Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BHP PRZY KOMPUTERZE BHP (bezpieczeństwo i higiena pracy) - termin ten określa zasady pracy w warunkach, które nie zagrażają zdrowiu i życiu człowieka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BHP PRZY KOMPUTERZE BHP (bezpieczeństwo i higiena pracy) - termin ten określa zasady pracy w warunkach, które nie zagrażają zdrowiu i życiu człowieka."— Zapis prezentacji:

1

2 BHP PRZY KOMPUTERZE BHP (bezpieczeństwo i higiena pracy) - termin ten określa zasady pracy w warunkach, które nie zagrażają zdrowiu i życiu człowieka. Określa on różnorodne przepisy, działania, związane z nimi badania, mające na celu zmniejszenie zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka, które mogą występować w związku z jego pracą. Pracując przy komputerze należy zdawać sobie z tego sprawę , że jest on, podobnie jak każde urządzenie elektryczne, źródłem promieniowania elektromagnetycznego. Monitor emituje dodatkowe promieniowanie – nadfioletowe. Wielogodzinna praca przy komputerze powoduje zmęczenie wzroku, mięśni pleców, rąk i nóg oraz może wywołać depresję. Dlatego należy organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii. Ergonomia - dziedzina wiedzy zajmująca się problematyką dostosowania warunków pracy do fizycznych i psychicznych możliwości człowieka.

3 Nikogo nie trzeba przekonywać, że zachowanie porządku i czystości w pomieszczeniu, w którym pracujemy, wpływa korzystnie na naszą pracę. Istotne znaczenie dla naszego samopoczucia ma mikroklimat, czyli temperatura powietrza, jego wilgotność, a także promieniowanie cieplne. Należy również pamiętać o hałasie, jaki wywołują w pomieszczeniu komputery, drukarki. Zaleca się, by temperatura w pomieszczeniach wynosiła C i wilgotność nie przekraczała 50%, bo wpływa to na suchość skóry i oczu, a także oddziaływanie pola elektrostatycznego wytwarzanego przez monitory.

4 Pamiętaj, żeby robić przerwy w czasie pracy z komputerem
Nie bez znaczenia dla komfortu pracy jest oświetlenie stanowiska. Pomiędzy jasnością ekranu nie powinny występować zbyt duże różnice. Nie można również siedzieć tyłem do okna, bo światło będzie padać na ekran monitora utrudniając widzenie. Nie należy pozostawiać na ekranie odcisków palców, bo utrudnia to widzenie. Stanowiska pracy powinny być tak rozmieszczone, aby kierunek patrzenia na monitor był równoległy do linii źródeł światła sztucznego i naturalnego. Nie należy sytuować stanowisk w ten sposób, aby użytkownik musiał siedzieć przodem do okna, gdyż światło dzienne będzie go oślepiało. Pamiętaj, żeby robić przerwy w czasie pracy z komputerem

5 Organizacja miejsca pracy
Stanowisko do pracy przy komputerze powinno być zaprojektowane tak, by jego elementy były wygodne i nie wywoływały zmęczenia u użytkownika.

6 stół krzesło monitor klawiatura
Poleca się stół z dwoma blatami oddzielnie regulowanymi. stół krzesło monitor klawiatura Powinno mieć możliwość regulacji wysokości siedziska, położenia oparcia, obrotu wokół własnej osi. Ważna jest redukcja promieniowania elektrycznego i magnetycznego, należy zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania monitora. Nie należy ustawiać go przodem do okna.

7 Wybierając miejsce pracy komputera należy zwrócić uwagę, by:
komputer znajdował się z dala od urządzeń wydzielających ciepło (kaloryfery) i emitujących duże pole elektromagnetyczne. monitor znajdował się z dala od urządzeń typu anteny, radioodbiorniki. przewody połączeniowe były luźne i niepoplątane!

8 Przy wybieraniu miejsca pracy komputera oraz urządzeń z nim współpracujących pamiętaj by:
wyłączyć dopływ prądu gdy podpinamy (odpinamy) element zestawu podczas podłączania sprawdzać, czy przewody połączeniowe nie są naprężone i poplątane komputer znajdował się z dala od źródeł ciepła oraz urządzeń emitujących duże pole elektromagnetyczne

9 Komputer znajdował się w miejscu z optymalną wentylacją
Monitor znajdował się z dala od urządzeń odbiorczych typu anteny, radioodbiorniki Podłączanie urządzeń w postaci kart rozszerzeń wewnątrz jednostki pozostawić wykwalifikowanej osobie

10 Używanie nośników informacji:
dyskietki przechowujemy z dala od źródeł pól magnetycznych, np. monitora, magnesu, nośniki informacji chronimy przed zanieczyszczeniami oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi nośniki informacji przechowujemy w czystości, nie dotykamy powierzchni płyt dyskietkę i płytę wyjmujemy z napędu gdy urządzenie nie pracuje (dioda się nie świeci)

11 dolegliwości

12 Długotrwała praca przy komputerze z kiepskim monitorem i przy złym oświetleniu wywołuje zmęczenie oczu. Zwykle objawia się to pieczeniem, łzawieniem lub pogorszeniem (przejściowym) ostrości widzenia. Możliwe jest także podwójne widzenie oraz występowanie tzw. syndromu Sicca (wysychanie i zmętnienie rogówki oka). Aby zapobiec zmęczeniu oczu, w regularnych odstępach czasu rób sobie przerwę. Nie wpatruj się w ekran bez potrzeby, opanuj umiejętność pisania na klawiaturze bez patrzenia w monitor. W wolnych chwilach przenoś wzrok na przedmiot znajdujący się w oddali. Co jakiś czas zakrywaj oczy dłońmi i masuj okolice oczodołów. UWAGA! Niektórzy ludzie są skłonni do ulegania atakom padaczki lub utraty przytomności po dłuższym wpatrywaniu się w migocące światła lub wzory świetlne. Jeśli Ty sam lub ktoś z Twojej rodziny wskazywał kiedykolwiek objawy epilepsji (ataki, nagłe utraty przytomności) w warunkach migocącego światła poradź się nauczyciela.

13 BÓLE PLECÓW, SZYI ,RĄK I NÓG
Wielogodzinne nieraz siedzenie w nieruchomej i wymuszonej pozycji sprawia, że odczuwamy dokuczliwe bóle pleców, szyi, rąk oraz nóg. Niewłaściwa postawa może prowadzić do zwyrodnienia i zapalenia układu kostno-mięśniowego. BÓLE GŁOWY I STRES Wielogodzinnej pracy przy komputerze towarzyszą bóle głowy. Nieprzerwane siedzenie przed monitorem prowadzi do osłabienia koncentracji przy jednoczesnym wzroście drażliwości. Doprowadzenie się do stanu całkowitego pochłonięcia przez pracę przy komputerze powoduje znaczne obciążenie organizmu i wywołuje stres. Ten z kolei może wpływać na zaburzenia jelitowo-żołądkowe oraz zakłócenia rytmu serca.

14 drgania mięśni lub gałki ocznej, omdlenie , dezorientacja,
Jeżeli stwierdzisz występowanie któregoś z objawów przy pracy z komputerem: zawroty głowy, zaburzenia wzroku, drgania mięśni lub gałki ocznej, omdlenie , dezorientacja, mimowolne ruchy lub drgawki NATYCHMIAST przerwij pracę. Poradź się lekarza. Aby zapobiec dolegliwościom regularnie rób sobie przerwę, podczas których wykonuj ćwiczenia fizyczne: skręty i skłony tułowia oraz szyi, masuj kark i czoło. Staraj się rozluźnić psychicznie.

15 Pojęcie kultury technicznej
obejmuje całokształt dorobku ludzi, który gromadzony, utrwalany i wzbogacany określa poziom rozwoju danego społeczeństwa. Terminem tym możemy również nazwać system postaw i wzorów zachowań użytkowników urządzeń technicznych. Tak rozumiana kultura techniczna precyzuje zasady postępowania i obchodzenia się z urządzeniami w określonych warunkach. W przypadku użytkowników komputerów przez pojęcie kultury technicznej będziemy rozumieli zasady ich postępowania podczas pracy przy komputerze i postępowania z oprogramowaniem

16 Współużytkowanie komputera
Przed każdym rozpoczęciem zajęć w pracowni sprawdzamy, czy sprzęt nie jest uszkodzony. Jeśli tak, to należy o tym powiadomić nauczyciela. Komputer uruchamiamy zgodnie z zaleceniem nauczyciela. Nie zmieniamy żadnych ustawień sprzętowych w komputerze, np. sposobu wyświetlania obrazu przez monitor itp. Po zajęciach zostawiamy stanowisko w nienagannym stanie. Nie zmieniamy ustawień w programach, nie modyfikujemy wyglądu pulpitu. Z dysków komputera nie usuwamy żadnych danych bez wyraźnej zgody nauczyciela, administratora szkolnej pracowni. Z własnych dyskietek i płyt CD korzystamy wyłącznie za zgodą nauczyciela. Nie otwieramy cudzych plików. Nie zamykamy cudzych dokumentów bez poinformowania ich właścicieli.

17 Nie będziesz używał komputera aby szkodzić innym.
Nie zakłócaj pracy na komputerach innym. Nie zaglądaj bez pozwolenia do cudzych plików. Nie będziesz używał komputera aby kraść. Nie będziesz używał komputera do dawania fałszywego świadectwa. Nie będziesz używał ani kopiował programów, za które nie zapłaciłeś. Nie będziesz używał zasobów cudzych komputerów bez zezwolenia (autoryzacji). Nie będziesz przywłaszczał sobie wysiłku intelektualnego innych. Będziesz myślał o konsekwencjach społecznych programu, który piszesz. Będziesz używał komputera z rozwagą i ostrożnością.


Pobierz ppt "BHP PRZY KOMPUTERZE BHP (bezpieczeństwo i higiena pracy) - termin ten określa zasady pracy w warunkach, które nie zagrażają zdrowiu i życiu człowieka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google