Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rower - pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rower - pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem."— Zapis prezentacji:

1 Rower - pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;.

2 wózek rowerowy - pojazd o szerokości powyżej 0,9 m przeznaczony do przewozu osób lub rzeczy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; wózek rowerowy może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;

3 Układy roweru:

4 1. Układ kierowniczy Umożliwia on kierowanie rowerem - a więc utrzymanie stałego kierunku jazdy lub jego zmianę zgodnie z zamiarem kierującego.

5 Układ kierowniczy: wspornik kierownica rama widelec

6 2. Układ hamulcowy Umożliwia zatrzymanie lub zmianę prędkości. Hamulce szczękowe dociskane są ręcznie, dźwignią umieszczoną na kierownicy.

7 Układ hamulcowy:

8 3. Układ napędowy

9 4. Układ jezdny

10 5. Układ elektryczny Rower musi być wyposażony w jedno światło barwy białej (lub żółtej selektywnej) oraz w jedno światło czerwone. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zastosowanie prądnicy rowerowej zasilającej lampę przednią i tylną za pośrednictwem przewodów.

11 Układ elektryczny

12 Po zimie rower wymaga przeglądu technicznego.
Sprawdzenie powietrza w kołach na początku sezonu nie wystarczy. Przed nadejściem zimy należy go umyć i wyczyścić osprzęt. Łańcuch poddajemy konserwacji, czyszcząc go szczoteczką (np. starą szczoteczką do zębów), następnie przecieramy łańcuch olejem do konserwacji maszyn lub spryskujemy sprayem, np. WD 40.

13 Rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone w:

14 A - z przodu: co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej

15 B - z tyłu: co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej

16 W przypadku roweru i wózka rowerowego dopuszcza się migające światła pozycyjne.

17 Wysokość oświetlenia przedniego i tylnego na rowerze musi być nie niższa niż 25 cm i nie wyższa niż 150 cm. Do tej pory lampki na rowerze musiały być montowane na wysokości od 35 do 90 cm, co wykluczało ich mocowanie do kierownicy. Obecnie jest to legalne.

18 Nie dotyczy to jednak tylnego światła odblaskowego
Dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru i wózka rowerowego, były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy. Nie dotyczy to jednak tylnego światła odblaskowego

19 C - co najmniej jeden skutecznie działający hamulec

20 D - dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

21 Rower oraz przyczepka rowerowa, których konstrukcja uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką muszą być wyposażone w dodatkowe światła: kierunkowskazy. W praktyce dotyczy to zabudowanych rowerów (aerodynamiczna obudowa), riksz oraz przyczepek zasłaniających całkowicie rowerzystę.

22 Dodatkowo rower może być wyposażony w światełka odblaskowe, barwy żółtej, umieszczone w kołach (widoczne z boku roweru) i w pedałach.

23 Czy rowerzysta musi jeździć w dzień z włączonymi światłami?
Art. 51 ust. 1, 2 i 3 Kodeksu drogowego mówią, że kierujący pojazdem w czasie od zmierzchu do świtu musi używać świateł mijania lub do jazdy dziennej. Ust. 6 tłumaczy, że "przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do kierującego pojazdem, który nie jest wyposażony w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. Rower zgodnie z przepisami ma tylko światła pozycyjne.

24 Praca domowa Przepisz do zeszytu pytania i prawidłową odpowiedź
1. Rower powinien obowiązkowo posiadać: a) bagażnik do mocowania ładunków, b) przynajmniej jeden hamulec, c) pompkę do pompowania. 2. Do obowiązkowego wyposażenia roweru należą m.in.: a) błotniki, b) bidon (pojemnik na napój), c) dzwonek (sygnał dźwiękowy). 3. Rower wykorzystywany do ruchu na drodze publicznej powinien być wyposażony w światła pozycyjne i odblaskowe: a) zawsze, b) tylko w okresie od zmierzchu do świtu, c) nie musi być wyposażony w te światła - wystarczy, że rowerzysta używa pulsującego, czerwonego światła umieszczonego z tyłu.

25 Praca domowa Przepisz do zeszytu pytania i prawidłową odpowiedź
4. Wskaż światło będące obowiązkowym wyposażeniem roweru: a) białe światło odblaskowe z przodu; b) czerwone światło odblaskowe z tyłu; c) żółte światło odblaskowe w pedałach. 5. Rower musi być wyposażony w: a) dwa niezależnie działające hamulce; b) lusterko; c) sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku.

26 l. Część układu kierowniczego.
2. Znaki zabraniające pewnych manewrów. 3. Znaki uprzedzające o niebezpiecznych miejscach. 4. Część drogi za miastem przeznaczona dla pieszych. 5. Przechodzenie lub przejeżdżanie obok uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku. 6. Kolor światła w sygnalizacji dla kierujących pojazdami, oznaczający Uwaga. 7. Pojazd poruszany siłą mięśni. 8. Przejeżdżanie, przechodzenie obok uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. 9. Zabronione jest na moście, wiadukcie i w tunelu. 10. Część drogi przeznaczona dla pojazdów. 11. Przechodzenie, przejeżdżanie obok nie poruszającego się uczestnika ruchu lub przeszkody. 12. Rower musi być wyposażony w co najmniej jeden skutecznie działający

27 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Pobierz ppt "Rower - pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google