Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Technik Cyfrowych Procesów Graficznych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Technik Cyfrowych Procesów Graficznych"— Zapis prezentacji:

1 Technik Cyfrowych Procesów Graficznych

2 Przykładowe prace graficzne

3 Technik Cyfrowych Procesów Graficznych
Technik cyfrowych procesów graficznych - zajmuje się szeroko pojętym przygotowywaniem materiałów do drukowania. Obsługuje różnego rodzaju programy graficzne oraz programy do składu komputerowego. Z dostarczonych materiałów w postaci tekstu, wykresów, fotografii, lub tabel wykonuje za pomocą sprzętu komputerowego obróbkę materiałów graficznych, m. in.: tekstu, korektę kolorów, formatowanie tekstu i grafiki, rozmieszczenie tekstu i grafiki na arkuszu drukarskim. Technik cyfrowych procesów graficznych jest obecny niemal w każdej agencji reklamowej, we wszystkich firmach wydawniczych oraz drukarniach cyfrowych. Od jego umiejętności zależy bowiem ostateczny wygląd ulotek, prospektów, gazet, czasopism kolorowych oraz książek.

4 Kwalifikacje A.54. A.25. A.55.

5 Kwalifikacja A.54. A.54. Przygotowywanie materiałów
graficznych do procesu drukowania Zadania zawodowe to: Opracowywanie materiałów wydawniczych dotyczących publikacji Ustalanie parametrów technologicznych wyrobu Planowanie procesów wytwarzania produktu poligraficznego w środowisku cyfrowym Wykonywanie obliczenia dotyczącego zapotrzebowania materiałowego.

6 Kwalifikacja A.25. A.25. Wykonywanie i realizacja
projektów multimedialnych Zadania zawodowe to: Rozpoznawanie formatów oraz typowych materiałów analogowych i cyfrowych Określanie źródła pozyskiwania materiałów cyfrowych Gromadzenie oraz katalogowanie materiałów cyfrowych Przygotowywanie materiałów cyfrowych do wykonania projektów multimedialnych.

7 Kwalifikacja A.55. A.55. Drukowanie cyfrowe Zadania zawodowe to:
Dobieranie maszyny cyfrowej do cyfrowego drukowania nakładu Dobieranie podłoża i materiałów eksploatacyjnych do cyfrowego drukowania nakładu Określanie sposobów personalizacji druków Dobieranie metody wykończania wydruków cyfrowych.

8 Zadania zawodowe Przygotowywanie publikacji i prac graficznych do drukowania Obsługiwanie cyfrowych systemów produkcyjnych stosowanych w poligrafii Przygotowywanie prezentacji graficznych i multimedialnych Wykonywanie i wdrażanie internetowych projektów multimedialnych Prowadzenie procesów drukowania cyfrowego i wykończania

9 Możliwości rozwoju zawodowego

10 Etapy produkcji Poligraficznej
Prepress Press Postpress

11 Prepress Prepress – w procesach tych przygotowujemy materiały do druku, prościej mówiąc projektujemy składany tekst i ilustracje, wykonujemy formy drukowe itd. Podstawowe czynności to m.in.: skopiowanie do komputera materiałów tekstowych i graficznych z zewnątrz (wymienne nośniki danych, sieć komputerowa, internet), zeskanowanie zdjęć, wydruków (także innych płaskich materiałów), opracowanie wszystkich tych elementów graficznych (retusz, poprawienie kolorów, jasności i kontrastu, kadrowanie, skalowanie, zapisanie w odpowiednim formacie i rozdzielczości, nadanie odpowiedniego profilu koloru, ewentualnie zrobienie fotomontaży i nadanie ścieżek wycinających), ripowanie (ostatni etap obróbki komputerowej polegający na stworzeniu z pliku postscriptowego obrazu rastra drukarskiego oddzielnie dla każdego koloru farby drukarskiej).

12 Procesy Poligraficzne – barwy
RGB RGB – jeden z modeli przestrzeni barw opisywanej współrzędnymi RGB. Jest to model wynikający z właściwości odbiorczych ludzkiego oka, w którym wrażenie widzenia dowolnej barwy można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła o barwie czerwonej, zielonej i niebieskiej. Z połączenia barw RGB w dowolnych kombinacjach ilościowych można otrzymać szeroki zakres barw pochodnych, np. z połączenia barwy zielonej i czerwonej powstaje barwa żółta. Red Blue Green

13 Press Press – do procesów tych zaliczamy m.in. czynności związane z przygotowaniem maszyny do drukowania, przygotowywania materiałów do druku, drukowanie nakładu i kontrola procesu drukowania. Podstawowe czynności to: montaż form drukowych na maszyny drukarskie, a następnie, już po druku, wstępne pocięcie i ew. poskładanie zadrukowanych arkuszy papieru oraz ich suszenie (o ile odbywa się na maszynie drukarskiej), sam proces druku oraz bezpośrednie przygotowanie do tego procesu.

14 Procesy Poligraficzne – barwy
CMYK CMYK – zestaw czterech podstawowych kolorów farb drukarskich stosowanych powszechnie w druku kolorowym w poligrafii. Barwy te mieszają się ze sobą w różnych możliwych proporcjach dzięki czemu uzyskujemy wszystkie możliwe kolory. CMYK to jedno- cześnie jedna z przestrzeni barw w grafice komputerowej. Cyjan blacK Yellow Magenta Raster w dużym powiększeniu wraz z kątami w druku CMYK.

15 Procesy Poligraficzne – rastrowanie
Rastrowanie - jest procesem rozbicia obrazu na punkty, który odcienie szarości przekształca w punkty druku o różnej wielkości lub różnej ilości. Środki kropek są rozłożone w równych odległościach od siebie, ale rozmiary kropek się zmieniają. Powoduje to, że ilość niezadrukowanego papieru albo innego podłoża widoczna między tymi kropkami też się zmienia. W jasnych tonach kropki są małe, przez co widoczna jest duża ilość czystego papieru - (przyjmując, że podłoże jest białe) - powstają jasne odcienie. I odwrotnie, jeżeli przestrzenie czystego papieru stają się mniejsze, wtedy ton jest ciemniejszy.

16 Procesy Poligraficzne – barwy
PANTONE PANTONE – określa barwy dodatkowe/specjalne. Barwy te ujęte są we wzorniku kolorystycznym, z którego są dobierane; nie są one oparte na modelu CMYK. Wzornikiem podstawowym dla tego systemu jest Pantone Color Formula Guide zawierający ponad 1000 próbek – każda z indywidualnym numerem i opisem barwy. System ten używany jest zarówno w druku offsetowym, fleksograficznym, sitodruku oraz przy nadruku na gadżetach reklamowych.

17 Procesy Poligraficzne – barwy
CMY CMY – Synteza subtraktywna – zjawisko mieszania barw poprzez odejmowanie promieniowań widzialnych różnych długości (najczęściej poprzez pochłanianie niektórych długości fal przez powierzchnię, od której odbija się światło białe, lub szeregowo ustawionych filtrów światła przechodzącego przez nie). Podstawą subtraktywnego mieszania barw jest światło białe. Magenta Cyjan Yellow

18 Postpress Postpress – do procesów tych zaliczamy wszelkie operacje mające na celu wykończenie produktu poligraficznego np. laminowanie, lakierowanie, krojenie, złamywanie, wykonywanie opraw itd. Podstawowe czynności to m.in.: falcowanie (złamywanie) czyli składanie papieru (np. składanie na pół zaproszeń, lub składanie całych arkuszy publikacji w wielostronicowe składki), bigowanie czyli robienie wgnieceń w postaci rowków w celu ułatwienia późniejszego zginania papieru np. na okładkach książek, czy wykrojnikach kartonowych, foliowanie (laminowanie) papieru (np. zewnętrznych powierzchni okładek), sztancowanie, czyli wykrawanie kształtów w arkuszu papieru (np. wycinanie miejsc na poszczególne litery w skorowidzu, notesie telefonicznym),

19 Poligrafia w Łódzkiem…
Czy wiesz, że: W Łódzkiem znajduje się około 1600 firm związanych z poligrafią, a w samej Łodzi jest około 650 takich firm; Poligrafia daje Ci szansę ciekawą pracę, rozwój zawodowy we własnej firmie, w wydawnictwach, agencjach reklamowych, drukarniach i nie tylko... Zapewnisz sobie pracę w agencjach reklamowych, wydawnictwach, drukarniach, a nawet w ... Wytwórni Papierów Wartościowych.

20 Praca w zawodzie… Małe przedsiębiorstwa Średnie przedsiębiorstwa
Duże przedsiębiorstwa

21 Zespół Szkół Poligraficznych im. Mikołaja Reja w Łodzi
Łódź, Edwarda 41 tel/fax

22 Zespół Szkół Poligraficznych im. Mikołaja Reja w Łodzi
W skład Zespołu Szkół Poligraficznych wchodzą: TECHNIKUM (4 lata) Technik Procesów Drukowania Technik Cyfrowych Procesów Graficznych Oferujemy możliwości rozwoju umiejętności ponadprogramowych poprzez współpracę szkoły m.in. z: Politechniką Łódzką (Instytut Poligrafii i Papiernictwa); Polską Izbą Druku; Muzeum Papieru i Druku; KOWEZiU (Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej) Ponadto poznajemy procesy poligraficzne w istniejących firmach poprzez współpracę z przemysłem: Drukarnia Amcor; Drukarnia Hornet; Drukarnia Tęcza; Drukarnia Wojskowa; Scorpio; Inne… Posiadamy także własne warsztaty szkolne w których uczniowie zdają egzaminy zawodowe!

23 Zespół Szkół Poligraficznych im. Mikołaja Reja w Łodzi
 Uczymy się poligrafii po angielsku! We learn typography in English! A technician of digital graphic processes: prepares publications and graphic files for printing, operates digital production systems used in typography, prepares graphic and multimedia presentations, prints with the use of digital printing appliances.


Pobierz ppt "Technik Cyfrowych Procesów Graficznych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google