wycieczki?

9 Zad.5 Do najwyższych szczytów w Tatrach należą Rysy (2499m n. p. m), Mięguszowiecki Szczyt (2436 m n. p. m), Świnica (2301 m n. p. m).Sprawdź, czy wysokość Mont Everest jest większa od sumy wysokości polskich szczytów. Wysokość Mount Everest 8848 m n. p. m.

10 Zad.6 Człowiek w czasie godziny jest w stanie przejść 5,4 km. Oblicz , jaką drogę pokonuje w ciągu sekundy.

11 Zad.7 Przemek przygotował paczkę makulatury z 70 elementów . Piątą część tej paczki stanowiły stare zeszyty, połowa to czarno – białe gazety, a reszta to kolorowe czasopisma. Ile kolorowych czasopism zapakował Przemek w tej paczce ?

12 Zad.8 Szybki ślimak porusza się z prędkością 0,007 km/h . Czy taki ślimak po 10 godzinach marszu pokona odległość 100 m ?

13 Zad.9 Pani Wiesia za 0,35 kg szynki zapłaciła 9,94 zł. Ile złotych kosztuje 1 kg szynki?

14 Źródła Google, Google grafika Zadania.pl Opracowania.pl
Nasz podręcznik: GWO, M +, Klasa 5 Książka ,, Korelacja matematyki z przyrodą”

15 Dziękujemy za uwagę ! Zakończenie
Prezentacje przygotowały : Katarzyna Serafin i Monika Machol


Pobierz ppt "Matematyka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google