Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BARWA Metodyka Projektowania Graficznego 2008 Hyc Wojciech.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BARWA Metodyka Projektowania Graficznego 2008 Hyc Wojciech."— Zapis prezentacji:

1 BARWA Metodyka Projektowania Graficznego 2008 Hyc Wojciech

2 BARWA Barwa - wrażenie wzrokowe wywołane falami świetlnymi. Wrażenie danej barwy można wywołać falą świetlną o odpowiedniej długości, jak i zmieszaniem, czyli równoczesnym działaniem, w odpowiedniej proporcji trzech barw podstawowych. Barwa jest wszędzie, otaczający nas świat jest pełen barw, znajdujemy je gdziekolwiek spojrzymy.

3 BARWY PODSTAWOWE CZERWONA  ŻÓŁTA  NIEBIESKA

4 Nazywamy je podstawowymi, ponieważ nie można ich uzyskać ze zmieszania farb o jakichkolwiek innych barwach. Same zaś, mieszane parami dają podstawę nowym barwom, tzw. barwom pochodnym. Temperatura oraz odcień barw pochodnych zależą od proporcji użytych w mieszance barw podstawowych.

5 Barwy pochodne ORANŻ ZIELEŃ   FIOLET

6 BARWY CZYSTE i DOPEŁNIAJĄCE
CZERWONA  ZIELEŃ  ŻÓŁTA  FIOLET NIEBIESKA  ORANŻ 

7 RGB  Addytywna synteza barw opiera się na czerwonym, zielonym i niebieskim – zastosowany model barw to RGB.

8

9 CMYK CMYK, przestrzeń barw analizy substraktywnej, wykorzystywana przede wszystkim do druku: cyjan (jasny, lekko zielonkawy niebieski), magenta (jasny purpurowy), żółty (cytrynowy), oraz czarny.

10

11 CIELab Matematyczna przestrzeń barw zakładająca, że barwy będące w jednakowej odległości od siebie, będą postrzegane jako jednakowo różniące się od siebie. Pod względem równomierności przestrzeni barwnej zbliża się do walca niż do sześcianu. Przestrzeń ta nie jest związana z konkretnym urządzeniem ani technologią dlatego określa się ją mianem - device independent colour. Dzięki tej własności, przestrzeń ta jest wykorzystywana jako przestrzeń transformująca w systemach zarządzania barwą (CMS).

12

13

14 Barwy ciepłe i zimne

15 Relatywizm barw Zasada przemiany temperatury barw w zależności od barwy sąsiedniej. Temperatura jakiejkolwiek barwy nie jest niezmienna, stała, lecz przeciwnie - zmienia się zależnie od temperatury barwy sąsiadującej. Określona barwa wydaje się tym cieplejsza im chłodniejsza jest barwa sąsiadująca. I odwrotnie: tym dana barwa jest zimniejsza, im gorętsze jest jej barwne sąsiedztwo. 

16

17 Czytelność barw

18


Pobierz ppt "BARWA Metodyka Projektowania Graficznego 2008 Hyc Wojciech."

Podobne prezentacje


Reklamy Google