Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czyli wycieczka klasowa miejscami pamięci narodowej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czyli wycieczka klasowa miejscami pamięci narodowej."— Zapis prezentacji:

1 Czyli wycieczka klasowa miejscami pamięci narodowej.

2

3  Menora została poświęcona pamięci 27 000 Żydów z kieleckiego getta. W 4 dni wywieziono ich, by móc zlikwidować getto. Działo się to w dniach 20, 22 i 24 sierpnia 1942 roku.

4

5  W bitwie pod Racławicami zasłużył się, gasząc palący się lont armaty i tym samym uratował armię Kościuszki przed niechybną śmiercią. Urodził się w 1758 roku w Rzędowicach, zmarł w 1794 w Kielcach. Jego grób znajduje się obok Katedry w Kielcach.

6

7  Tablica umieszczona jest na ścianie Katedry w Kielcach. Dedykowana jest żołnierzom, 250 oficerom, funkcjonariuszom policji państwowej i mieszkańcom Kielc walczącym we wrześniu 1939 roku. Jest również wzmianka o zamordowanych ludziach w 1940 roku w obozach śmierci w: Katyniu, Twerze – Miednoje, Charkowie, Kijowie – Bykowni, Mińsku – Kuropatach i w innych miejscach na terenie Rosji.

8

9  Umieszczona jest niedaleko Katedry, na kamienicy przy ulicy Dużej i Czerwonego Krzyża. W tej kamienicy znajdował się dom Wojciecha Biechońskiego. W tym budynku w czasie powstania odbywały się narady z dowódcami powstania: M. Langiewiczem, A. Kurowskim i Z. Chmielewskim.

10 AUTOR: BARTŁOMIEJ WRONA KL. 1 B  Podziękowania dla W. Krajewskiego oraz W. Walczykowskiego, kl. 1 b Dzi ę kuj ę za uwag ę


Pobierz ppt "Czyli wycieczka klasowa miejscami pamięci narodowej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google