Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ziemia we wszechświecie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ziemia we wszechświecie"— Zapis prezentacji:

1 Ziemia we wszechświecie

2 Słońce Opis powstania planet Kilka miliardów lat temu wokół Słońca krążyła chmura obłoku gazowo-pyłowego; drobiny pyłu w obłoku zaczęły się łączyć w różnej wielkości bryły; z największych brył uformowały się planety Układu Słonecznego. Zaćmienie Słońca - zasłonięcie tarczy Słońca przez Księżyc. Wyróżnia się zaćmienie Słońca częściowe, gdy przez cały czas jego trwania pewna część tarczy Słońca pozostaje widoczna, i całkowite, gdy w pewnej chwili cała tarcza Słońca zostaje zasłonięta, a kątowe rozmiary obserwowanych z Ziemi tarcz Księżyca i Słońca są prawie dokładnie równe. Dzięki energii, która w postaci ciepła i światła dociera ze Słońca do Ziemi, w roślinach zachodzi fotosyntezy, a zwierzęta mają pokarm. To Słońce zapewnia odpowiednią temperaturę, dzięki której na Ziemi istnieje życie.

3 Tak wygląda zaćmienie, jak. A tak zaćmienie
Tak wygląda zaćmienie, jak A tak zaćmienie Księżyc znajduje się między Słońcem, zaobserwowane z Ziemi a Ziemią

4 Poznaj planety Układu Słonecznego
Największą planetą Układu Słonecznego jest Jowisz. Jest on tak ogromny, że w jego wnętrzu można byłoby schować wszystkie pozostałe planety. Najmniejszą planetą są Merkury. Układ Słoneczny, w którym żyjemy, składa się m.in. z ośmiu planet: cztery pierwsze – licząc od Słońca – są planetami skalistymi, cztery kolejne to tzw. gazowe olbrzymy.

5 Planety Merkury Ziemia Wenus Mars Saturn Jowisz Uran Neptun

6 Księżyc Księżyc nie świeci światłem własnym, ale odbitym słonecznym. Jedna połowa księżycowego globu jest zawsze oświetlona, a druga ukrywa się w ciemnościach. Podobnie jest z globem ziemskim. Oto fazy księżyca: Księżyc jest jedynym ciałem niebieskim obiegającym Ziemię. Pod względem jasności jest drugim po Słońcu obiektem astronomicznym widocznym z Ziemi.

7 Na Księżycu byli ludzie
(od lewej : Neil Armstrong, Michael Collins, Edwin Aldrin) 20 lipca 1969 roku to data niezwykła . W tym dniu statek kosmiczny Apollo-11 wylądował na Księżycu. Neil Armstrong stając na powierzchni Księżyca wypowiedział wiekopomną frazę : „To mały krok człowieka, ale wielki krok ludzkości”. Było to wielkie zwycięstwo Stanów Zjednoczonych w zimnowojennym wyścigu ze Związkiem Radzieckim. Do dziś jest wiele wątpliwości czy lądowanie nie było wielką mistyfikacją.

8 Obiekty atronomiczne Istnieje 12 gwiazdozbiorów zodiakalnych, leżących wzdłuż ekliptyki: Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby. Trzynastym z gwiazdozbiorów, przez które przechodzi ekliptyka jest Wężownik. Meteoryt – pozostałość drobnego skalnego ciała niebieskiego przyciągniętego przez znacznie większe ciało niebieskie. Kometa – małe ciało niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, które na krótko pojawia się w pobliżu gwiazdy centralnej. Droga Mleczna jest galaktyką spiralną, liczącą około 500 miliardów gwiazd. Powstała z olbrzymiej chmury gazowo-pyłowej ok. 10 miliardów lat temu. W jej wnętrzu znajduje się gęste sferyczne jądro, złożone też z gwiazd które może też zawierają czarną dziurę.

9 Loty kosmiczne Lot kosmiczny – zastosowanie technologii kosmicznej, aby wynieść pojazd kosmiczny do i poprzez przestrzeń kosmiczną.Lot kosmiczny jest stosowany w eksploracji kosmosu, a także w celach komercyjnych, takich jak turystyka kosmiczna czy komunikacja satelitarna. Początek ery załogowych lotów kosmicznych datuje się na 12 kwietnia 1961 roku, kiedy na pokładzie statku kosmicznego WOSTOK I wystrzelono kosmonautę radzieckiego Jurija Gagarina( ). Jego statek wykonał okrążenie Ziemi w 90 minut.

10 W jaki sposób ludzie poznają wszechświat?
Mikołaj Kopernik nie był pierwszym naukowcem formułującym teorię heliocentryczną, jednakże jego zasługa polegała na ostatecznym jej udowodnieniu i przekonywającej, wyczerpującej argumentacji. Obalił w ten sposób wcześniej obowiązującą teorię geocentryczną, której podważanie Kościół katolicki uważał za przejaw herezji. W swoim dziele "O obrotach ciał niebieskich" Mikołaj Kopernik dokonał szczegółowego i wyczerpującego przeglądu literatury przedmiotu od czasów starożytności. Chyba najlepszym sposobem poznawania kosmosu przez człowieka jest teleskop kosmiczny Hubble'a, również są radioteleskopy, misje kosmiczne, wysyłanie sond kosmicznych,technologia np komputery, bo bardzo wiele danych, dotyczących kosmosu, właśnie komputery przetwarzają, również odkrycia naukowe w wielu dziedzinach nauk, które mogą być potrzebne do badania kosmosu.

11 Quiz Jak powstały planety ?
Kilka miliardów lat temu wokół Słońca krążyła chmura obłoku gazowo-pyłowego drobiny pyłu zaczęły się łączyć z największych brył uformowały się planety Układu Słonecznego. Co to jest zaćmienie Słońca. Zaćmienie Słońca - zasłonięcie tarczy Słońca przez Księżyc. Wymień planety, od najbliższej do najdalszej względem Słońca. Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun. Wymień 3 fazy księżyca. Sierp, I kadra, księżyc garbaty, pełnia, III kadra. Ile jest gwiazdozbiorów zodiakalnych leżących wzdłuż ekliptyki? a) 16 b) 12 c) 13 Co nazywamy drogą mleczną? a) Drogę, po której chodzą krowy. b) Galaktykę zbudowaną z miliardów gwiazd. c) Gwiazdy zrobione z mleka. Podaj nazwiska pierwszych ludzi na Księżycu. N. Armstrong, M. Collins, E. Aldrin. Jakie przyrządy służą do badania kosmosu? ( Wystarczą 3 ) teleskop kosmiczny, radioteleskopy, sondy kosmiczne, misje kosmiczne, technologia np. komputery. W którym roku został wystrzelony w kosmos Jurij Gagarin? Podaj nazwę statku kosmicznego. W 1961roku. WOSTOK I W ile minut Gagarin okrążył kulę ziemską? a) 90 b) 60 c) 100

12 Gratulacje ! Odpowiedzieliście na wszystkie pytania Quizu!

13 Dziękuję za uwagę ! Pracę wykonał: Patryk Witkowski VIa


Pobierz ppt "Ziemia we wszechświecie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google