Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OBWÓDELEKTRYCZNY. Co to jest obwód elektryczny? Obwód elektryczny to zespół elementów połączonych przewodami ze źródłem energii elektrycznej tak, aby.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OBWÓDELEKTRYCZNY. Co to jest obwód elektryczny? Obwód elektryczny to zespół elementów połączonych przewodami ze źródłem energii elektrycznej tak, aby."— Zapis prezentacji:

1 OBWÓDELEKTRYCZNY

2 Co to jest obwód elektryczny? Obwód elektryczny to zespół elementów połączonych przewodami ze źródłem energii elektrycznej tak, aby utworzyły zamkniętą drogę dla prądu elektrycznego. Żarówka nie świeci się, gdy obwód jest otwarty

3 Budowa obwodu elektrycznego Najprostszy obwód elektryczny składa się z: źródła napięcia elektrycznego (np. bateria), przewodów elektrycznych, odbiornika energii elektrycznej (np. żarówka, silniczek).

4 Warunki przepływu prądu Aby w obwodzie elektrycznym płynął prąd, muszą być spełnione dwa warunki: musi istnieć napięcie między biegunami źródła energii elektrycznej; obwód musi być zamknięty.

5 Analogia hydrodynamiczna Wyobraźmy sobie, że prąd elektryczny jest jak woda przepływająca przez rurę…oraz że: ładunek o wartości 1 kulomba jest jak 1 litr wody, amper jest jak przeplyw 1 litra wody na sekundę, bateria/źródło jest jak pompa, napięcie jest jak ciśnienie w pompie, drut jest jak rura, opornik jest jak odcinek rury wypełniony żwirem.


Pobierz ppt "OBWÓDELEKTRYCZNY. Co to jest obwód elektryczny? Obwód elektryczny to zespół elementów połączonych przewodami ze źródłem energii elektrycznej tak, aby."

Podobne prezentacje


Reklamy Google