Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święta Sara.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święta Sara."— Zapis prezentacji:

1 Święta Sara

2 Życiorys Święta Sara, znana także jako Kali Sara, Czarna Sara lub Czarna Madonna.  legendarna patronka Romów (Cyganów). Żyła w pierwszym wieku.

3 Kult Świętej Sary

4 Kult Świętej Sary

5 Kult Świętej Sary  Centrum jej kultu jest Saintes-Maries-de-la-Mer, miejsce pielgrzymek Romów w Camaruge w południowej Francji. Legenda nazywa ją służącą jednej z Trzech Marii, z którymi miała przybyć do Camergue

6 Wędrówka do rybackiej osady nad Morzem Śródziemnym jest dla europejskich Cyganów - głównie ze społeczności katalońsko- i francuskojęzycznych - okazją do zjednoczenia i umocnienia się w swojej religii i kulturze.

7 Każdego roku 24 maja małe miasteczko Les Saintes-Maries-de-la-Mer
staje się celem pielgrzymki Cyganów.

8

9 Główną sceną tych uroczystości jest Camargue - rozległa, bagnista delta na południe od Arles. Głównym ośrodkiem tych okolic jest właśnie Saintes-Maries-de-la-Mer, robotnicza odpowiedź na St. Tropez i inne snobistyczne kurorty Lazurowego Wybrzeża. W średniowiecznym kościele w Saintes-Maries znajduje się Sara-la-Kali (znana również jako Czarna Sara albo Czarna Madonna) - statuetka, którą 24 maja strażnicy niosą do morza.

10 Wizyta w krypcie Czarnej Sary jest dla Cyganów bardzo istotnym wydarzeniem. Można tu zapalić świeczkę, pomodlić się do świętej i poprosić ją o wsparcie. W okresie cygańskiej pielgrzymki romański kościół wypełnia się dymem, rośnie temperatura i poziom hałasu. Muzyka i tańce przed świątynią zamieniają senne nadmorskie miasteczko w estradę szalonego karnawału. Kiedy procesja dociera do plaży, strażnicy wjeżdżają do śródziemnomorskich wód, trzymając w górze Czarna Sarę. Towarzyszy im młoda Cyganka wybrana jako przedstawicielka Sary w danym roku. Coraz więcej ludzi wchodzi do morza. Widok ten jest równie piękny, co absurdalny.

11 Potem Czarna Sara wraca do krypty, a obchody święta trwają dalej
Potem Czarna Sara wraca do krypty, a obchody święta trwają dalej. Do katalońskich gitarzystów flamenco i paryskich duetów jazzowych dołączają bałkańskie orkiestry dęte i węgierskie smyczki. Muzycy z najdalszych zakątków Europy zbierają się, by wspólnie na nowo odkrywać cygańską muzykę.

12

13 Następnego dnia odbywa się druga procesja
Następnego dnia odbywa się druga procesja. Tym razem jej bohaterkami są dwie Marie, patronki miasta. Ta uroczystość jest już znacznie spokojniejsza. Większość Cyganów zdążyła wyjechać w nocy. Co wcale nie oznacza, że my także musimy wracać. W okolicy jest jeszcze sporo atrakcji: gonitwy byków na miejscowej arenie, przejażdżki konne i wycieczki łodzią po bagnistych terenach. A woda w morzu jest już na tyle ciepła, że można zainaugurować sezon kąpielowy. "Vive Sainte Sara!".

14 Według różnych legend podczas prześladowania pierwszych chrześcijan, prawdopodobnie w 42,Łazarz i jego siostry Maria Magdalena i Marta, Maria Salome (matka apostołów Jana i Jakuba), Maria Jakubowa i Święty Maksymin zostali wysłani w łodzi za morze. Dopłynęli bezpiecznie do południowego brzegu Galii, do miejsca nazwanego później Saintes-Maries-de-la-Mer. W niektórych legendach pochodząca z Górnego Egiptu pojawia się jako czarnoskóra służąca jednej z Marii, zwykle Marii Jakubowej.

15


Pobierz ppt "Święta Sara."

Podobne prezentacje


Reklamy Google