Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi - Kręgowce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi - Kręgowce"— Zapis prezentacji:

1 Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi - Kręgowce
Autor: Sebastian Urbanowski 6a Źródło tła :

2 Źródło informacji: „Zwierzaki z mojej okolicy” – T. Brzozowska, E
Źródło informacji: „Zwierzaki z mojej okolicy” – T.Brzozowska, E. Kutyło Batalion Jest to ptak, którego wiosną można spotkać na nadnarwiańskich rozlewiskach. Długie pióra ułożone na głowie w wymyślne fale sprawiają, że ptak wygląda jakby przed chwilą wyszedł od fryzjera. Ciekawostka Dawniej bataliony nazywano dziwoptakami. Źródło:www.msw-pttk.org.pl

3 Kulik Wielki Ciekawostka
Źródło informacji: „Zwierzaki z mojej okolicy” – T.Brzozowska, E. Kutyło Kuzyn Bataliona – zaliczany jest do ginących gatunków. Ptak ten ma długi dziób. Żywi się drobnymi zwierzętami, które wyławia z mułu. Osiąga wielkość kury ( może ważyć około 1kg). Potrafi szybko biegać, brodzić i błyskawicznie unosić się w powietrze. W Polsce występuje najczęściej na bagnach biebrzańskich. Ciekawostka Podobnie jak batalion buduje skromnie wysłane gniazda, w których składa zazwyczaj 4 jaja. Źródło :

4 Zimorodek zwyczajny Ciekawostki
Źródło informacji: „Zwierzaki z mojej okolicy” – T.Brzozowska, E. Kutyło To mały, egzotycznie ubarwiony ptak. Występuje rzadko nad brzegami rzek i strumieni. Pochodzi z rodziny zimorodkowatych. Zamieszkuje w południowej i środkowej Europie, północnej Afryce i południowej Azji w pasie od Dekanu po Archipelag Malajski, na wschód po Sachalin i Japonię. Ciekawostki Waży tylko od 30 do 56 g . Źródło :

5 Perkoz dwuczuby Ciekawostka
Źródło informacji: „Zwierzaki z mojej okolicy” – T.Brzozowska, E. Kutyło Ptak wielkości kaczki. Wiosną i latem można go rozpoznać po dwóch ruchomych czubach z piór wyrastających na głowie samca i samicy oraz rdzawoczerwonych bokobrodach Często spotykany na Pojezierzach, w Wielkopolsce oraz na Śląsku. Rzadko występuje w Małopolsce. W innych miejscach Polski tworzy punktowo większe populacje.. Ptak ten zakłada gniazdo w szuwarach. Gniazdo to jest niezwykle ciężkie, jego wysokość wynosi około 60 cm. Ciekawostka Rodzice razem wysiadują jaja, razem też opiekują się pisklętami. Źródło :

6 Czapla siwa Ciekawostka
Źródło informacji: „Zwierzaki z mojej okolicy” – T.Brzozowska, E. Kutyło To duży ptak, dość często spotykany na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi i w jego okolicach. Zasiedla Europę, Azję i Afrykę. Rozpiętość skrzydeł wynosi około 170 cm. Rodzice razem wysiadują jaja i opiekują się pisklętami. Ciekawostka Samiec przekazuje samicy gałązkę jako symboliczny wkład w budowę ich wspólnego gniazda. Źródło :

7 Łoś Źródło informacji: „Zwierzaki z mojej okolicy” – T.Brzozowska, E. Kutyło Jest zwierzęciem potężnym i silnym. Samiec osiąga wagę do 500kg.Samica jest mniejsza i waży około 300kg. Tylko samce mają poróża, które zrzucają jesienią. Łoś ma doskonały węch i dotyk, a słabszy wzrok. Doskonale pływa i nurkuje. Żywi się roślinami zielnymi, młodymi pędami, korą drzew. Największą naturalną ostoją łosia w Polsce jest Rezerwat Czerwone Bagno położony na terernie Biebrzańskiego Parku Narodowego Ciekawostka W dawnych czasach wierzono, że kopyta łosi mogą leczyć epilepsję. Źródło :

8 Borsuk Źródło informacji: „Zwierzaki z mojej okolicy” – T.Brzozowska, E. Kutyło Zwierzę rzadko widawne przez człowieka, gdyż prowadzi nocny tryb życia. Mieszka w lesie, blisko łąk i pól uprawnych. Najchętniej zjada dżdżownice, poza tym odżywia się płazami, gryzoniami, owadami, jajami ptaków, lubi też zboże, żołędzi i owoce. Mieszka samotnie w norze, dopóki zimą towarzystwa nie narzuci mu lis lub jenot. Borsuk występuje w lasach Eurazji (w całej Polsce). Za ostoję obiera okolice lesiste, w szczególności lasy mieszane i liściaste z bogatym podszytem, otoczone urodzajnymi polami. Uwielbia przebywać w pobliżu terenów podmokłych i wody Ciekawostka Jest to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych. Źródło :

9 Żółw błotny Ciekawostka
Źródło informacji: „Zwierzaki z mojej okolicy” – T.Brzozowska, E. Kutyło Jest to przedstawiciel gadów. Charakterystyczną cechą żółwi jest skorupa, która u większości gatunków jest utworzona z tkanki kostnej. Żółtwie to zwierzęta długowieczne, najstarszy znany żółw przeżył 152 lata. Żółwia błotnego można spotkać w starorzeczu Narwicy, w okolicach Drozdowa. Ciekawostka Małe żółwiki wykluwają się z jaj składanych do dołka w piasku wygrzebanego przez samicę. Źródło :


Pobierz ppt "Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi - Kręgowce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google