Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Powstanie Warszawskie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Powstanie Warszawskie"— Zapis prezentacji:

1 Powstanie Warszawskie

2 Powstanie warszawskie wybuchło
1 sierpnia 1944 r. i było wymierzone militarnie przeciw Niemcom okupującym stolicę.

3 W przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego do ludności zaapelował Związek patriotów Polskich, wzywając do walki. Zbliżająca się Armia Czerwona, jej sukcesy na froncie i ryzyko dalszego powodzenia przesądziły o wybuchu powstania. Polscy dowódcy, oceniali, że walki zostaną przeprowadzone szybko i potrwają zaledwie kilka dni, w rzeczywistości trwały aż 63 dni.

4 W odpowiedzi na apel narodowy do walki stanęło ok. 50 tys
W odpowiedzi na apel narodowy do walki stanęło ok. 50 tys. żołnierzy w różnych konspiracyjnych zgrupowaniach rozlokowanych praktycznie we wszystkich dzielnicach Warszawy

5 W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego niemieckie siły zbrojne ,otrzymały od Hitlera rozkaz zrównania Warszawy z ziemią, miasto miało przestać istnieć. Plan nie do końca się spełnił, jednak straty poniesione podczas dwumiesięcznych walk były ogromne

6 Obok dorosłych do walki stanęły warszawskie dzieci
 Obok dorosłych do walki stanęły warszawskie dzieci. Chłopcy w wieku lat zgłaszali się do dowódców oddziałów powstańczych żądając wręcz, aby pozwolono im podjąć walkę ze znienawidzonym najeźdźcą. Część z nich była odpowiednio przeszkolona w harcerskich Szarych Szeregach lub konspiracyjnych podchorążówkach. Większość zdobywała doświadczenie w ulicznych walkach.

7 Mimo nienawiści ze strony okupantów i braku podstawowych warunków życia, powstańcy wykazywali wobec siebie szacunek , nawiązywali przyjaźnie i dzielili się wszystkim co mieli .

8 Aleksandra Bogacz Marta Kantor Karolina Małek Weronika Plebanek
Dziękujemy za uwagę  Aleksandra Bogacz Marta Kantor Karolina Małek Weronika Plebanek


Pobierz ppt "Powstanie Warszawskie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google