Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KTO JEST PRZYJACIELEM LASU?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KTO JEST PRZYJACIELEM LASU?"— Zapis prezentacji:

1 KTO JEST PRZYJACIELEM LASU?
EWA KRASULA, KLASA IV a ZS-P SZKOŁA PODSTAWOWA IM. W. KĘTRZYŃSKIEGO W PASYMIU Praca wykonana pod kierunkiem mgr Katarzyny Ewy Lewandowskiej

2 PRZYJACIEL LASU - LEŚNIK
Las to teren porośnięty drzewami i krzewami. Drzewa w lesie stwarzają odpowiednie warunki dla innych roślin i zwierząt w nim mieszkających. Lasy w Polsce zajmują prawie 30% powierzchni kraju. W umiarkowanym klimacie Polski występują lasy liściaste, iglaste, a przede wszystkim mieszane. Wynika to z różnego zapotrzebowania drzew na ciepło, wilgoć i żyzność gleby. W wyniku gospodarczych zabiegów człowieka często możemy spotkać monokultury gatunkowe lub wiekowe.

3 PRZYJACIEL LASU - LEŚNIK
Obecne lasy powstały w wyniku planowej pracy leśników i pracowników leśnych. Najczęściej są to lasy mieszane, które składają się z sosny pospolitej, dębu, świerku, modrzewia, brzozy, topoli i osiki. Drzewa te tworzą najwyższą warstwę lasu – korony drzew. W podszycie występują: trzmielina, kruszyna pospolita, bzy: czarny i koralowy, głóg, kalina i inne. Rosną zwykle na glebach bielicowych oraz brunatnych. Runo leśne tworzą krzewinki i rośliny zielne. A wszystko zaczyna się w szkółce leśnej.

4 PRACA LEŚNIKA „Leśne przedszkole” – pod opieką leśników rośnie nowe pokolenie drzew. Młode sosenki, dęby, buki wkrótce zostaną posadzone w lesie.

5 BĘDZIE NOWY LAS! Dzieci z pomocą nauczycieli, rodziców i opiekunów oraz leśników sadzą drzewa. Ciężka praca, ale jaka przyjemna i pożyteczna!

6 A PO WIELU, WIELU LATACH…
… doczekamy się przepięknych lasów. Szczególnie cenne drzewa zostaną pomnikami przyrody.

7 MOJE DRZEWO… „Kto wie… może to drzewo zasadził mój dziadek” – pomyślał chłopiec wsłuchując się w bukowe serce drzewa.

8 OCHRONA LASU Pułapki feromonowe to urządzenia, które dzięki substancjom zapachowym wabią szkodliwe owady leśne. Pełnią rolę zwalczającą, ale są również wykorzystywane przez leśników do określania stopnia zagrożenia lasu przez szkodniki.

9 OCHRONA LASU Opaski lepowe min. na brudnicę mniszkę pozwalają określić populację szkodników leśnych na danym terenie.

10 SPRZĄTANIE ŚWIATA Puszki, butelki, folia… Takie skarby można znaleźć w lesie! Dzięki różnym akcjom ekologicznym dzieci i młodzież pomagają leśnikom w sprzątaniu mazurskich lasów. W czystym lesie chętnie wypoczywamy, ale o porządek muszą dbać wszyscy! Autorka: Ewa Krasula Zdjęcia udostępnione przez Państwa Magdalenę i Huberta Krasula


Pobierz ppt "KTO JEST PRZYJACIELEM LASU?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google