Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

数独 Sudoku. Co to jest Sudoku? Sudoku (jap. 数独, sūdoku) – dosłownie: sūji wa dokushin ni kagiru, czyli cyfry muszą pozostać samotne. Jest to łamigłówka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "数独 Sudoku. Co to jest Sudoku? Sudoku (jap. 数独, sūdoku) – dosłownie: sūji wa dokushin ni kagiru, czyli cyfry muszą pozostać samotne. Jest to łamigłówka."— Zapis prezentacji:

1 数独 Sudoku

2 Co to jest Sudoku? Sudoku (jap. 数独, sūdoku) – dosłownie: sūji wa dokushin ni kagiru, czyli cyfry muszą pozostać samotne. Jest to łamigłówka wymyślona w 1783 roku przez genialnego matematyka z Bazylei, Leonharda Eulera. Popularność na świecie zyskała dzięki dołączaniu jej do wielu znaczących gazet.

3 O co chodzi w Sudoku? Sudoku to kwadrat 9x9, dodatkowo podzielony na mniejsze kwadraty 3x3. Puste pola kwadratu należy wypełnić w taki sposób, aby w każdym poziomym wierszu, w każdej pionowej kolumnie oraz wewnątrz każdego mniejszego dziewięciopolowego kwadratu znalazły się cyfry od 1 do 9. Inne odmiany Sudoku: Sudoku samurai składa się z pięciu kwadratów połączonych ze sobą w kształcie litery X (cyfry nie mogą się powtarzać również po przekątnych kwadratu). Sudoku trójwymiarowe, w kształcie kostki sześciennej o wymiarach 9x9x9.

4 Historia Sudoku 1970 – Pierwsza zagadka polegająca na wstawianiu liczb ukazała się w amerykańskim czasopiśmie z łamigłówkami matematycznymi. 1984 – Japończycy rozpoczęli drukowanie zadań liczbowych w codziennych gazetach. 1986 – Sudoku przybrało ostateczną, znaną dziś formę. 2004 – Sudoku podbija Wielką Brytanię. Modę na Sudoku zapoczątkował brytyjski dziennik „The Times”. 2005 – Sudoku (pod obecną nazwą) dociera do Polski, gdzie zostaje opublikowane przez tygodnik „Polityka”. Gra ta jednak ukazywała się już wcześniej w polskiej prasie pod nazwą „Dziewięć na dziewięć”. 2005 – W Polsce odbywają się pierwsze mistrzostwa w Sudoku.

5 Kto może grać w Sudoku? Jeśli: lubisz łamigłówki, nie lubisz wykonywać rachunków matematycznych, jesteś cierpliwy, potrafisz logicznie myśleć, masz trochę wolnego czasu, to znaczy, że Sudoku jest właśnie dla Ciebie. Tylko uważaj… Sudoku wciąga!!!


Pobierz ppt "数独 Sudoku. Co to jest Sudoku? Sudoku (jap. 数独, sūdoku) – dosłownie: sūji wa dokushin ni kagiru, czyli cyfry muszą pozostać samotne. Jest to łamigłówka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google