Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Urodził się 4 marca 1932 roku w Pińsku, na Polesiu (dzisiejsza Białoruś). Kapuściński uczęszczał do Gimnazjum im. Stanisława Staszica. Trenował piłkę.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Urodził się 4 marca 1932 roku w Pińsku, na Polesiu (dzisiejsza Białoruś). Kapuściński uczęszczał do Gimnazjum im. Stanisława Staszica. Trenował piłkę."— Zapis prezentacji:

1

2 Urodził się 4 marca 1932 roku w Pińsku, na Polesiu (dzisiejsza Białoruś). Kapuściński uczęszczał do Gimnazjum im. Stanisława Staszica. Trenował piłkę nożną i boks (został wicemistrzem juniorów Warszawy w wadze koguciej), pisywał także wiersze i posyłał je do pism literackich.

3

4 Jako poeta zadebiutował przed maturą, w 1949 roku w tygodniku "Dziś i Jutro". Dzięki posyłanym wierszom do gazet otworzyła mu się droga dziennikarska. Na młodego autora zwrócili uwagę redaktorzy pisma "Sztandar Młodych", którzy zaproponowali mu współpracę. Kapuściński najpierw został gońcem (dzięki czemu poznał takich twórców, jak Maria Dąbrowska, Zofia Nałkowska, Leopold Staff czy Julian Tuwim), a z czasem zaczął publikować własne teksty.

5

6 Był wówczas zaangażowanym działaczem Związku Młodzieży Polskiej. Jednak wkrótce Kapuściński porzucił poezję na rzecz publicystyki. W październiku 1950 roku dziennikarz zaczął studia na wydziale polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, ale potem przeniósł się na historię, przerywając czasowo pracę w redakcji.

7

8 W 1952 roku ożenił się z Alicją Mielczarek, studentką medycyny, przyszłą doktor pediatrii, a w roku następnym urodziła im się córka Zofia. Po obronie dyplomu powrócił do "Sztandaru Młodych”. Nastąpiło gwałtowne przyspieszenie w karierze reportera, zapoczątkowane ukazaniem się jego pierwszego ważnego tekstu: "To też jest prawda o Nowej Hucie”.

9 Po tym wydarzeniu Ryszard musiał się ukrywać kilka dni, ponieważ reportaż wywołał skandal. Wiele wtedy poróżował. Od 1962 pracował dla PAP jako stały korespondent zagraniczny w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji.

10

11 Interesował się także fotografowaniem. „Ojciec nie tylko fotografował, ale także sam wywoływał zdjęcia. W ciemnię zamieniał kuchnię. To było fascynujące, gdy na białym papierze pojawiały się zarysy krajobrazów lub sylwetki ludzi.” (Rene Maisner opowiada „Rz” o swych relacjach z ojcem, na świecie znanym jako Cesarz Reportażu.)

12

13  1956 r. - Złoty Krzyż Zasługi;  1974 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski;  2002 r. - Order Ecce Homo;  2005 r. - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

14  http://culture.pl/pl/tworca/ryszard-kapuscinski http://culture.pl/pl/tworca/ryszard-kapuscinski  http://www.rp.pl/artykul/85641.html http://www.rp.pl/artykul/85641.html  http://www.filmweb.pl/person/Ryszard+Kapu%C 5%9Bci%C5%84ski-591056/trivia# http://www.filmweb.pl/person/Ryszard+Kapu%C 5%9Bci%C5%84ski-591056/trivia#  http://www.fotografuj.pl/Article/Recenzja_Rysza rd_Kapuscinski_fotografie_Ze_swiata/id/208 http://www.fotografuj.pl/Article/Recenzja_Rysza rd_Kapuscinski_fotografie_Ze_swiata/id/208

15 Przygotowały:  Agnieszka Jabłońska  Oliwia Jawor  Aleksandra Bodziony


Pobierz ppt "Urodził się 4 marca 1932 roku w Pińsku, na Polesiu (dzisiejsza Białoruś). Kapuściński uczęszczał do Gimnazjum im. Stanisława Staszica. Trenował piłkę."

Podobne prezentacje


Reklamy Google