Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sudoku 数独.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sudoku 数独."— Zapis prezentacji:

1 Sudoku 数独

2 Co to jest Sudoku? Sudoku (jap. 数独, sūdoku) –
dosłownie: sūji wa dokushin ni kagiru, czyli cyfry muszą pozostać samotne. Jest to łamigłówka wymyślona w 1783 roku przez genialnego matematyka z Bazylei, Leonharda Eulera. Popularność na świecie zyskała dzięki dołączaniu jej do wielu znaczących gazet .

3 O co chodzi w Sudoku? Sudoku to kwadrat 9x9, dodatkowo podzielony na mniejsze kwadraty 3x3. Puste pola kwadratu należy wypełnić w taki sposób, aby w każdym poziomym wierszu, w każdej pionowej kolumnie oraz wewnątrz każdego mniejszego dziewięciopolowego kwadratu znalazły się cyfry od 1 do 9. Inne odmiany Sudoku: Sudoku samurai składa się z pięciu kwadratów połączonych ze sobą w kształcie litery X (cyfry nie mogą się powtarzać również po przekątnych kwadratu). Sudoku trójwymiarowe, w kształcie kostki sześciennej o wymiarach 9x9x9.

4 Historia Sudoku 1970 – Pierwsza zagadka polegająca na wstawianiu liczb ukazała się w amerykańskim czasopiśmie z łamigłówkami matematycznymi. 1984 – Japończycy rozpoczęli drukowanie zadań liczbowych w codziennych gazetach. 1986 – Sudoku przybrało ostateczną, znaną dziś formę. 2004 – Sudoku podbija Wielką Brytanię. Modę na Sudoku zapoczątkował brytyjski dziennik „The Times”. 2005 – Sudoku (pod obecną nazwą) dociera do Polski, gdzie zostaje opublikowane przez tygodnik „Polityka”. Gra ta jednak ukazywała się już wcześniej w polskiej prasie pod nazwą „Dziewięć na dziewięć”. 2005 – W Polsce odbywają się pierwsze mistrzostwa w Sudoku.

5 Kto może grać w Sudoku? Jeśli: lubisz łamigłówki,
nie lubisz wykonywać rachunków matematycznych, jesteś cierpliwy, potrafisz logicznie myśleć, masz trochę wolnego czasu, to znaczy, że Sudoku jest właśnie dla Ciebie . Tylko uważaj… Sudoku wciąga!!!


Pobierz ppt "Sudoku 数独."

Podobne prezentacje


Reklamy Google