Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pokój na drogach! JEDNA SEKUNDA MOŻE ZMIENIĆ CAŁE TWOJE ŻYCIE!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pokój na drogach! JEDNA SEKUNDA MOŻE ZMIENIĆ CAŁE TWOJE ŻYCIE!"— Zapis prezentacji:

1 Pokój na drogach! JEDNA SEKUNDA MOŻE ZMIENIĆ CAŁE TWOJE ŻYCIE!

2 Dlaczego powstał program „Jeżdżę z głową”?
O programie. Dlaczego powstał program „Jeżdżę z głową”? Według danych Policji rok 2010 był rokiem spadku przestępstw drogowych, co wiąże się z poprawą stanu bezpieczeństwa na naszych drogach. Mniej było wypadków, mniej osób zabitych i rannych. Łącznie doszło do wypadków drogowych, w których zginęły osoby a osób odniosło obrażenia ciała. Z raportu przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury wynika, że chociaż w latach liczba zabitych rowerzystów zmalała o 54%, a liczba rannych rowerzystów o 45% (infografika), nadal jednak jest to 2 razy więcej niż średnio w krajach Unii Europejskiej. 72% wypadków z rowerzystami wydarza się w dzień, z czego ponad połowa w obszarach zabudowanych. .

3 Co to jest rower? Rower to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 metra, poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem, a także rowery wyposażone w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, których moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h. Pojazdy zwane potocznie rowerami elektrycznymi to nowość w prawie o ruchu drogowym. W „starej” definicji rower był pojazdem jednośladowym lub wielośladowym. Te ostatnie nie mogły poruszać się  po drodze dla rowerów, ani tym bardziej po chodniku. Obecnie nie ma znaczenia ile rower ma kół, byle nie przekraczał określonej przepisami szerokości.

4 Co to jest motorower ? Motorower– jednośladowy lub dwuśladowy pojazd, posiadający dwa, trzy lub cztery koła jezdne, wyposażony w silnik spalinowy o pojemności do 50 cm³lub niewielki silnik elektryczny, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

5 Nowa definicja wózka rowerowego .
Wózek rowerowy to pojazd o szerokości powyżej 0,9 m przeznaczony do przewozu osób lub rzeczy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; wózek rowerowy może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h; (art. 2 pkt 47a). Wózkiem rowerowym jest np. riksza do przewozu osób lub towarów. Tego typu pojazd jest o wiele cięższy i mniej zwrotny niż klasyczny rower, dlatego też minimalny wiek pozwalający na kierowanie nim wynosi 17 lat. (art. 96 ust. 3)

6 Jeżdżę z głową

7 Co powinniśmy wiedzieć?

8 Organizatorzy Programu
Bank BGŻ jest jednym z największych banków w Polsce. Specjalizuje się w finansowaniu rolnictwa, gospodarki żywnościowej oraz infrastruktury regionalnej. Będąc wartościowym partnerem społecznym środowisk lokalnych, angażuje się we wspieranie działalności społecznej, edukacyjnej i ekologicznej szczególnie w mniejszych miejscowościach. Flagową inicjatywą Banku jest konsekwentna promocja jazdy na rowerze poprzez zaangażowany społecznie sponsoring profesjonalnego i rekreacyjnego kolarstwa znany pod nazwą Kocham Rower. Bank dba o zdrowy styl życia swoich pracowników i zachęca do jazdy na rowerze do pracy, zapewniając parkingi rowerowe oraz prysznice. W trosce o swoich klientów oraz mieszkańców miejscowości, w których działa, wyposaża swoje oddziały w stojaki rowerowe.

9 Hamlet: Jechać czy nie jechać – oto jest pytanie.
Neil A.: To jest dobry rower dla człowieka i bardzo dobry rower dla ludzkości. Julio C.: Dla roweru, stworzenia łagodnego i o potulnym sposobie bycia, obecność napisów zakazujących mu przekraczania pięknych oszklonych drzwi jest upokorzeniem i zniewagą. Pinki i Mózg: Pinki i Mózg: Rowerem zdobywamy świat. Napoleon B.: Piękny rower podoba się oczom, dobry rower sercu. Pierwszy klejnotem, drugi - skarbem. Catharina E. G.: Nawet gdybyś dał człowiekowi wszystkie wspaniałości świata, nic mu to nie pomoże, jeśli nie ma roweru, na którym mógłby jechać. Lew T.: Rowerzysta jest zawsze szczęśliwy. Stanisław J. L.: Trzeba wielu lat by znaleźć rower, wystarczy chwila by go stracić. Maria S-C: Rower leży u podstaw każdego postępu.

10 Jeśli Kocham Rower, jeżdżę z głową!
Fundacja BGŻ wraz z ekspertami – Komendą Główną Policji oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej w ramach programu działają na rzecz edukacji gimnazjalistów w zakresie zasad ruchu drogowego licząc, że staną się oni ambasadorami bezpiecznych zachowań na drodze w ich środowiskach lokalnych, a szkoły – instytucjami dbającymi o bezpieczeństwo nie tylko uczniów, ale i wszystkich okolicznych mieszkańców. Partnerzy Materiały dydaktyczne programu Jeżdżę z głową były konsultowane z ekspertami oraz przedstawicielami Partnerów: Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Komendą Główną Policji. Patronat nad tegoroczną edycją programu objęli: Komenda Główna Policji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dzięki wsparciu tych instytucji jesteśmy pewni wysokiego poziomu merytorycznego programu a także, że zastosowane rozwiązania są zgodne z aktualnymi przepisami o ruchu drogowym i tokiem nauczania w szkołach.

11 Wykonali: Parzych Patryk Krystian Monika Chaberek Emilia
Orzechowska Agata


Pobierz ppt "Pokój na drogach! JEDNA SEKUNDA MOŻE ZMIENIĆ CAŁE TWOJE ŻYCIE!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google