Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mój Patron Ś w. Wojciech. Mój patron Wojciech urodził się w Libicach, które wówczas rywalizowały z Pragą w budowie ponadplemiennego scentralizowanego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mój Patron Ś w. Wojciech. Mój patron Wojciech urodził się w Libicach, które wówczas rywalizowały z Pragą w budowie ponadplemiennego scentralizowanego."— Zapis prezentacji:

1 Mój Patron Ś w. Wojciech

2 Mój patron Wojciech urodził się w Libicach, które wówczas rywalizowały z Pragą w budowie ponadplemiennego scentralizowanego państwa czeskiego. Początkowo ojciec nie przeznaczał go do stanu duchownego. Jednak, gdy ciężko zachorował w młodości, wierząc, że do zdrowia przywróciło syna położenie na ołtarzu w kościele – przekazał go na wychowanie kościelne.Pragą ponadplemiennego czeskiegoołtarzukościele Imię Adalbert (pod którym jest znany w krajach zachodnich) przybrał podczas bierzmowania na cześć swego mentora, arcybiskupa Magdeburga, Adalberta, pod którego opiekę został oddany w 972. W 981 przyjął święcenia kapłańskie. W Magdeburgu, wraz z towarzyszem Radłą i młodszym bratem Radzimem, pobierał nauki w szkole Oktryka, jednej z najlepszych w ówczesnych Niemczech. Poznał łacinę, niemiecki, a w Magdeburgu nauczył się także języka Lutyków (Wieleci).Adalbertbierzmowaniaarcybiskupa MagdeburgaAdalberta972981święcenia kapłańskieMagdeburgu RadzimemOktrykaNiemczechłacinęniemieckiWieleci Patron całej Polski.

3 ur. ok. 956 w Libicach, zm. 23 kwietnia 997 w Świętym Gaju w okolicach Pasłęka.956Libicach23 kwietnia997Świętym GajuPasłęka Św. Wojciech CzeskiCzeski duchowny katolicki, biskup praski, misjonarz, męczennik, święty Kościoła katolickiego.katolicki biskup praskimisjonarz męczennikświętyKościoła katolickiego

4 Mateusz Reginia Paweł Nylec Wykonali: http://pl.wikipedia.org/śwhttp://pl.wikipedia.org/śwWojciech. http://pl.wikipedia.org/św i Google grafika.


Pobierz ppt "Mój Patron Ś w. Wojciech. Mój patron Wojciech urodził się w Libicach, które wówczas rywalizowały z Pragą w budowie ponadplemiennego scentralizowanego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google