Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NOMINOWANI I NAGRODZENI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NOMINOWANI I NAGRODZENI"— Zapis prezentacji:

1 NOMINOWANI I NAGRODZENI
10. PRZEGLĄD NOWOŚCI FILII NR 9 NOWOHUCKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ OS. TYSIĄCLECIA 42 PREZENTOWANE WOLUMINY ZAKUPIONO DZIĘKI DOTACJI SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ „MISTRZEJOWICE”

2

3 HISTORIE RODZINNE Każdy człowiek ma swoją opowieść, każda opowieść ma swojego mistrza. Hakawati zarabia na życie opowiadaniem historii. To jego praca, powołanie i przeznaczenie. Informatyk, na pozór typowy Amerykanin z Los Angeles, wraca do rodzinnego miasta, żeby pożegnać się z chorym ojcem. Wie, że powinien zakończyć historię, która zaczęła się w tym samym miejscu wiele lat temu. Kiedy wokół łóżka umierającego ojca skupia się cała rodzina, Osama zaczyna swoją opowieść. Wskrzesza nie żyjących już od dawna ludzi, swoich pradziadków, zwariowane ciotki i barwnych wujków. Z nieprawdopodobnych historii wyłania się obraz intrygującego Libanu, który tętni życiem, buzuje od nagromadzonych opowieści i przenikających się kultur.

4 HAKAWATI, MISTRZ OPOWIEŚCI – RAHIB ALAMEDDINE
Każdy człowiek ma swoją opowieść, każda opowieść ma swojego mistrza. Hakawati zarabia na życie opowiadaniem historii. To jego praca, powołanie i przeznaczenie. Informatyk, na pozór typowy Amerykanin z Los Angeles, wraca do rodzinnego miasta, żeby pożegnać się z chorym ojcem. Wie, że powinien zakończyć historię, która zaczęła się w tym samym miejscu wiele lat temu. Kiedy wokół łóżka umierającego ojca skupia się cała rodzina, Osama zaczyna swoją opowieść. Wskrzesza nie żyjących już od dawna ludzi, swoich pradziadków, zwariowane ciotki i barwnych wujków. Z nieprawdopodobnych historii wyłania się obraz intrygującego Libanu, który tętni życiem, buzuje od nagromadzonych opowieści i przenikających się kultur.

5 DOM CÓREK – SARAH-KATE LYNCH
Trzy siostry, winnica w Szampanii, stary dom i mnóstwo sekretów. Wszystko to miesza się ze sobą w tej błyskotliwej powieści. Clementine jest jedyną spadkobierczynią wytwórni szampana Domu Peine, a także winnicy, która od pokoleń należy do rodziny. Całe życie poświęciła uprawie winorośli i opiece nad zgorzkniałym ojcem. Po jego śmierci, dowiaduje się, że musi podzielić się spadkiem z Mathilde, młodszą przyrodnią siostrą, której nie widziała od dwudziestu lat, oraz Sophie, drugą siostrą, o której istnieniu nie miała nawet pojęcia. Kiedy drogi tych trzech, obcych sobie kobiet skrzyżują się w starym domostwie Peine’ów, rozpęta się niejedna burza z piorunami, ale jednocześnie czytelnicy będą mieli okazję posłuchać płynących prosto z serca toastów za siostrzaną miłość i delektować się najlepszym szampanem.

6 PROWINCJA PEŁNA MARZEŃ – KATARZYNA ENERLICH
Pełna wdzięku i świeżości współczesna powieść, będąca hołdem dla uroków polskiej prowincji. Opowieść, w której splata się wątek Mazur dzisiejszych i przedwojennych, czyli byłych Prus Wschodnich. Główną bohaterką jest dziennikarka lokalnego czasopisma, której los stawia na drodze paskudnego szefa, a zaraz potem Niemca poszukującego korzeni. Przedwojenna historia, która zresztą wydarzyła się naprawdę, uruchamia lawinę wydarzeń współczesnych. Wśród przepięknego krajobrazu mazurskiego rozgrywają się wielkie i małe historie.

7 DOM PRZY PLACU PRZYJEMNYM – MARITA CONLON-MCKENNA
Dom przy placu Przyjemnym, placu pięknych domów, drzew i kwiatów, to rodzinny dom kochających się kobiet. Teraz została w nim tylko Maggie z najmłodszą, samotnie wychowującą pięcioletnią córeczkę, córką. Dwie starsze - wzięta architekt i doktorantka, wykładająca literaturę na uniwersytecie - mieszkają już same, ale zawsze wracają tu, żeby wypłakać się u mamy. A życie ich nie rozpieszcza. Maggie cierpi, że młode, piękne, wrażliwe kobiety idą przez życie same od jednego do drugiego nieudanego związku. Tak bardzo pragnie szczęścia córek, że los wreszcie się do nich uśmiecha...

8 Z WIATREM W STOPACH

9 BLONDYNKA NA CZARNYM LĄDZIE – BEATA PAWLIKOWSKA
Tym razem Beata Pawlikowska wyrusza do Afryki. Na dusznym lotnisku w Mombasie czeka na nią czterdziestostopniowy upał, stuprocentowa wilgotność powietrza i szumiące na wietrze palmy. W nowej książce Beaty znajdziesz bogactwo intensywnych zapachów: aromatycznych przypraw, kadzidełek i dymu z ogniska, oraz stada namolnych żuczków, podstępnych moskitów i tłustych much. Spotkasz też wszędobylskie pająki, skorpiony, węże i jadowite skolopendry. Poznasz smak życia na sawannie i niezwykłe zwyczaje dzikich zwierząt. Wejdziesz do świata Buszmenów i Masajów, w którym istnieją tylko dwa zawody: kobiety i mężczyzny, a życie toczy się wokół ogniska. Odkryjesz również, co w języku suahili oznacza słowo safari oraz jak uwolnić swoją duszę.

10 DOM NA ZANZIBARZE – DOROTA KATENDE
Deszczowa jesień, początek lat dziewięćdziesiątych. Dorota, oczarowana Pożegnaniem z Afryką, marzy o podróży na Czarny Ląd, o bezkresnych sawannach i palącym słońcu. Ale przecież dzieci, praca, brak pieniędzy... Jednak kiedy znajduje ofertę wyjazdu na safari, przestaje szukać wymówek. W Kenii, kraju Masajów i dzikich zwierząt, odkrywa, że Afryka jest jej przeznaczeniem - że ma ją w duszy i w sercu, że jest odpowiedzią na dręczące ją wątpliwości i niespełnione nadzieje. Dom na Zanzibarze to prawdziwa historia Polki, która mimo przeciwności losu zbudowała dom na rajskiej wyspie i ułożyła swoje życie na nowo. Opowieść kobiety, która po długich poszukiwaniach znalazła swoje miejsce na ziemi i... miłość.

11 JADĘ SOBIE. AZJA – MARZENA FILIPCZAK
„Jadę sobie" nie jest przewodnikiem pokazującym turystyczne atrakcje. To opis tego, co widać z okna zdezelowanego autobusu albo hoteliku na ruchliwym bazarze, o czym rozmawiają klienci lokalnych restauracji, czym się emocjonują miejscowe nastolatki. Opis niespieszny, bo autorka nie postawiła sobie za punkt honoru obejrzenie wszystkich zabytków, pojechanie na wszystkie wycieczki i pójście na wszystkie trekkingi; wybierała to, co ją interesuje najbardziej, jeśli gdzieś jej się podobało zostawała dłużej.

12 OPOWIEŚCI PRAWDZIWE

13 CÓRKI NIPPONU NIE PŁACZĄ - CAMILLA M. LACOTTA
Bushido i chrześcijaństwo - japońska dzielność i chrześcijańska wierność. Czy jest możliwa miłość, gdy tylko ona łączy, a wszystko inne dzieli? Czy można pokochać Nippon miłością oczyszczoną przez cierpienie? Intrygująca opowieść o miłości między młodym Amerykaninem a japońską studentką. Akcja toczy się w Kraju Kwitnącej Wiśni w burzliwych latach powojennych. Różnice religijne, kulturowe oraz polityczne Zachodu i Dalekiego Wschodu rzutują na losy bohaterów i zaskakują nieoczekiwanymi rozwiązaniami, ale ,,to, co jest w miłości, pozostaje na zawsze, bez końca”.

14 NIEWIERNA – AYAAN HIRSI ALI
Wychowana w surowej, muzułmańskiej rodzinie Ayaan Hirsi Ali przeżyła wojnę domową, zabieg obrzezania, brutalne bicie. W wiek dojrzewania wkroczyła jako żarliwa wyznawczyni islamu. Uciekła przed przymusowym małżeństwem i uzyskała azyl w Holandii, gdzie jako członkini izby niniejszej parlamentu walczyła o prawa muzułmańskich kobiet, a także o zreformowanie praw wywodzących się z islamu. W swoich wstrząsających wspomnieniach Ali opowiada historię swego życia, począwszy od tradycyjnego dzieciństwa w Somalii przez polityczne zawirowania w Holandii po życie pod ochroną uzbrojonych strażników na Zachodzie.

15 SEN O AMERYCE – MICHAEL VINER
O ucieczce od trudnego życia do pięknej, znanej głównie z filmów, Ameryki marzą w Rosji tysiące kobiet. Nawet jeśli niektórym się to udaje, rzeczywistość często okazuje się zupełnie różna od oczekiwań. Bohaterki często spotykają się z brutalnością, wykorzystywaniem seksualnym i biedą, od których to starały się uciec. Autor książki przeprowadził wiele rozmów z Rosjankami żyjącymi w Ameryce, pytając czy ich nowe życie warte było poświęcenia rodziny, domu, przyjaciół, godności...

16 MALARKA Z SZANGHAJU – JENNIFER EPSTEIN
Prawdziwa i fascynująca opowieść o losach Pan Yuliang: kurtyzany i znanej malarki z początku XX wieku. Pan urodziła się w 1899 roku i we wczesnym dzieciństwie została osierocona przez oboje rodziców. Wuj, który przejął nad nią opiekę, był człowiekiem uczonym, o wszechstronnych zainteresowaniach i to on zaszczepił w małej Pan miłość do piękna, cytując jej obszerne fragmenty poezji chińskich liryków. Wuj miał jednak jedną słabość - opium, i gdy Pan skończyła czternaście lat, a dłużnicy zapukali do jego drzwi, bez mrugnięcia okiem sprzedał dziewczynkę do burdelu. W domu schadzek Pan otarła się o zło i niewyobrażalne wprost plugastwa. Tam też spotkała swojego wybawiciela i przyszłego męża, który nie tylko wykupił ją z niewoli, ale także umożliwił studia malarskie w Europie.

17 MIŁOŚĆ ZA ROGIEM

18 GOSPOSIA PRAWIE DO WSZYSTKIEGO – MONIKA SZWAJA
Świat otwiera przed nami nieograniczone możliwości - do takiego wniosku dochodzi bohaterka książki i ma rację. Aby jednak z nich skorzystać, trzeba być otwartym na ten świat, nie bać się zmian ani wyzwań, nie zasklepiać w utartych zwyczajach i poglądach. Trzeba iść do ludzi, nie zastanawiając się, co nam to da i czy aby ktoś nie zrobi nam krzywdy. Czy prawie-doktorantka, literaturoznawczyni, może z własnej woli zostać gosposią pracującą "po domach"? Czy można mieć radość z pracy? Czy można pokochać kogoś o pięćdziesiąt lat starszego od siebie? Albo o pięćdziesiąt lat młodszego? Czy trzeba tkwić w związku z osobą, która uczyniła nam krzywdę? Zakres naszej wolności jest szerszy niż czasami chcemy to przyznać.

19 ULICA MARZEŃ 31 – LISA JEWELL
Leah i Toby mieszkali naprzeciwko siebie od lat, nie zamieniwszy nawet słowa... Leah przez cały czas korciło, by uchylić nieco drzwi ekscentrycznego domu Toby'ego zaludnionego dziwnymi i intrygującymi lokatorami. Kiedy w końcu los wpuścił ją do środka, Leah ze zdumieniem odkryła, że potrzebuje Toby'ego równie mocno jak on jej. Czasami życiu trzeba pomóc – szczypta romantyzmu i niepowtarzalny czar sprawiają, że marzenia Toby’ego i Leah mają szansę się spełnić.

20 SEKRETY I TAJEMNICE

21 CÓRKA CARYCY – CAROLLY ERICKSON
Jest rok Dziewięćdziesięciotrzyletnia Daria Gradow mieszka samotnie w Saskatchewan. Jednak ani jej sąsiedzi, ani nawet dzieci nie wiedzą, że Daria nie jest tym, za kogo się podaje - ubogą, owdowiałą rosyjską emigrantką. Naprawdę rozpoczęła życie jak wielka księżna Tatiana. W epoce przedrewolucyjnej pławiła się w niewyobrażalnym luksusie jako jedna z czterech córek carskiej pary. Narodziny najmłodszego dziecka, Aleksego, okazują się tyleż błogosławieństwem, co przekleństwem. Życie cierpiącego na hemofilię chłopczyka rzekomo leży w rękach niepiśmiennego mnicha Rasputina. Ta rewelacja okazuje się zapowiedzią jeszcze tragiczniejszych zdarzeń. Niebawem wybucha wojna. Rewolucja zmiata z tronu Romanowów, zsyłając ich do klaustrofobicznego więzienia na Syberii.

22 DZIWNE LOSY JANE EYRE – CHARLOTTE BRONTE
Historia Jane Eyre, wielokrotnie przenoszona na ekran filmowy, to gotycka opowieść o osieroconej dziewczynie, która zdobywa zawód guwernantki i trafia do wielkiego domu Thornfield Hall, by opiekować się córeczką samotnego pana Rochestera. Powoli zaczyna ich łączyć coraz większe uczucie, ale jest coś, co nie pozwala Rochesterowi cieszyć się szczęściem... Błyskotliwie napisana, trzymająca w coraz większym napięciu, niezapomniana historia miłosna rozgrywająca się w wiktoriańskiej Anglii.

23 KARUZELA UCZUĆ – JODI PICOULT
Przez osiemnaście lat rodziny Harte`ów i Goldów mieszkały po sąsiedzku, dzieląc ze sobą wszystkie radości i smutki życia. Ich dzieci były nierozłączne od kołyski; Chris i Emily wychowywali się razem, a więź między nimi stawała się coraz silniejsza. Może nawet zbyt silna... Kiedy nocną ciszę w obu domach rozdarł dzwonek telefonu, nikt nie mógł pojąć straszliwej prawdy. Emily zmarła od kuli rewolwerowej, a ranny w głowę Chris trafił do szpitala. O tym, czy to było samobójstwo, czy morderstwo, ma zdecydować sąd, ale nic nie przywróci dawnej przyjaźni między rodzicami obojga nastolatków. Na podstawie książki powstał w 2002 roku film telewizyjny (polski tytuł: "W imię miłości").

24 PODRÓŻ – DANIELLE STEEL
Cały Waszyngton zna Madeleine i Jacka Hunterów, popularną prezenterkę i właściciela wielkiej stacji telewizyjnej. Dla świata to małżeństwo doskonałe. Ale zamknięte drzwi ich luksusowego domu kryją szokujący sekret. A kobieta, której zazdrości Ameryka, żyje w strachu i upokorzeniu... Spotkanie mężczyzny tak jak ona naznaczonego cierpieniem uświadamia Madeleine, że musi przerwać zaklęty krąg. Nie wie, jak boleśnie zapłaci za swój bunt.

25 NA WŁASNE OCZY

26 BIAŁA GORĄCZKA – JACEK HUGO-BADER
Tytułowa gorączka to szczególnie intensywne delirium tremens, ostatni etap choroby alkoholowej, dręczącej nieszczęsne, drobne narody gdzieś w głębi Rosji. Na Syberii są ludzie pijący od maleńkości, by, po kilkudziesięciu latach nieustannego chlania wódki, pobiec przed siebie, wiele kilometrów, niemal nago i zamarznąć gdzieś w tajdze. Ludzie strzelają sobie w głowę bez wyraźnego powodu, duszą najbliższych, ich chude ciała obciążają drzewa, gdzieś między kieliszkiem nad płytkim snem Bóg włącza się w rozmowę. Biała gorączka jest nie tylko opowieścią o szaleństwie wynikłym z pijaństwa, ale też zapisem ginącego świata. Małe ludy, które odwiedził autor nieustannie się wykruszają, niedługo znikną – właściwie, wszystko co robią, wynika z tej potrzeby zaniku.

27 DZIECI GROZNEGO – ASNE SEIERSTAD
Moskwa, 1995 rok. Pierwsza wojna czeczeńska. Pierwszy dziennikarski wyjazd Asne Seierstad. Media są wciąż jeszcze niezależne, dlatego można w nich zobaczyć m.in. wstrząsającą relację z nieudanego szturmu Rosjan na Grozny. Asne czuje, że musi to zobaczyć na własne oczy. Rosyjskim transportem wojskowym dostaje się na front. Rozmawia z Rosjanami i Czeczenami. Grozny, 2006 rok. Drugi raz Asne Seierstad leci do Czeczenii. Druga wojna toczy się głównie między marionetkowymi władcami kraju, Czeczenami posłusznymi Rosjanom, a całą resztą Czeczenów. Przy zachowaniu całego dziennikarskiego obiektywizmu i bezstronności Asne Seierstad staje się kimś więcej niż dziennikarką - staje się świadkiem historii.

28 ROK BIBLIJNEGO ŻYCIA– A.J. JACOBS
Przez ponad rok A.J. Jacobs, Żyd-ateista żył bogobojnie, wypełniając ponad siedemset zaleceń zawartych w Starym i Nowym Testamencie. Zapuścił brodę a la Mojżesz, założył strój biblijnego patriarchy i wyruszył w podróż: zarówno dosłowną, jak i metaforyczną, w świat Biblii i odległy od niej o trzy tysiące lat świat cywilizacji Google i New Age. Rozmawiał z Samarytanami w Tel Avivie i Beduinami na pustyni Negew, spotykał się z amiszami i wyznawcami kreacjonizmu, rabinami, pastorami i księżmi, przeczytał kilkanaście różnych edycji Biblii oraz drugie tyle książek ją objaśniających. Zapisem tego niezwykłego doświadczenia jest Rok biblijnego życia, książka dowcipna i prowokująca, pełna anegdot, ciekawostek, zabawnych historyjek, niepozbawiona jednak inteligentnej refleksji na temat moralności oraz roli religii i wiary w życiu współczesnego człowieka

29 NOMINOWANI DO NAGRODY NIKE 2009

30 PIOSENKA O ZALEŻNOŚCIACH I UZALEŻNIENIACH– EUGENIUSZ TKACZYSZYN-DYCKI
"Piosenka o zależnościach i uzależnieniach" nagrodzona została tegoroczną Nagrodą Literacką Nike. Wcześniej autor odebrał za ten tom (nominowany także do wrocławskiego Silesiusa) Nagrodę Literacką Gdynia. Bezprecedensowo, bo po raz pierwszy w historii Gdyni powtórnie nagrodzono laureata poprzedniej edycji (w 2006 roku wyróżniono "Dzieje rodzin polskich"). Książki Tkaczyszyna-Dyckiego należą do najchętniej czytanych i najczęściej nagradzanych. Oprócz wspomnianej Nagrody Literackiej Gdynia w 1995 roku Autor odebrał Nagrodę Literacką im. Barbary Sadowskiej, a w 2007 prestiżową europejską nagrodę Huberta Burdy.

31 BAMBINO – INGA IWASIÓW Niemal pół wieku obejmuje ta barwna panorama "polskich losów" ludzi, którzy po wojnie znaleźli się w Szczecinie. Maria przybyła tu z ubogich Kresów, Janek z bogatej Wielkopolski, Ula ma naprawdę na imię Ulrike i chowa w tajemnicy niemieckie pochodzenie, tak jak Stefan ukrywa, że jest Żydem. Oderwani od swych rodzin, w mieście bez tradycji, próbują zbudować coś nowego, swojego. Uczą się, pracują, szukają ciepła i miłości. Lecz układając swe życie, nie są w stanie wyzbyć się kompleksów i nawyków, wpojonych im w trudnym dzieciństwie, bo nie da się uciec od swego pochodzenia... Oryginalna narracja i świetnie wyeksponowane szczegóły życia w PRL.

32 GESTY – IGNACY KARPOWICZ
Powieść jednego z najbardziej cenionych polskich prozaików młodego pokolenia. "Gesty" Karpowicza to historia o samotności, milczeniu i obcości. Opowieść o odkrywaniu domu, o próbie zrozumienia, nazwania i uporządkowania przeszłych zdarzeń. Czterdziestoletni bohater zostawia wygodne mieszkanie w kamienicy na Starym Mokotowie i jedzie do rodzinnego domu w Białymstoku. Odwiedza niewidzianą od kilku miesięcy matkę, która, jak się okazuje, jest śmiertelnie chora.

33 KRÓLOWA TIRAMISU – BOHDAN SŁAWIŃSKI
Leszek Żuliński: "Bolesna baśń; piękna, dramatyczna, momentami przyjmującą formułę przypowieści mitologicznej, przesłania, które (...) odsyła nas w dziecięce powidoki, archetypowe sygnały, intuicyjne impulsy i całą tę tajemniczą sferę libido, z którym radzą sobie tylko ci, którym brak wyobraźni i refleksji". Leszek Bugajski: "Dziecko i jego pierwszy obiekt miłosnej fascynacji - matka, potem przebudzenie seksualności, dojrzewanie, poszukiwanie kobiety, która byłaby kochanką i zastępczą matką... Autor znakomicie, z wielkim wyczuciem stylu i językową werwą, prowadzi nas przez to pole minowe spraw, z których wagi zdajemy sobie sprawę, ale wolimy o nie nie pytać". Powieść nominowana do NIKE 2009

34 PAŁAC OSTROGSKICH – TOMASZ PIĄTEK
Tomasz Piątek tworzy świat meandryczny, pokrętny, pełen mrocznych zaułków, podziemnych przejść i zapomnianych budynków. Wspólnym mianownikiem baśniowych (z ducha) i kryminalnych (w efekcie) perypetii bohatera jest tajemnica. Autor, który nie po raz pierwszy sam został bohaterem swojej powieści, kluczy po Warszawie w poszukiwaniu wrażeń, rozlicza się ze swoim heroinowym nałogiem, pakuje się w mniej lub bardziej drastyczne przygody.

35 TAKSIM – ANDRZEJ STASIUK
Bohaterowie starzeją się, ale nie poddają. W ucieczce i w pościgu przemierzają kraje, przemycają ludzi, ratują swoje porwane przez wcielonego diabła kobiety i mówią, bez końca opowiadają straszne, smutne i śmieszne historie. Czy im się uda? Czy ocaleją? "Świat opisany przez Stasiuka wraca do czytelnika piękniejszy, i to ze wspaniałym przebiciem, wyższym niż na wiedeńskiej kawie, wyższym nawet niż na radzieckich czapkach uszankach sprzedawanych spragnionym nakrycia głowy Rumunom". "Andrzej Stasiuk, samotnik z beskidzkiej wsi Wołowiec, zapowiadał żartem, że stworzy polską odpowiedź na La Stradę, słowiański 'on the road'. Premierę książki przekładano z roku na rok, oczekiwania czytelników rosły. Teraz nadszedł moment premiery. I nikt nie powinien się czuć zawiedziony".

36 GARŚĆ PRZEPISÓW

37 PODRÓŻNIK W KUCHNI – VICKY SMIRLI
Książka zdaje się mówić, że jedzenie to podróż, to odkrywanie kultur, tradycji i smaków, to przywoływanie zapamiętanych obrazów, zapachów, emocji. Sięgając po nią, domatorzy uruchomią wyobraźnię, podczas gdy globtroterzy będą wspominać wspaniały kuskus i bistiję z Marakeszu oraz niepowtarzalne aromaty przypraw spowijające kairskie suki. Będą łowić dzikie łososie w szwedzkich fiordach i ucierać tradycyjne garam masala z dziewięciu przypraw, jak to robią w sklepie w Bombaju. Doprawią hiszpańską paellę szafranem i oszaleją na punkcie tureckiego kebabu. KSIĄŻKA DOSTĘPNA ZA KAUCJĄ

38 PRL OD KUCHNI – WIESŁAW KOT
PRL od kuchni to dla wielu z nas nostalgiczna podróż do smaków dzieciństwa i młodości. Znajdziecie tu przepisy na takie sztandarowe dania Polski Ludowej, jak befsztyk tatarski, śledź po japońsku, kotlet pożarski, a także na te trochę już zapomniane – m.in. blok czekoladowy czy krem sułtański. Wszystkie wciąż sprawdzają się wyśmienicie, gdyż pomysłowe panie domu mimo „przejściowych” trudności z zaopatrzeniem umiały wówczas wyczarować prawdziwe smakołyki. PRL od kuchni może być nie tylko okazją do wspomnień, ale również inspiracją dla osób, które potrawy „z tamtych lat” znają jedynie z opowieści rodziców lub dziadków. W gastronomiczno-kuchenne klimaty Polski Ludowej wprowadzają dowcipne felietony znanego publicysty, Wiesława Kota.

39 NIEZAPOMNIANI

40 MARILYN, OSTATNIE SEANSE – MICHEL SCHNEIDER
Niezwykła i zaskakująca zarazem książka o tajemnicy Marilyn Monroe. Zaskakująca - bo ujawnia nieznane szczegóły z życia aktorki; autor korzystał między innymi z taśm, które Monroe nagrywała dla swojego psychoanalityka, cytuje jej nieznane dotąd listy. Z książki dowiemy się między innymi, dlaczego w filmach Marilyn mówiła szeptem, a także jak przygotowywała się na jedno z pierwszych spotkań z Kennedym. Niezwykła - bo napisana w oryginalny sposób; nie jest to ani kolejna powieść, ani biografia, Schneider stworzył zupełnie nowy gatunek łączący elementy fikcji i dokumentu, dzięki czemu tekst czyta się tak, jakby oglądało się film - nic zresztą dziwnego; tłem książki jest Hollywood lat 50. i 60., a przez jej karty przewija się cała plejada znakomitości i gwiazd tamtego czasu.

41 TO MOJA DROGA. BIOGRAFIA JACKA KACZMARSKIEGO – KRZYSZTOF GAJDA
Pierwsza biografia poety i barda opozycji, przygotowana z okazji 5. rocznicy jego śmierci. Historia życia Jacka Kaczmarskiego, oparta na relacjach jego bliskich i znajomych. Z ich wypowiedzi wyłania się portret artysty niejednoznacznego, skomplikowanego, nadzwyczaj interesującego, burzący panujący przez lata jego kariery stereotyp barda "Solidarności". Nieznane fakty z biografii poety, wzbogaca ok. 60 fotografii ze zbiorów prywatnych rodziny i przyjaciół artysty. Tekst uzupełniają kalendarium życia i twórczości Jacka Karczmarskiego oraz dyskografia i bibliografia.

42 DIEGO I FRIDA – JEAN-MARIE GUSTAVE LE CLEZIO
Le Clezio opowiada historię niesamowitego związku. Historię spotkania, bogatą przeszłość Diega, trudne doświadczenie cierpienia i samotności Fridy. Ich wspólną wiarę w rewolucję, ich spotkania z Trockim i Bretonem, amerykańskie przygody i przedziwną fascynację Henrym Fordem. Dziwna historia miłości, której kanwą i środkiem wyrazu było malarstwo. Dla Diega Frida była ową kobietą o magicznych zdolnościach, jaką widział niegdyś w swej indiańskiej mamce, dla Fridy natomiast Diego był owym wszechmocnym dzieckiem, którego jej łono nie było w stanie donosić. Razem tworzyli nierozerwalną, mityczną parę, tak doskonałą i tak odmienną jak prastara meksykańska dwoistość, Ometecuhtli i Omecihuatl.

43 WALDORFF. OSTATNI BARON PRL-U – MARIUSZ URBANEK
Opowieść o życiu Jerzego Waldorffa, ostatniego barona Peerelu i strażnika narodowej pamięci, legendy polskiej krytyki muzycznej, człowieka, który uratował przez zagładą Stare Powązki w Warszawie i przeprowadził największą w Polsce Ludowej prywatną, a więc nielegalną zbiórkę pieniędzy na wykup willi Atma w Zakopanem, w której powstało Muzeum Karola Szymanowskiego. Opowieść o przedwojennym flircie Waldorffa z faszyzmem, powojennym współtworzeniu tygodnika Przekrój, fascynacji muzyką Szymanowskiego. O przyjaźniach z Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim i Stefanem Kisielewskim, młodzieńczym romansie z tajemniczym Isiem oraz o 60-letnim związku Jerzego Waldorffa z tancerzem Mieczysławem Jankowskim.

44 UCIEC JAK NAJWYŻEJ. NIE DOKOŃCZONE ŻYCIE WANDY RUTKIEWICZ – EWA MATUSZEWSKA
Wanda Rutkiewicz, zwana Gwiazdą Himalajów, pierwsza Polka, która zdobyła Mount Everest, zaginęła podczas swej kolejnej górskiej wyprawy. Mało jest kobiet na świecie, które w sporcie tak ekstremalnym jak himalaizm osiągnęły tak dużo. Opowieść o niej napisała dziennikarka, a zarazem przyjaciółka. Pisze tu o pasji wspinania, ale także o Wandzie Rutkiewicz jako o człowieku, o ludziach w jej życiu, przede wszystkim zaś o ich wcale niełatwej, ale wiernej przyjaźni, tworząc zaskakująco żywy portret swej bohaterki.

45 SMAKI MIŁOŚCI

46 TYSIĄC DNI W WENECJI – MARLENA DE BLASI
Jeśli romans, to tylko w Wenecji. Wpadają na siebie przypadkiem na Placu św. Marka - amerykańska dziennikarka i włoski bankowiec. Ona, dojrzała kobieta, rozwódka, nie wierzy już w miłość. On zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, bez pamięci, do szaleństwa. Ta miłość była im pisana? Ciepła, zabawna i inspirująca książka - dla marzycieli, podróżujących palcem po mapie i prawdziwych globtroterów, wielbicieli włoskich klimatów i miłośników pogodnych lektur, a także smakoszy włoskiej kuchni, którzy odnajdą w niej szereg smakowitych przepisów. Romans, przewodnik turystyczny i kulinarny w jednym.

47 PRZEPIÓRKI W PŁATKACH RÓŻY – LAURA ESQUIVEL
Powieść o nieszczęśliwej miłości, przyprawiona odrobiną magii, szczyptą humoru i garścią oryginalnych przepisów kuchni meksykańskiej. Titę i Pedra łączy gorące uczucie od pierwszego wejrzenia. Niestety, zgodnie z meksykańską tradycją najmłodszej córce nie wolno wyjść za mąż - aż do śmierci swej matki musi sprawować nad nią opiekę. Tita zostaje zmuszona do rezygnacji z miłości i marzeń o własnym życiu. Pedro, chcąc być blisko ukochanej, decyduje się na poślubienie jej starszej siostry. W życiu Tity przez długie lata najważniejsze są dwie namiętności - do Pedra i do sztuki kulinarnej. Obie ściśle się ze sobą łączą. Dziewczyna starannie przygotowuje potrawy, oddając w nich swoje emocje i uczucia. Zmieniając ich smak, pokazuje ukochanemu, jaki jest stan jej duszy.

48 W POSZUKIWANIU SIEBIE

49 POCIESZENIE – ANNA GAVALDA
Charles, paryski architekt około pięćdziesiątki, przechodzi kryzys. Nie lubi pracy, nie rozumie swej życiowej partnerki. Wiadomość o śmierci Anouk, najważniejszej kobiety z jego przeszłości, każe mu odbyć "podróż sentymentalną" jej śladem. Bolesna wyprawa niespodziewanie przyniesie mu prawdziwą miłość... Czy jednak będzie gotowy podjąć wyzwanie? Subtelna, delikatna proza, która nikogo nie pozostawi obojętnym. Nowa powieść psychologiczno-obyczajowa autorki "Po prostu razem".

50 ŻYCIE BEZ LATA – LYNNE GRIFFIN
Przejmująca opowieść o podnoszeniu się z rozpaczy i uzdrawiającej sile miłości Była dla niej Latem, była dla niej wszystkim. Zginęła pod kołami rozpędzonego samochodu. Kierowca zbiegł... Tessa nie chce żyć bez córki, ale chce znaleźć sprawcę, którego policja przestała szukać. Bez nadziei idzie do psychoterapeutki. Z natury spontaniczna i żywiołowa Tessa nie ufa rzeczowej i zimnej Celii. Pacjentka i terapeutka. Dwie obce sobie kobiety połączone dramatem. Dwie cierpiące istoty, w których wspólne spotkania wyzwalają ozdrowieńcze emocje. Dwie historie spisywane w dwóch dziennikach zaczynają się splatać, znajdując wspólny szokujący finał.

51 TWOJE DRUGIE JA – SALLEY VICKERS
Psychiatra David McBride i Elizabeth Cruikshank, niedoszła samobójczyni, spotykają się w jego gabinecie. Okazuje się, że oboje wpływają na siebie terapeutycznie i ich relacje, początkowo li tylko zawodowe, nabierają intensywnych, głębokich odcieni trudnego uczucia. Twoje drugie "ja" to dotykająca najwrażliwszych stron duszy ludzkiej rzecz o kondycji człowieka, o mocy miłości i sztuki, o... lekarstwie na życie. Paleta Vickers przypomina przywoływane na kartach książki malarstwo Caravaggia, a przenikliwe obserwacje i błyskotliwe, sentencjonalne myśli wyrażone precyzyjną, elegancką prozą czynią z niej lekturę zajmującą i wysmakowaną.

52 NIKCZEMNE HISTORIE – MONIKA PIĄTKOWSKA
Współczesna Warszawa. W życie czworga młodych ludzi wdziera się miłość, która zabiera więcej, niż daje. Kończy się wieloletnia przyjaźń, pojawia depresja, nieufność i zagubienie. Nikczemne historie to książka świetnie skonstruowana, napisana z reporterskim wyczuciem i literacką swadą. Jedna opowieść pociąga za sobą drugą. Każda mówi o nikczemności w innym rytmie i osadzą ją w innych realiach. Każda otwiera na mgnienie oka cudze piekło, które równie dobrze mogło być nasze.

53 BYŁEM, BYLIŚMY…

54 I BYŁA MIŁOŚĆ W GETCIE – MAREK EDELMAN
Bezcenne, bardzo osobiste w tonie, wspomnienia z życia w getcie warszawskim ostatniego żyjącego przywódcy słynnego powstania. Marek Edelman w krótkich "migawkach" przywołuje straszne, ale i wzruszające wydarzenia, które go najbardziej poruszyły. "To wszystko, co mi zostało, takie strzępki pamięci. Ludzie, którym to opowiadałem, pytali, czy to wszystko jest prawda. Tak, prawda. Toczka w toczkę. Koniec, kropka. Więcej już nic." - mówi autor.

55 WSPOMNIENIA WOJENNE – KAROLINA LANCKOROŃSKA
Wspomnienia wojenne Karoliny Lanckorońskiej należą do wyjątkowych w literaturze polskiej dzieł literackich o walorze reportażu. Autorka snuje opowieść o barbarzyństwie najeźdźców i codzienności w okupowanej Polsce podczas II wojny światowej. Wydarzenia z życia autorki osadzone są w szerokim kontekście wielkiej Historii. Erudycja Lanckorońskiej i jej dar narracji sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem. Lektura tych wspomnień pozwala współczesnemu czytelnikowi prawdziwie zrozumieć dramat wojny, w której legło nie tylko państwo polskie, ale i zniszczone zostały jego elity. Justyna Napiórkowska

56 FRASCATI – EWA KURYLUK Ewa Kuryluk w niezwykle poruszający sposób opisuje powojenne losy swojej rodziny i domu, który na długie lata stał się azylem i piekłem jednocześnie. Zderza stalinowską szarzyznę z atmosferą domu, w którym bywają artyści światowej sławy, a tę pozornie idylliczną atmosferę - z mrocznymi tajemnicami domowników. Ojciec autorki, Karol Kuryluk był ministrem kultury w rządzie Cyrankiewicza, szefem PWN-u, wreszcie ambasadorem w Wiedniu. Matka, uratowana przez niego od Zagłady, do końca życia ukrywa swoją tożsamość i pochodzenie, próbując jednocześnie zapomnieć o koszmarze Holokaustu. Brat - nieprzeciętnie inteligentny chłopiec - po śmierci ojca zaczyna chorować na schizofrenię. Frascati to książka o tym nieuchwytnym elemencie, który sprawia, że rodzina trwa razem mimo dziejowych burz i prywatnych katastrof. Niektórzy nazywają ten element miłością.

57 PRZEŁAMUJĄC FALE

58 SKAFANDER I MOTYL – JEAN-DOMINIQUE BAUBY
Był estetą i kochał życie. Ale życie nie wzięło tego w rachubę. Jak w skafandrze zamknęło go w jego własnym ciele. Wylew krwi do mózgu zaskoczył go w chwili, gdy wypróbowując nowy model BMW, jechał na spotkanie z nową towarzyszką życia. Był 8 grudnia 1995 roku. Świadomość odzyskał w styczniu. Ale była to świadomość zamurowana jak w więzieniu, w znieruchomiałym ciele, nad którym nie miał żadnej kontroli. Widział, słyszał, nie stracił powonienia - ale stracił swoje ciało. Nie mógł nawet przełykać pokarmów ani oddychać bez pomocy aparatury medycznej, a jedynym zewnętrznym wyrazem obecnego w ciele życia była mrugająca jak motyl lewa powieka i nieznaczne poruszenie głową. Skafander i motyl. W takim stanie napisał tę książkę.

59 ŻYCIE PO SKOKU – MARIUSZ ROKICKI
Mariusz Rokicki popełnił głupstwo: skoczył na główkę do płytkiej wody. Skutkiem jest przykucie do wózka inwalidzkiego i trwała niepełnosprawność. Gdy Mariusz traci nadzieję, okazuje się, że jest wiele osób, które potrafi ą niespodziewanie podać pomocną dłoń. Dawno nie było takiej książki: prostej historii, która opowiada nie o świecie chorujących w luksusowych warunkach celebrities, ale o walce o codzienne przetrwanie prowadzonej przez zwykłego człowieka. Książka Rokickiego to podróż w rzeczywistość, gdzie z jednej strony ordynator co tydzień domaga się nowej łapówki, z drugiej zaś nastoletni kibic Wisły gotów jest oddać ci kieszonkowe.

60 SPISANY NA STRATY – MARK JOHNSON
Czy ktoś od dziecka spisany na straty może powrócić do świata praworządnych ludzi? Czy może stać się wartościowym człowiekiem? Fascynująca historia Marka Johnsona to opowieść o sile, determinacji i wierze w potencjał ludzkich możliwości. Wychowany w wielodzietnej, pełnej przemocy rodzinie bardzo wcześnie stał się nieletnim przestępcą. Zanim skończył osiem lat, już pił, a heroiny spróbował jako jedenastolatek. Chociaż marzył o szkole artystycznej, trafił do więzienia w Portland. To wstrząsająca opowieść o walce człowieka ze swoimi słabościami, dająca nadzieję innym, którzy popadli w uzależnienie.

61 PODRÓŻ ENRIQUE – SONIA NAZARIO
Historia Enrique - honduraskiego chłopca odbywającego samotną, niebezpieczną podróż w poszukiwaniu pracującej w Stanach Zjednoczonych matki. Autorka, opuściła swój dom na wiele miesięcy i przemierzyła setki kilometrów na dachach pociągów towarowych, aby jak najwierniej odtworzyć niebezpieczeństwa, z jakimi muszą się zmierzyć młodzi emigranci podczas swojej wędrówki. Matki, które znosiły ból rozłąki z dziećmi i ciężko pracowały na to, aby móc posyłać do domu pieniądze, są przekonane, że to, co udało się im osiągnąć, było warte rozstania. Tymczasem ich dzieci mówią coś zupełnie innego - że wolałyby być razem z nimi, nawet gdyby musiały znosić głód...

62 MILLENIUM "Cały ten szum jest w pełni uzasadniony (...) W książce świetne jest wszystko - bohater, fabuła, atmosfera."

63 MĘŻCZYŹNI, KTÓRZY NIENAWIDZĄ KOBIET – STIEG LARSSON
Pewnego dnia w 1966 roku młodziutka Harriet Vanger znika jak kamień w wodę. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist otrzymuje nietypowe zlecenie. Magnat przemysłowy prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania zagadki zniknięcia Harriet. Mikael podejmuje się niezwykłego zlecenia, opuszcza Sztokholm i osiada w niewielkiej wiosce na północy kraju. Po pewnym czasie dołącza do niego młoda ekscentryczna hackerka, Lisbeth Salander. Wspólnie, choć nie zawsze ramię w ramię, biorą pod lupę przeszłość klanu Vangerów i wykrywają prawdę o wiele bardziej mroczną i krwawą niż ta, którą spodziewali się odnaleźć...

64 DZIEWCZYNA, KTÓRA IGRAŁA Z OGNIEM – STIEG LARSSEN
W drugiej części trylogii Millennium główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Seria dramatycznych wypadków wywołuje u Lisbeth wspomnienia mrocznej przeszłości, z którą raz na zawsze postanawia się rozprawić. Dwoje dziennikarzy, Dag i Mia, docierają do niezwykłych informacji na temat rozległej siatki przemycającej z Europy Wschodniej do Szwecji ludzi wykorzystywanych w branży seksualnej. Wiele zamieszanych w to osób piastuje odpowiedzialne funkcje w społeczeństwie. Kiedy Dag i Mia zostają brutalnie zamordowani, a podejrzenia zostają skierowane na Lisbeth, Blomkvist postanawia przeprowadzić własne śledztwo. Wkrótce odkrywa związek między morderstwami i sprawą przemytu.

65 ZAMEK Z PIASKU, KTÓRY RUNĄŁ – STIEG LARSSON
Trzecia i ostatnia część serii Millennium zaczyna się w miejscu, w którym kończy się Dziewczyna, która igrała z ogniem. Lisbeth Salander przeżywa próbę pogrzebania jej żywcem. Ale jej kłopoty na tym się nie kończą. Mikael Blomkvist sięga w skrywaną przeszłość Salander i rusza w pogoń za prawdą. Pisze ważny tekst, który ma oczyścić nazwisko Lisbeth Salander i wywołać trzęsienie ziemi w rządzie, służbach bezpieczeństwa i całym kraju. Lisbeth w końcu ma szansę pogodzić się z własną przeszłością.

66 NOBEL LITERACKI 2009

67 SERCĄTKO – HERTA MULLER
Akcja powieści toczy się w komunistycznej Rumunii w środowisku mniejszości niemieckiej. Czworo przybyłych ze wsi na studia w mieście młodych ludzi zaprzyjaźnia się po zagadkowej śmierci Loli, koleżanki z akademika. Żyją ze świadomością, że są śledzeni. Policja przeszukuje ich rzeczy, mieszkania rodziców, kontroluje listy... Hertha Müller przedstawia koszmar życia ludzi za dyktatury Ceaucescu. Nie tylko studentów, także chłopów, robotników, młodych i starych, zdrowych i chorych, szarych i zmęczonych ludzi, którym wolno było jedynie oklaskiwać poczynania władzy. Niezwykła forma i fascynujący poetycki język powodują, że opisane wydarzenia głęboko poruszają i pozostawiają trwały ślad w pamięci

68 NIZINY – HERTA MULLER Herta Müller przyszła na świat w 1953 roku w Nitzkydorf, w rodzinie rumuńskich Szwabów, w czasie, gdy mniejszość niemiecka w Rumunii czuła się podwójnie zagrożona: po pierwsze konsekwencjami przegranej u boku Hitlera wojny, po drugie szykanami komunistycznego państwa. Dla Herty Müller wieś rodzinna stała się przykładem represyjnej zbiorowości, niszczącej wszelkie przejawy indywidualizmu, symbolem skostniałych patriarchalnych struktur, gloryfikacji faszystowskiej przeszłości: obiektem nienawiści, a jednocześnie motorem twórczości. To tę wieś właśnie, mentalność jej mieszkańców, niszczące jednostkę struktury portretuje pisarka w swojej pierwszej powieści Niziny. Kiedy ukazała się ona w roku 1984, Müller została opluta podczas wizyty w Nitzkydorf, zaś wioskowy fryzjer odmówił strzyżenia jej dziadka. Język tej książki jest surowy, krótkie zdania, oparte na zaskakujących zestawieniach, mają niezwykle plastyczną siłę oddziaływania.

69 SENSACJA

70 ŻMIJA – ANDRZEJ SAPKOWSKI
Afganistan - tutaj od wieków ścierały się krwawo armie kolejnych władców dążących do władzy nad światem. Tu walczyli i ginęli najeźdźcy z Macedonii, Wielkiej Brytanii i Rosji. A umierających obserwowały z ukrycia zimne oczy z czarną, pionową źrenicą. Oczy złotej żmii, która jest i której nie ma. Żmija to nowy świat, to zupełnie nowa formuła literacka, zadziwiające połączenie fantasy i realistycznej powieści wojennej.

71 OŁOWIANY WYROK – MICHAEL CONNELLY
Po dwóch latach niepowodzeń i błędnych decyzji Mickey Haller gotowy jest wrócić do pracy w sądzie. Kiedy hollywoodzki adwokat Jerry Vincent zostaje zamordowany, Haller przejmuje jego największą sprawę: obronę Waltera Elliotta, wpływowego producenta filmowego, oskarżonego o zabójstwo swojej żony i jej kochanka. W trakcie przygotowań do rozprawy, która prawdopodobnie okaże się jego wielką szansą powrotu na szczyt, Haller spostrzega, że być może będzie kolejna ofiara zbójcy Vincenta. W tym momencie wkracza detektyw Harry Bosch, zdeterminowany, by odnaleźć mordercę. Obaj bohaterowie muszą zacząć trudną współpracę.

72 PRÓBA OGNIA – JACK HIGGINS
Po tragicznej śmierci matki bliźnięta Jade i Rich są zmuszone zamieszkać z nieznanym dotąd ojcem. Jednak prawdziwe problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy ojciec zostaje porwany, a rodzeństwo wplątane w niebezpieczną intrygę… Kto jest wrogiem, a kto przyjacielem? Czy tata jest naprawdę tym, za kogo się podaje? I kto śledzi każdy ruch Richa i Jade? Nastoletni bohaterowie, przygoda i sensacja, zawrotne tempo i niesamowite zwroty akcji!

73 FANTASTYKA

74 WILCZY LEGION – ADAM PRZECHRZTA
Historia facetów, jakimi chcielibyście być i jakich... chciałybyście mieć. Z pociętymi przez szable barkami i szramami od kul, przypominają watahę obliźnionych wilków. Doświadczonych, posiwiałych i śmiertelnie niebezpiecznych. Major Krohne - jeden ze stada, łowca i bezwzględny zabójca - wie, że jego życie to ślizg po ostrzu brzytwy. Choć jest pupilem Marszałka i najlepszym z najlepszych. Bondem z przedwojennym sznytem. Mamy rok Wojna wisi w powietrzu. Arsenał broni totalnej zagłady wzbogaciła nowa technologia, oparta na odkryciu, że elektryczność to nie tylko nie jedyny, ale nawet nie najważniejszy rodzaj energii.

75 BÓG IMPERATOR DIUNY – FRANK HERBERT
IV tom znakomitej sagi Kroniki Diuny. Pokonawszy Alię i podporządkowawszy sobie ród Corrinów, Leto II objął rządy w Imperium i wprowadził je na swój Złoty Szlak. Wówczas staje w obliczu najbardziej diabolicznego spisku w historii. Spisku, który może doprowadzić nawet do śmierci Boga…

76 DWUNASTU – JASPER KENT Jest jesień 1812 roku. Jedno po drugim rosyjskie miasta wpadają w ręce Francuzów. Tylko cud może zatrzymać zastępy Napoleona. Albo... Dwunastu rusza do boju tylko po zachodzie słońca. Walczą według własnych reguł. Sieją śmierć i grozę. Zabijają ze straszliwą wprawą, pchani niepohamowaną żądzą ludzkiej krwi. Kapitan huzarów Aleksiej Iwanowicz Daniłow odkrywa, że tajemniczy sprzymierzeńcy mogą okazać się wrogiem o wiele bardziej przerażającym niż Wielka Armia. Dwunastu brytyjskiego autora Jaspera Kenta to początek 5-tomowej serii oryginalnych mrocznych horrorów, które opowiadają o losach rodziny Daniłowów na tle burzliwych dziejów Rosji.

77 ANDRZEJ PILIPIUK Jak to u Pilipiuka: zaskakujące koncepty, solidna porcja grozy i humoru.

78 RZEŹNIK DRZEW – ANDRZEJ PILIPIUK
Ścina z nóg. Samo mięcho, dwanaście fachowo sprawionych opowiadań w trzeciej autorskiej antologii Wielkiego Grafomana. Przetrącony kręgosłup ziemskiej cywilizacji. Terroryści. Rewolucjoniści. Łowcy zombiaków. Pokrzyżowane szyki. Mroczne śledztwa. Ci wspaniali Kozacy. Widokówka z Petersburga. Szczypta PRL-u. Trochę po chińskiemu... Trzeszczące granice światów. I spotkanie ze starym znajomym, doktorem Skórzewskim. Jak to u Pilipiuka: zaskakujące koncepty, solidna porcja grozy i humoru. Słowem, wióry lecą.

79 CZERWONA GORĄCZKA – ANDRZEJ PILIPIUK
"Czerwona gorączka" to zbiór 11 opowiadań. Autor nie ustaje w wysiłkach. Mamy zbrodnię i karę według Pilipiuka, czyli okraszone czarnym humorem historie o tym, jak kończą dziennikarskie hieny, nauczycielki-psychopatki czy ubeckie kanalie. Na światło dzienne wydobywa autor przyczynę rozplenienia się pewnej ideologii oraz tajemnicę samolotu von Ribbentropa. Jest pociąg-widmo, naczelnik Piłsudski, Feliks Dzierżyński, wędrówka po śmierdzących szczyną podwórkach Pragi oraz wyprawa na drugą stronę, gdzie w finale towarzyszymy bohaterowi ryż wie-ku-wo. Dopóki nie zjawi się Mistrz Wu...

80 HOMO BIMBROWNIKUS – ANDRZEJ PILIPIUK
Jakub Wędrowycz polską odpowiedzią na Conana Barbarzyńcę. (Andriej Bielanin) Że bimbrownik, degenerat i społeczny pasożyt? A kto ochronił ludzkość przed Golemem i skrzyżowaniem wąglika z chorobą wściekłych krów? Dzięki komu doszło do obrad Okrągłego Stołu? Kto niby w uratował Świętego Mikołaja przed komunistami? Wędrowycz żywi, poi, ubiera, Wędrowycz nigdy nie umiera. Właśnie rusza na podbój stolicy.

81 OPOWIEŚCI O TOSKANII

82 MOJA TOSKANIA! – VITO CASETTI
"Moja Toskania! Vito Casetti wydawnictwa Pascal to znakomity przewodnik, który zabiera czytelnika w niezapomnianą podróż po Toskanii. Vito Casetti - florentyńczyk, popularny dziennikarz i prezenter TVN - oraz Agata Jakóbczak przedstawiają tę urokliwą krainę zarówno z perspektywy mieszkańca, jak i turysty, odkrywając przed nami wszystkie jej tajemnice.

83 MÓJ PIERWSZY ROK W TOSKANII – MAŁGORZATA MATYJASZCZYK
A potem leniwie drepczemy na dół, podpatrując ogrody i sposoby na ozdobienie muru lub rozczulając się majtkami na sznurku, przesłaniającymi świat św. Antoniemu w malutkiej kapliczce. Zaglądamy do otwartych sklepików. Zatrzymujemy smaki z mercatino (ryneczku), kupujemy kawałek owczego sera i czerwone wino. Wszędzie mnóstwo mieszkańców, wylegli gromadnie na spacer. Apetyczne są takie niedziele. Można potem wrócić do powszedniego dnia, porządków, prasowania, a mimo to z lekkością unosić się nad ziemią... Książka na podstawie nagrodzonego przez internautów bloga o życiu w Toskanii.

84 PSYCHOLOGIA

85 DLACZEGO MĘŻCZYŹNI KOCHAJĄ ZOŁZY. CZAS NA SUPERBABKI – SHERRY ARGOV
Tytułowa zołza nie jest jędzą ani wrednym babsztylem. Zołza to kobieta niezależna, która będąc w związku z mężczyzną, nigdy nie przestaje być sobą. Ma poczucie humoru i życzliwy charakter. Zna swoją wartość. Mówi, co myśli i robi, co chce. Jej zadziorność pociąga mężczyzn i podnosi temperaturę związku. Dlaczego mężczyźni kochają zołzy to nieoceniona pomoc dla kobiet i świetna rozrywka. Ten zabawny poradnik, odkrywający tajemnicę relacji damsko-męskich może pomóc ułożyć wzajemne relacje na całkiem nowych zasadach.

86 EFEKT LUCYFERA. DLACZEGO DOBRZY LUDZIE CZYNIĄ ZŁO? – PHILIP G. ZIMBARDO
Jedna z najważniejszych prac nurtu psychologii dobra i zła. Autor interesująco prezentuje analizę eksperymentu stanfordzkiego i wykazuje ścisły związek z tym, co później wydarzyło się w więzieniu w Abu Ghraib. Przedstawia mechanizmy i czynniki, które czynią ze zwykłego człowieka oprawcę i ofiarę systemu. Zimbardo poszukuje wyjaśnienia dla stwierdzonych zależności, odwołując się do dotychczasowych badań nad jednostkowymi postawami, a także nad oddziaływaniami szerszego środowiska społecznego. Książkę zamyka rozdział na temat oporu wobec niepożądanych nacisków ze strony sytuacji społecznych i analiza postawy heroicznej, którą autor uważa za remedium na grożące nam z różnych stron zło. KSIĄŻKA DOSTĘPNA ZA KAUCJĄ

87 FILOZOFIA

88 HISTORIA FILOZOFII XX WIEKU – TADEUSZ GADACZ
Prezentując Czytelnikom między innymi takich filozofów, jak Nietzsche, James, Nabert, Simmel, pokazuje Gadacz niezwykłe wpływy, jakie myśliciele wywierali na następne pokolenia. Pokazuje także, jak głęboko w myśl filozoficzną sięgały ich własne korzenie.To nie tylko imponująca synteza filozofii XX wieku, ale też pasjonująca genealogia współczesnego myślenia, bez której nie sposób zrozumieć otaczającej nas kultury i nas samych (prof. Michał P. Markowski). Historia filozofii XX wieku przygotowana przez prof. Gadacza to obowiązkowa lektura każdego wykształconego człowieka. KSIĄŻKI DOSTĘPNE W CZYTELNI

89 METAFIZYKA MORALNOŚCI – IMMANUEL KANT
Filozofowie cenią w Kancie krytyka rozumu i klasycznej metafizyki, a także twórcę metody transcendentalnej. Etycy widzą w kategorycznym imperatywie podwaliny nowoczesnej deontologii; estetycy chętnie odwołują się do Kantowskiej teorii smaku czy wzniosłości, teolodzy zaś nieufnym okiem spoglądają na ideę Boga jako postulatu rozumu. Także teoria polityki zdążyła już okrzyknąć ideał wieczystego pokoju „naiwnym urojeniem". Dotychczas jednak najmniej skorzystano z teorii państwa i prawa; jak się wydaje, to właśnie adeptom nauk prawniczych Metafizyka moralności posłużyć może radą, inspiracją lub choćby prowokacją gwoli rozwagi nad genezą i legitymacją pozytywnego prawa - od cywilnego poczynając, na obywatelskim i międzynarodowym kończąc. Jeśli chodzi o racjonalistyczną szkołę prawa naturalnego, to Kant nie ma sobie równych. KSIĄŻKA DOSTĘPNA ZA KAUCJĄ

90 PAŃSTWO , UCZTA – PLATON Uczta jest jednym z najbardziej znanych dialogów ateńskiego filozofa. Była wielokrotnie cytowana i interpretowana przez potomnych. Stanowi bowiem arcydzieło nie tylko pod względem literackim, lecz przede wszystkim pod względem filozoficznym. W utworach Platona bowiem, istotny jest każdy szczegół. W Państwie Platon przedstawia syntezę swoich poglądów na temat funkcjonowania społeczeństwa i ogólnie tego, co nazywa "filozofią rzeczy ludzkich". Porusza szereg zagadnień dotyczących filozofii politycznej, etyki, ontologii. Można w tym dziele odnaleźć także zalążki idei, które dzisiaj nazwalibyśmy komunistycznymi oraz teorii ekonomicznej. KSIĄŻKI DOSTĘPNE ZA KAUCJĄ

91 RETORYKA. RETORYKA DLA ALEKSANDRA. POETYKA - ARYSTOTELES
Dwa genialne dzieła Arystotelesa z zakresu teorii literatury, jak i dołączona do nich "Retoryka dla Aleksandra" anonimowego autora są nie tylko pozycją obowiązkową dla filozofów, ale też praktyczną wykładnią technik przemawiania i etyki mówcy przydatną każdemu. Lektura ta wdroży nas w tajniki umiejętnego pozyskania słuchaczy, ale też uczuli na "językowe pułapki„ wszechobecne dziś w mediach i polityce. Świetny przekład Henryka Pobielskiego zawiera wiele poprawek względem wydań poprzednich, a obszerny komentarz poprzedzający każde z dzieł i przypisy uczynią lekturę przystępną nawet osobom nie zaznajomionym uprzednio z zagadnieniami języka i filozofii. Maciej Bukowski KSIĄŻKA DOSTĘPNA ZA KAUCJĄ

92 PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI – ARTUR SCHOPENHAUER
"Wiadomo wszystkim, że poeci przeważnie opiewają miłość. Istotnie, miłość jest głównym przedmiotem utworów dramatycznych, zarówno tragedii jak komedii, romantycznych i klasycznych, europejskich i indyjskich, nie mniej od dramatu kwitnie miłość w liryce i eposie, a zwłaszcza w tej strasznej gromadzie romansów, które od kilku stuleci mnożą się corocznie jak grzyby we wszystkich cywilizowanych krajach Europy" (fragment). KSIĄŻKA DOSTĘPNA ZA KAUCJĄ

93 MODLITWY – SOREN KIERKEGAARD
Modlitwy Kierkegaarda, zebrane w jednym tomie, w niczym nie przypominają modlitw znanych z mszałów, czy też z jakichkolwiek innych zbiorów. Modlitwy krótsze i dłuższe znajdowały się w różnych dziełach Duńczyka oraz w jego Dzienniku i ułożone zostały w czterech rozdziałach. Pierwszy zawiera modlitwy skierowane do Boga Ojca, drugi do Boga Syna, trzeci do Boga Ducha Świętego i czwarty: na szczególne okazje. Każda z tych modlitw stanowi swoiste świadectwo o tym, że Kierkegaard sam często zwracał się do Boga w najróżniejszych okolicznościach swojego życia. Modlitwy te są rzeczywiście wpisane w życie i twórczość Kierkegaarda, w całość jego egzystencji. KSIĄŻKA DOSTĘPNA ZA KAUCJĄ

94 NOWA PROZA ŚWIATOWA

95 NIEZWYKŁA PODRÓŻ POMPONIUSZA FLATUSA – EDUARDO MENDOZA
W roku I n.e. pewien niewydarzony rzymski patrycjusz Pomponiusz Flato, filozof z zamiłowania, wprawny orator o duszy detektywa przypadkiem trafia na rubieże Cesarstwa Rzymskiego, do Palestyny. Szuka źródła o cudownych właściwościach, ale jedyne, co znajduje, to problemy gastryczne. Nieprzychylny los wypłatał mu figla i gdyby nie pewien chłopiec o imieniu Jezus składający propozycję nie do odrzucenia, z Pomponiuszem byłoby krucho, a ktoś niepowołany skończyłby żywot na krzyżu. Mały urwis zleca Rzymianinowi śledztwo w sprawie zabójstwa niejakiego Epulona, o które oskarżony został Józef, mąż Marii i ojciec Jezusa. W najnowszej powieści Mendoza powraca w swej najlepszej formie.

96 KRONIKA PTAKA NAKRĘCACZA – HARUKI MURAKAMI
Życie Toru Okady po stracie pracy jest monotonne i pozbawione ambicji. Żona zarabia wystarczająco dużo na utrzymanie ich obojga, a Toru prowadzi dom. Ten harmonijny układ zostaje jednak pewnego dnia zburzony, kiedy to znika im kot. Toru wyrusza na poszukiwanie zwierzątka i tak zaczyna się wielka historia jego spotkań z różnymi najdziwniejszymi osobami, prowadząca do całkowitej przemiany duchowej, nieomal buddyjskiej iluminacji. Gdy odejście żony pozbawia go środków do życia i nie może sobie pozwolić na bezczynność, jest już innym człowiekiem, gotowym zacząć nowe życie.

97 ŚWIAT XXI WIEKU

98 MEDIA A WYZWANIA XXI WIEKU
Informowanie i komunikowanie są niezbędne do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Bez nich obywatele nie będą w stanie uczestniczyć w życiu politycznym ani w pełni egzekwować swoich praw. (...) Rolą mediów XXI wieku jest o wiele więcej niż przekazywanie informacji. Chodzi o jakość demokracji i o budowanie osnowy społeczeństwa. Margot Wallstrom wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej KSIĄŻKA DOSTĘPNA W CZYTELNI

99 SŁOWNIK POLITYKI – DAVID ROBERTSON
Słownik ten jest bogatym informacyjnie przewodnikiem po polityce, jej terminologii, ideologiach i instytucjach. Dostarcza kompetentnych i aktualnych informacji, co czyni go bezcennym zarówno dla studentów, jak i szerszej publiczności. Zawiera ponad 500 rozbudowanych definicji, wyjaśnienie podstaw myśli politycznej i politycznych teorii, przejrzyste, wolne od nonsensów omówienie złożonych ideologii i ich dogmatów, zwięzłe, treściwe definicje specjalistycznych terminów KSIĄŻKA DOSTĘPNA W CZYTELNI

100 NOWA POWIEŚĆ AUTORA „ZŁODZIEJKI KSIĄŻEK”
Poznajcie Eda Kennedy'ego - przeciętnego taksówkarza, kiepskiego karciarza, pechowca w miłości. Mieszka w ruderze na przedmieściach, dzieli się kawą ze swoim psem Odźwiernym i darzy uczuciem koleżankę Audrey. Jego życiem rządzą spokojna rutyna i brak perspektyw - do chwili, gdy pewnego dnia niechcący powstrzymuje napad na bank. I wtedy pojawia się pierwszy as. Wtedy Ed zostaje Posłańcem. Wędruje przez miasto, pomagając i cierpiąc (jeśli to konieczne), aż pozostanie już tylko jedno pytanie - kto stoi za jego misją? Posłaniec to tajemnicza wędrówka w poszukiwaniu przeznaczenia. Porusza i trzyma w napięciu aż do ostatniego zdania

101 KONTYNUACJA RYCERZY KRÓLESTWA DAVIDA CAMUS
Fabułę tego tomu tworzą  wcześniejsze  losy Morgennes'a.  Młody rycerz przemierza świat, by pomścić rodziców zamordowanych bestialsko przez krzyżowców. Od  lasów  północnej Francji,  przez  Konstantynopol  i  spalone ziemie  Etiopii, aż po złote piaski  Egiptu, Morgennes bez wytchnienia zdąża  w  kierunku Krzyża, posłuszny ostatnim słowom swojego ojca. Opowiadając jego przygody, David Camus tworzy fascynującą epopeję, która rozgrywa się w XIII-wiecznej scenerii, pełnej tajemnic, legendarnych postaci, mistycznych, a nawet baśniowych rekwizytów

102 III CZĘŚĆ TRYLOGII „ZNAK SIEDMIU”
Spokojnemu miasteczku znowu zagrażają śmierć i szaleństwo. Co siedem lat, siódmego dnia siódmego miesiąca w mieście rozpętuje się piekło. Tym razem zło jest potężniejsze niż kiedykolwiek; teraz jednak Gage, Fox i Caleb oraz trzy związane z nimi kobiety mają broń, żeby powstrzymać ciemne siły: heliotrop, który znowu stanowi całość. Kontynuacja powieśći: Magia i krew oraz Bracia krwi

103 NOWA KSIĄŻKA AUTORKI „ZMIERZCHU”
Przyszłość. Nasz świat opanował niewidzialny wróg. Najeźdźcy przejęli ludzkie ciała i umysły, wiodąc w nich na pozór normalne życie. W ciele Melanie zostaje umieszczona "dusza" o imieniu Wagabunda, która wie, że ludzkie ciała doznają gwałtownych uczuć, ich zmysły odbierają mnóstwo wrażeń, a wspomnienia potrafią być aż nadto wyraziste. Ale jest coś, czego Wagabunda się nie spodziewa: poprzedni właściciel ciała nie zamierza poddać się bez walki. Wagabunda wertuje myśli Melanie w poszukiwaniu śladów prowadzących do reszty rebeliantów. Tymczasem Melanie podsuwa jej coraz to nowe wspomnienia ukochanego mężczyzny, Jareda, który ukrywa się na pustyni. Wagabunda nie potrafi oddzielić swoich uczuć od pragnień ciała i zaczyna tęsknić za mężczyzną, którego miała pomóc schwytać. Wkrótce Wagabunda i Melanie stają się mimowolnymi sojuszniczkami i wyruszają na poszukiwanie człowieka, bez którego nie mogą żyć.

104 NORMAN DAVIES Europa walczy to udana realizacja na pozór niewykonalnego pomysłu: przedstawienia w jednej książce wszystkich aspektów II wojny światowej w Europie. Efektem jest zapierająca dech w piersiach, odkrywcza panorama historii kontynentu z lat W przeciwieństwie do wielu publikacji na ten temat Norman Davies nie analizuje jednego wybranego zagadnienia wojny. Nie zajmuje się tylko armiami albo tylko cierpieniem ludności. Przedstawia całościową wizję konfliktu i demaskuje stronniczość jego dotychczasowego postrzegania. Książka Normana Daviesa z całą pewnością zrewolucjonizuje nasze myślenie o II wojnie światowej. KSIĄŻKA DOSTĘPNA ZA KAUCJĄ

105 HERODOT Dzieło Herodota przez wieki budziło wiele kontrowersji. Jedni nazywali autora ojcem historii, inni oskarżali o kłamstwa i złośliwość. Dziś ceni się go nie tylko jako historyka, który dostarczył nam informacji o dziejach Egiptu, monarchii perskiej czy wojnach perskich, ale również jako pierwszego geografa, etnografa i skrupulatnego zbieracza tradycji ustnej. Wiele zapisanych przez niego informacji, uznawanych dawniej za czystą fantazję, współcześni uczeni traktują z o wiele większą powagą. KSIĄŻKA DOSTĘPNA ZA KAUCJĄ

106 MADONNA Książka, która stała się bestsellerem na długo przed jej publikacją. To pozycja nieautoryzowana, napisana przez brata gwiazdy. Pokazuje Madonnę z bliska, z perspektywy osoby, która przez 47 lat nie odstępowała jej na krok. Jaka jest jedna z największych skandalistek naszych czasów? Co robi, gdy gasną światła rampy? Z kim było jej dobrze i dlaczego rozpadło się jej małżeństwo? Książka zawiera najpikantniejsze szczegóły z życia Madonny, opowieści o romansach, skandalach i kolejnych mężczyznach. W tle najsłynniejsze nazwiska show-biznesu! Wszystko to opowiedziane jest ciętym językiem. Wyjątkowo smakowity kąsek!

107 COLETTE Colette uważała Czyste nieczyste za swoją najlepszą książkę. Przyznawała, że odsłania w niej swoje własne przeżycia i fascynacje, uważała ją niemal za autobiografię. Przechadzkę po erotycznym podziemiu, którego mapę nasza przewodniczka znała na pamięć, zaczynamy w mroku i rozmarzeniu popularnej palarni opium, a im głębiej schodzimy, tym więcej spotykamy niezapomnianych mężczyzn i - zwłaszcza - kobiet, których losy na zawsze odmieniła moc namiętności. Czyste nieczyste to w historii literatury najbardziej subtelne rozliczenie z różnorodnością doświadczeń seksualnych oraz nieobliczalną i nieprzewidywalną naturą miłości.


Pobierz ppt "NOMINOWANI I NAGRODZENI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google