Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Świętokrzyski Park Narodowy Park narodowy to obszar, na którym ochronie podlega cała przyroda: rośliny, zwierzęta, skały, gleba, woda, powietrze. Powierzchnia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Świętokrzyski Park Narodowy Park narodowy to obszar, na którym ochronie podlega cała przyroda: rośliny, zwierzęta, skały, gleba, woda, powietrze. Powierzchnia."— Zapis prezentacji:

1

2 Świętokrzyski Park Narodowy

3 Park narodowy to obszar, na którym ochronie podlega cała przyroda: rośliny, zwierzęta, skały, gleba, woda, powietrze. Powierzchnia parku nie może być mniejsza niż 1000 hektarów.

4 Są tam obszary objęte ochroną ścisłą, na których przyroda rządzi się sama i ludzie nie mogą niczego zmieniać. Są też obszary objęte ochroną częściową, gdzie można stosować zabiegi pielęgnacyjne i hodowlane.

5 W Polsce mamy 23 parki narodowe.

6 Świętokrzyski Park Narodowy powstał w 1950 r. Ma ponad 7 i pół tysiąca ha powierzchni. Park położony jest w środkowej części Gór Świętokrzyskich. Jego symbolem jest jeleń.

7 WEJŚCIE DO PARKU W NOWEJ SŁUPI

8 ŁYSOGÓRY – NAJWYŻSZE PASMO

9 ŁYSICA - 612 m n.p.m – najwyższy szczyt

10 ŁYSA GÓRA – 595 m n.p.m.

11 GOŁOBORZA – RUMOWISKA SKALNE

12 PUSZCZA JODŁOWA IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO

13 STEFAN ŻEROMSKI, PISARZ, KTÓRY OPISYWAŁ PIĘKNO PRZYRODY ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

14 OBSZAR OCHRONY ŚCISŁEJ „ CHEŁMOWA GÓRA”

15 OBSZAR OCHRONY ŚCISŁEJ „ŁYSICA”

16 OBSZAR OCHRONY ŚCISŁEJ „ŚWIĘTY KRZYŻ”

17 OBSZAR OCHRONY ŚCISŁEJ „CZARNY LAS”

18 OBSZAR OCHRONY ŚCISŁEJ „MOKRY BÓR”

19 PRZEPISY DLA TURYSTÓW: Poruszaj się tylko po wyznaczonych szlakach turystycznych! Nie niszcz i nie zbieraj żadnych roślin! Nie chwytaj, nie płosz i nie dokarmiaj dzikich zwierząt! Zamiast niszczyć przyrodę-możesz ją fotografować i filmować! Zachowuj się cicho, nie krzycz, nie śpiewaj, nie używaj odbiorników radiowych! Nie biwakuj i nie pal ognia! Nie zbieraj skał i innych tworów przyrody do swoich kolekcji! Śmieci zabieraj ze sobą!

20 Opracował zespół w składzie: Zuzanna Dumin Maja Radziejewska Julia Topolska Źródła: www.swietokrzyskipn.org.pl www.ochrona-przyrody.edu.pl www.ekologia.pl Muzyka:Yanni - Face In the Photograph


Pobierz ppt "Świętokrzyski Park Narodowy Park narodowy to obszar, na którym ochronie podlega cała przyroda: rośliny, zwierzęta, skały, gleba, woda, powietrze. Powierzchnia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google