Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UKOCHANE SANKTUARIA JANA PAWŁA II

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UKOCHANE SANKTUARIA JANA PAWŁA II"— Zapis prezentacji:

1 UKOCHANE SANKTUARIA JANA PAWŁA II
LUDŹMIERZ SANKTUARIUM KRÓLOWEJ PODHALA Prezentację przygotował Michał Oziemski klasa Va Szkoła Podstawowa nr 65 w Łodzi

2 LUDŹMIERZ TO NAJSTARSZA PODHALAŃSKA WIEŚ, POŁOŻONA NIEDALEKO NOWEGO TARGU. PISANA HISTORIA LUDŹMIERZA ROZPOCZYNA SIĘ W ROKU 1234, KIEDY BISKUP KRAKOWSKI WISŁAW ZEZWALA WOJEWODZIE KRAKOWSKIEMU NA FUNDACJĘ KOŚCIOŁA W LUDŹMIERZU. WIEŚ OD WIEKÓW ZNANA JEST PRZEDE WSZYSTKIM DZIĘKI FIGURZE MATKI BOSKIEJ LUDŹMIERSKIEJ I NADAL SKUPIA ŻYCIE RELIGIJNE PODHALAN.

3 NAD PODHALEM ZAWISŁ JUŻ ZŁOTY KSIĘŻYC, KIEDY WĘGIERSKI KUPIEC, HANDLUJĄCY WINEM, JECHAŁ NA JARMARK DO NOWEGO TARGU. NA LUDŹMIERSKICH BAGNACH I TORFOWISKACH ZASKOCZYŁA GO NOC. KIEDY ZACZĄŁ SIĘ MODLIĆ, WZYWAJĄC BOGA NA POMOC, UJRZAŁ OTULONĄ W ZŁOCISTY OBŁOK POSTAĆ UŚMIECHNIĘTEJ PANI. ZACHĘCAŁA GO DO PODJĘCIA JESZCZE JEDNEJ PRÓBY WYDOSTANIA SIĘ Z GRZĘZAWISKA. WTEM KONIE NIESPODZIEWANIE NABRAŁY SIŁ I KUPIEC WYPROWADZIŁ WÓZ NA TRAKT.

4 JECHAŁ, PROWADZONY PRZEZ ŚWIETLISTĄ POSTAĆ, KTÓRA PRZYWIODŁA GO PRZED KOŚCIÓŁ W LUDŹMIERZU. ZROZUMIAŁ, ŻE JEST TO MATKA BOŻA. KIEDY CHCIAŁ UKLĘKNĄĆ I PODZIĘKOWAĆ, ZJAWA ZNIKNĘŁA, A W MIEJSCU GDZIE KLĘCZAŁ, ZACZĘŁO BIĆ ŹRÓDEŁKO. KUPIEC ZŁOŻYŁ ŚLUBY, ŻE PRZYNIESIE DO KOŚCIOŁA FIGURKĘ PODOBNĄ DO TEJ, KTÓRĄ SPOTKAŁ. ZŁOŻONE ŚLUBY WIDAĆ SPODOBAŁY SIĘ BOGU, BO OBDARZYŁ FIGURKĘ I WODĘ ZE ŹRÓDŁA CUDOWNYMI WŁAŚCIWOŚCIAMI. TYLE MÓWI LEGENDA POCHODZĄCA Z OK ROKU.

5 1 9 6 3 15 SIERPNIA 1963 ROKU, KAROL WOJTYŁA JAKO MŁODY BISKUP UCZESTNICZYŁ W KORONACJI FIGURY MATKI BOŻEJ LUDŹMIERSKIEJ KORONAMI PAPIESKIMI. PODCZAS UROCZYSTOŚCI WYDARZYŁO SIĘ COŚ NIEZWYKŁEGO. FIGURĘ W PROCESJI NIOSŁO CZTERECH BISKUPÓW. NAGLE, Z RĘKI MATKI BOSKIEJ WYPADA BERŁO, KTÓRE W LOCIE CHWYTA… KAROL WOJTYŁA. WÓWCZAS KORONATOR KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI WYPOWIADA PROROCZE SŁOWA: „KAROLU, MATKA BOŻA ODDAŁA CI WŁADZĘ NAD KOŚCIOŁEM”.

6 1 9 7 MINĘŁO 16 LAT I KAROL WOJTYŁA, TERAZ JAKO PAPIEŻ PRZYBYŁ DO NOWEGO TARGU NA SPOTKANIE Z GAŹDZINĄ PODHALA. JAN PAWEŁ II ZWRÓCIŁ SIĘ DO GÓRALI: „BÓG WAM ZAPŁAĆ, ŻEŚCIE NA TO DZISIEJSZE SPOTKANIE PRZYNIEŚLI TUTAJ MATKĘ BOSKĄ LUDŹMIERSKĄ. …TO TAKA PRAWDZIWA GAŹDZINA GÓRALSKA”.

7 1 9 7 MINĘŁY DŁUGIE LATA, NIM JAN PAWEŁ II PRZYBYŁ ZNOWU POD TATRY. 7 CZERWCA 1997 ROKU PO POŁUDNIU JAN PAWEŁ II OSTATNI RAZ BYŁ W LUDŹMIERZU. PRZYBYŁ TAM, ABY ODMÓWIĆ RÓŻANIEC Z PIELGRZYMAMI.

8 DARY JANA PAWŁA II DLA SANKTUARIUM
RÓŻANIEC KIELICH MSZALNY „RYTM RÓŻAŃCOWYCH PACIERZY ODMIERZA CZAS NA TEJ PODHALAŃSKIEJ ZIEMI. JAKKOLWIEK TOCZYŁY SIĘ LUDZKIE DZIEJE - ZAWSZE ZNAJDOWAŁY ONE SWOJE ODBICIE W TAJEMNICACH CHRYSTUSA I JEGO MATKI”. JAN PAWEŁ II

9 TABLICE UPAMIĘTNIAJĄCE PIELGRZYMKI JANA PAWŁA II DO MATKI BOSKIEJ LUDŹMIERSKIEJ KRÓLOWEJ PODHALA.

10 Z MYŚLĄ O CORAZ LICZNIEJ PRZYBYWAJĄCYCH PĄTNIKACH OPIEKUNOWIE LUDŹMIERZA WZNIEŚLI W LATACH 1869 – 1877 NOWY, MUROWANY KOŚCIÓŁ WNIBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W STYLU NEOGOTYCKIM, DO KTÓREGO PRZENIESIONO ROKOKOWY OŁTARZ Z FIGURĄ MATKI BOSKIEJ LUDŹMIERSKIEJ.

11 18 MAJA 2001 ROKU KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY OTRZYMAŁ TYTUŁ BAZYLIKI MNIEJSZEJ.

12 OŁTARZ Z OBRAZEM ZASŁONOWYM
WNĘTRZE KOŚCIOŁA OBUDOWA TABERNAKULUM WIDOK NA OŁTARZ OŁTARZ Z OBRAZEM ZASŁONOWYM STÓŁ OFIARNY

13 WNĘTRZE KOŚCIOŁA WIDOK NA POLICHROMIĘ KOŚCIOŁA Z CHÓREM
STÓŁ SŁOWA BOŻEGO ZABYTKOWE ORGANY Z 1887 ROKU ZABYTKOWA AMBONA

14 OGRÓD RÓŻAŃCOWY PIĘKNIE ZAPROJEKTOWANY I UTRZYMANY PRZYPOMINA O POBYCIE JANA PAWŁA II W LUDŹMIERZU ORAZ JEGO NAUCE I ZNACZENIU MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ. KAŻDĄ Z 20 TAJEMNIC RÓŻAŃCA UPAMIĘTNIA KAPLICZKA Z RZEŹBAMI Z BIAŁEGO MARMURU. NA GOLGOCIE PIELGRZYMI UCZESTNICZĄ W MĘCE PAŃSKIEJ.

15 GÓRALE TAK UKOCHALI SWEGO „NAJHRUBSZEGO GAZDĘ”, ŻE W SERCU LUDŹMIERZA, W MARYJNYM OGRODZIE RÓŻAŃCOWYM WZNIEŚLI POMNIK „MODLITWA JANA PAWŁA II”.

16 PODCZAS WAŻNIEJSZYCH UROCZYSTOŚCI MSZE ŚWIĘTE CELEBROWANE SĄ PRZY OŁTARZU POLOWYM

17 SANKTUARIUM LUDŹMIERSKIE POZOSTAWIŁO ŚLAD W MUZYCE
SANKTUARIUM LUDŹMIERSKIE POZOSTAWIŁO ŚLAD W MUZYCE. NIESZPORY LUDŹMIERSKIE SĄ PRAWDZIWĄ MODLITWĄ, CZCIĄ ODDANĄ MATCE BOŻEJ KRÓLOWEJ PODHALA. NA PIĘKNO TEGO DZIEŁA WPŁYWA MUZYKA JANA KANTEGO PAWLUŚKIEWICZA ORAZ TEKSTY LESZKA ALEKSANDRA MOCZULSKIEGO MAJĄCE GŁÓWNIE FORMĘ PSALMÓW.

18 ŚWIĘTA MARIO, LUDŹMIERSKA PANIENKO,
PIĘKNEJ ŚWIĄTYNI PODHALA MIESZKANKO, OSIADŁAŚ TUTAJ MIĘDZY GÓRALAMI, KRÓLOWO PODHALA, MÓDL SIĘ ZA NAMI. Ą

19 BIBLIOGRAFIA: muzyka „Mocni w Duchu”


Pobierz ppt "UKOCHANE SANKTUARIA JANA PAWŁA II"

Podobne prezentacje


Reklamy Google