Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Czy warto być tolerancyjnym?”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Czy warto być tolerancyjnym?”"— Zapis prezentacji:

1 „Czy warto być tolerancyjnym?”
ZADANIE TIK „Czy warto być tolerancyjnym?” Wykonali: - M. Krawców - kl. 4B, -B. Kaszubowski - kl. 6B, kl. 5B – D. Śliwińska, K. Chojnacka, W. Dąbrowska, W. Klimas,

2 „Tolerancja jest cnotą ludzi” autor: G.K.Chsterton
DEFINICJE Tolerancja (od łac. czasownika tolerare - wytrzymywać, znosić, przecierpieć) uznawanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, postępowania, różniących się od własnych; wyrozumiałość. źródło: Słownik Języka Polskiego, PWN, Warszawa, 1989 Tolerancja – (...) postawa lub zachowanie polegające na uznawaniu prawa innych ludzi do posiadania przekonań, postaw i zachowań różnych od naszych, a nawet sprzecznych lub też nisko przez nas ocenianych. źródło: Słownik psychologiczny, W. Szewczuk (red.), Wiedza Powszechna, Warszawa, 1985

3 - Co to jest tolerancja? – wyszukane w Sieci
To wielkie i magiczne słowo tolerancja pochodzi od łacińskiego słowa tolerare, co oznacza: znosić, cierpieć. Już samo przetłumaczenie na polski język tej łacińskiej nazwy bardzo dużo nam mówi o tym pojęciu. Ogólnie tolerancją nazwiemy wszystkie zjawiska i zachowania, które mimo tego, że nie będą nam się podobać i nie będziemy podświadomie ani też świadomie mogli ich zaakceptować jako prawidłowe czy wręcz normalne, to jednak je uszanujemy. To powiedzmy taka główna cecha zachowania tolerancyjnego. Tolerancja oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania choćby były całkowicie odmienne od własnych, albo zupełnie z nimi sprzeczne. Współcześnie rozumiana tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia. Szacunek ten przybiera formy wyrozumiałości i życzliwości dla tego, co nie musi być naszym udziałem, ale co cieszy się naszą akceptacją istnienia w imię demokratycznej wolności. (..) Tolerancja oznacza (..) rezygnację z przymusu jako środka wpływania na postawy innych ludzi, z wyjątkiem sytuacji zagrażających bezpieczeństwu (nie można więc mówić o tolerancji dla przestępców i psychopatów). źródło: Robert Borkowski,

4 Przykłady tolerancji pisane wierszem
Tolerancja autor: Małgorzata Wiśniewska-Koszela Nie wiem, co to - tolerancja, zawsze tylko moja racja, a ten, kto ma inne zdanie, zaraz za swoje dostanie. Trzeba wyśmiać go, ukarać, niech się zmieni szybko, zaraz! Niech będzie taki jak ja, i poglądy moje ma, i ubiera się podobnie, głową potakuje zgodnie. Oj, nie jesteś zbyt marudny? Świat się stanie... szary, nudny. Niechże każdy sobie myśli, mówi, żyje po swojemu, pod warunkiem, że nie robi tym krzywdy drugiemu.

5 Tolerancja Co nas czyni ludźmi? Język? Pochodzenie? Kolor skóry czy wyznanie? A może własne przekonanie? Czasem chore i zakłamane... Bo przecież człowiek To trochę więcej niż ciało Więc nie patrz Bo nie zobaczysz... Nie słuchaj Bo nie usłyszysz... Pokochaj wszystkich ludzi A poczujesz jak złość Sie w tobie gasi... Bo tego czego nie widać i to czego nie słychać Można poczuć Bo to jest dusza... autor: lebsterek

6 Przykład zachowania tolerancyjnego w literaturze, filmie
Baśnie Hansa Christiana Andersena - „Brzydkie kaczątko” opowiada o losach łabędziego pisklęcia, które wykluło się w kaczym gnieździe. Ze względu na swój wygląd, zupełnie inny niż małych kaczątek, nie zostało życzliwie przyjęte na podwórku. Wszyscy potrącali i kopali je, kury i kaczki dziobały i wyśmiewały się z brzydkiego, szarego i zbyt dużego kaczątka. - „Calineczka” - przygody malutkiej dziewczynki. Jej życie nie jest usłane różami. Spotyka ją wiele przykrości i złych przygód. Przyczyną nieszczęść, jakie na nią spadają jest jej uroda, która sprawia, że zakochują się w niej, źli chłopcy. Pisarz, chce zwrócić uwagę, że piękno zewnętrzne nie zawsze jest błogosławieństwem. Niekiedy przysparza cierpień. Calineczka jest jednak piękna nie tylko zewnętrznie. Ma dobre serce i stać ją na bezinteresowną pomoc dla innych. - Roman Polański w filmie "Pianista". Opowiada o losie postaci Władysławie Szpilmanie, który był słynnym muzykiem. Po wybuchu wojny nikt nie przejmował się losem artystów i wraz z innymi Żydami czekała ich zagłada. Jednak Szpilman ocalał dzięki ofiarnej pomocy Polaków, którzy nie wahali się nawet narażać własnego życia, by ukryć pianistę. - Henryk Sienkiewicz w "Quo vadis". Pisze o braku tolerancji w kwestii wyznawanej religii, przejmujące obrazy prześladowania chrześcijan. Zabijani w brutalny sposób, rozszarpywani przez lwy, krzyżowani nie chcieli jednak wyrzec się swojej wiary.

7 Przykład zachowania tolerancyjnego opowiedziany przez rodzica
W szkole miałem koleżankę, która miała krótszą nogę, bardzo utykała. Kilka osób z klasy naśmiewało się z jej kalectwa. Postanowiliśmy nie tolerować takiego okrutnego zachowania. Powiadomiliśmy wychowawcę klasy. Rozmowy dały pozytywny efekt, grupa ta przestała drwić z kalectwa czy inności innych.

8 Zachowania tolerancji, nietolerancji
Warto być tolerancyjnym, ponieważ ma się większe zaufanie w śród ludzi. Większość nas może mówić o nas dobrze i mieć o nas dobre zdanie. Szanować innym i pomagać innym też jest dobrze, a dlatego że potem może ta osoba się nam tym samym odwdzięczyć i możemy być z tego zadowoleni. Jeśli jesteśmy nietolerancyjni, to wróci do nas to samo tzn. że inni nie będą tolerancyjni wobec nas. Tak samo, gdy ktoś nie jest tolerancyjny wobec nas, to my wobec niego też nie.

9 Cytaty które najbardziej utkwiły nam w pamięci:
- ”Dajesz innym przykład, bo inność nie oznacza gorsz. Można na takim koledze polegać i zyskać więcej przyjaciół” -/Kasia/. - „Jeśli ty będziesz tolerancyjny w stosunku do innych z pewnością będziesz dobry człowiekiem” -/Emilia/. - Dlatego tolerancja wiąże się prawdopodobnie z wyrzeczeniami” - /Robert/. - Będąc tolerancyjnym, możemy zapoznać więcej fajnych kolegów, koleżanek przez których poznamy jego kraj, obyczaje, kulturę, poznamy świat i bardziej go będziemy rozumieć. - Bywa też i tak, że tolerancja zależy od naszego sposobu patrzenia na drugiego człowieka.

10 Utrwalanie Zadania 2.0 na podstawie zasad Kodeksu TIK:
Porównujemy informację z kilku źródeł. Przestrzeganie regulaminu, praw autorskich podpisując swoje prace. Skopiowany czyjś fragment pracy, wpisujemy źródło, autora. Nie umieszczamy zdjęć, informacji, osób bez ich zgody.

11 źródło stron www: princessofdeath.wrzuta.pl tolerancja.org.pl
tolerancja.png


Pobierz ppt "„Czy warto być tolerancyjnym?”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google