Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowały: Marta Pawlikowicz, Aleksandra Lasik i Agata Gaweł

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowały: Marta Pawlikowicz, Aleksandra Lasik i Agata Gaweł"— Zapis prezentacji:

1 Przygotowały: Marta Pawlikowicz, Aleksandra Lasik i Agata Gaweł
Projekt edukacyjny

2 Parafia Krzeszów Parafia Krzeszów jest jedną z najstarszych parafii w całym regionie podbabiogórskim . Jej początki sięgają połowy XIV wieku. Źródła podają, że powstała pomiędzy 1333 a rokiem.

3 Nasz kościół Pierwszy kościół w Krzeszowie wzniesiony był w roku przez Piotra Komorowskiego. Był to kościół drewniany pod wezwaniem świętej Katarzyny Męczenniczki i służył parafianom ponad 200 lat.

4 Obecny kościół Obecny nowy murowany kościół pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy służy parafianom od roku.

5 Cmentarz A oto cmentarz parafialny w Krzeszowie.

6 Grób księdza Sikory Na tym cmentarzu pochowany jest jeden z proboszczów parafii Krzeszów ,ksiądz Franciszek Sikora i to jego grobem opiekowałyśmy się w ramach projektu edukacyjnego.

7 Ksiądz Franciszek Sikora
Ksiądz Franciszek Sikora był proboszczem parafii Krzeszów w latach 1892 – Był bardzo dobrym ,,gospodarzem’’. W miarę swoich możliwości sprowadzał do kościoła nowe sprzęty, szaty liturgiczne, remontował dach, wprowadził pracę związaną z odnawianiem konfesjonałów, ławek i ołtarza. Ksiądz Franciszek Sikora był proboszczem przez 7 lat, zginął w wypadku drogowym 30 lipca 1899 roku.

8 Projekt edukacyjny. Jak już wspomniałyśmy grobem księdza Franciszka Sikory opiekujemy się od roku. Proszę zobaczyć w jaki sposób to robimy.

9 Październik 2011 Po przyjściu na cmentarz w październiku roku grób księdza Franciszka Sikory wyglądał na nieco zaniedbany. Był on brudny, rosła wokół niego wielka trawa, był pokryty pajęczyną, były na nim nawet śmieci.

10 Nasza praca Nie trudno się domyślić, że zaraz zabrałyśmy się do pracy. Najpierw zlikwidowałyśmy pajęczynę, uprzątnęłyśmy śmieci i porządnie wyszorowałyśmy pomnik. Na koniec zapaliłyśmy znicz i pomodliłyśmy się.

11 Święto zmarłych W związku ze świętem zmarłych ponownie odświeżyłyśmy pomnik, zagrabiłyśmy liście, przyniosłyśmy chryzantemę i zapaliłyśmy znicze.

12 1 listopada 1 listopada odwiedziłyśmy ponownie grób w późnych godzinach wieczornych, aby sprawdzić czy nasze znicze nie wypaliły się.

13 Kwiecień 2012 Na wiosnę ponownie umyłyśmy grób po zimie i uprzątnęłyśmy teren wokół niego. Na koniec zapaliłyśmy znicze.

14 Zdjęcia

15 Zdjęcia cd

16 Obecny wygląd grobu Obecnie grób, którym się opiekujemy wygląda tak :

17 Podsumowanie Mamy nadzieję, że opieka nad grobem tak zacnego człowieka jakim był proboszcz Franciszek Sikora nie skończy się wraz z zakończeniem realizacji projektu, ale będzie trwała nadal.


Pobierz ppt "Przygotowały: Marta Pawlikowicz, Aleksandra Lasik i Agata Gaweł"

Podobne prezentacje


Reklamy Google