Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ARKADYJSKIE ŻYCIE NA WSI „Pieśń świętojańska o Sobótce”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ARKADYJSKIE ŻYCIE NA WSI „Pieśń świętojańska o Sobótce”"— Zapis prezentacji:

1 ARKADYJSKIE ŻYCIE NA WSI „Pieśń świętojańska o Sobótce”
Opracowała: Aneta Pyrgiel

2 KILKA WAŻNYCH POJĘĆ Arkadia Sielanka Sobótka
Literatura polska i Arkadia ZAKOŃCZ

3 ARKADIA Arkadia to kraina wiecznej szczęśliwości, ładu, harmonii i dostatku. Tak Wergiliusz widział środkową część Peloponezu w Grecji, a w rzeczywistości był to jeden z najbardziej surowych i ubogich regionów Grecji. W literaturze Arkadia stała się symbolem idealnej rzeczywistości. Jej mit powraca w literaturze różnych epok jako przejaw tęsknoty za naturalnym porządkiem świata, poczuciem bezpieczeństwa, szczęściem, szczerymi i życzliwymi relacjami międzyludzkimi.

4 SIELANKA Na początku mit arkadyjski przedstawiano w formie sielanki. Sielanka (inaczej: bukolika, ekloga) to utwór poetycki utrzymany w tonacji elegijnej, przedstawiający wyidealizowany obraz życia wiejskiego. Poeci rzymscy, przejmując grecki wzorzec gatunkowy, zachowali greckie realia i imiona, a sielankopisarze renesansowi utrwalili tę konwencję. Najstarsze obrazy Arkadii znajdziesz w: „Sielankach” Teokryta, „Bukolikach” i „Georgikach” Wergiliusza oraz „Przemianach” Owidiusza. Arkadią można nazwać również Raj (Eden) z Biblii.

5 SOBÓTKA Noc Świętojańska (czy też potocznie Sobótka) to nazwa słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem Słońca, obchodzonego w najkrótszą noc w roku (czyli najczęściej - nie uwzględniając roku przestępnego - z 21 na 22 czerwca). Stosowane w jej trakcie obrzędy i zwyczaje słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W czasie tej magicznej nocy rozpalano ogniska, w których palono zioła. W trakcie radosnych zabaw odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami. Wyłowienie przez kawalera wianka wróżyło szybkie zamążpójście. Prawdopodobnie były to pozostałości dawnych wiosennych obrzędów magicznych kończących zaklinanie „dobrego początku”, nawiązujących do obrzędowości zadusznej i nadchodzącego urodzaju. Kupałą nazywano również ogniska palone podczas tych obrzędów. Na Mazowszu i Podlasiu obrzędy sobótkowe były zwane kupalnocką, na pograniczu polsko-ukraińskim — Kupałą. Nazwa zwyczaju odnosi się także błędnie do rzekomego słowiańskiego Boga płodności Kupały.

6

7 RZYMSKI AKWEDUKT - PARK W ARKADII

8 LITERATURA I ARKADIA W literaturze staropolskiej Arkadią jest polska wieś. Pochwałę życia ziemiańskiego, z dala od zgiełku miasta i królewskiego dworu, głoszą w XVI wieku Rej i Kochanowski, a w XVII wieku między innymi Szymon Szymonowic i Zbigniew Morsztyn. Pejzaż polskiej Arkadii tworzą lasy, pola, łąki, kwietne ogrody zwane wirydarzami, sady, pasieki, zazwyczaj przyroda okiełznana przez człowieka. Porządek prac ludzkich wyznacza niezmienny rytm natury, pór roku.


Pobierz ppt "ARKADYJSKIE ŻYCIE NA WSI „Pieśń świętojańska o Sobótce”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google