Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W otulinie lasów Słowińskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W otulinie lasów Słowińskiego"— Zapis prezentacji:

1 W otulinie lasów Słowińskiego
Parku Narodowego

2 Nadmorskie bory w Słowińskim Parku Narodowym
Nadmorski bór bażynowy jest typowym elementem krajobrazu Mierzei Gardnieńsko- Łebskiej. Rośnie w wąskim pasie brzegu morskiego, na wydmach. Ten rodzaj boru występuje tylko na wybrzeżu. Dzieli się na trzy odmiany. Charakterystycznym składnikiem ich runa jest bażyna czarna.

3 Nadmorski bór chrobotkowy
Występuje w miejscach skrajnie suchych, np. na szczytach wzniesień lub zboczach wydm. Jego nazwa nawiązuje do widocznych w ubogim runie porostów - chrobotków. W borach chrobotkowych znajdują się niskie, powyginane sosny tworzące tzw. tańczący las.

4 Nadmorski bór bażynowy typowy
Bór bażynowy typowy porasta wilgotne zagłębienia wydm. Charakterystycznymi gatunkami tego typu lasu są: sosny, krzewiny wierzby piaskowej, jałowce oraz brzozy. W tych lasach popularne są gruszczyki, dlatego ten las jest również nazywany gruszczykowym.

5 Nadmorski bór bażynowy wrzoścowy
Bór bażynowy wrzoścowy jest najbujniejszą formą borów bażynowych. Występuje w miejscach wilgotnych i podmokłych. Drzewostan jest bardzo bogaty, w runie występuje wiele roślin bagiennych m.in. wrzosiec bagienny.

6 Brzezina bagienna Rośnie na terenach podmokłych i bagiennych. Charakterystycznym drzewem jest brzoza omszona, choć często występuje przy niej brzoza brodawkowata, a z rzadka sosna. W podszycie rośnie jarzębina, kruszyna pospolita i woskownica europejska.

7 Kwaśna buczyna pomorska
Występuje na kwaśnych glebach. Dominującym gatunkiem drzewa jest buk zwyczajny. Na terenie kwaśnej buczyny pomorskiej występują również: klon, świerk, dąb, grab i jodła. Runo jest trawiasto-mszyste.

8 Fauna występująca w lasach Słowińskiego Parku Narodowego
Największe zwierzęta, jakie występują na tych terenach to: jeleń europejski, łoś, dzik i sarna. W faunie lasów bażynowych na terenie SPN dominują mniejsze zwierzęta m.in. lisy, kuny, borsuki oraz jeże. Na terenie SPN występują orły m.in. bieliki (latem 10 par, a zimą trzykrotnie więcej).

9 Historia lasów w mojej okolicy
Na podstawie badań palinologicznych gleb kopalnych występujących w obrębie wydm nadmorskich pasa mierzejowego Niziny Gardeńsko- Łebskiej dowiedziono, że na podłożu mineralnym pierwotna roślinność leśna znacznie się różniła od współczesnych lasów tego terenu. Przez ostatnie trzy i pół tysiąca lat wydmy nadmorskie na Mierzei Łebskiej były porośnięte przez kilka odmiennych postaci lasów.

10 Historia lasów w mojej okolicy
W okresie subpolarnym na wydmach rosły eutroficzne lasy dębowe. Około 1900 lat temu, po pożarze, nastąpiło wyraźne przekształcenie drzewostanów na wydmach rozwinęły się lasy bukowe. Były to lasy acidofilne, które formowały próchnicę typu mor i powodowały bielicowanie gleb. Współczesna szata leśna na wydmach nadmorskich Mierzei uformowana jest głównie w postaci borów sosnowych. Pojawiły się około 1500 lat temu, a obecnie reprezentują ostatni etap rozwoju lasów.


Pobierz ppt "W otulinie lasów Słowińskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google