Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ul. Milana Rastislava Štefánika. Położenie Polityk słowacki, z wykształcenia inżynier i astronom.Był generałem brygady (Francja) ur. 21 lipca 1880 w.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ul. Milana Rastislava Štefánika. Położenie Polityk słowacki, z wykształcenia inżynier i astronom.Był generałem brygady (Francja) ur. 21 lipca 1880 w."— Zapis prezentacji:

1 Ul. Milana Rastislava Štefánika

2 Położenie

3 Polityk słowacki, z wykształcenia inżynier i astronom.Był generałem brygady (Francja) ur. 21 lipca 1880 w Košariská (Królestwo Węgier), zm. 4 maja 1919 w Ivanka pri Dunaji (Czechosłowacja) Obserwował zaćmienia Słońca i ruchy komety Halleya. Pracował na Mont Blanc, na Tahiti, w Brazylii i Ekwadorze.

4 Z chwilą wybuchu I wojny światowej wstąpił jako szeregowiec do lotnictwa armii francuskiej. Za bohaterskie loty zwiadowcze awansował na porucznika. W czasie wojny jako działacz słowackiego ruchu niepodległościowego działał m.in. we Francji, Włoszech i USA. Jeden z założycieli niepodległej Czechosłowacji.

5 Zginął 4 maja 1919, w katastrofie lotniczej w drodze z Włoch do kraju, gdzie miał objąć urząd ministra wojny.

6 Był twórcą najstarszego czechosłowackiego orderu wojskowego – Orderu Sokoła. Jego imię nosił wojskowy order CSRF. Jego imię nosi obecnie słowackie odznaczenie państwowe nadawane za ratowanie życia i mienia.

7


Pobierz ppt "Ul. Milana Rastislava Štefánika. Położenie Polityk słowacki, z wykształcenia inżynier i astronom.Był generałem brygady (Francja) ur. 21 lipca 1880 w."

Podobne prezentacje


Reklamy Google