Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rycerze Bolesława Chrobrego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rycerze Bolesława Chrobrego"— Zapis prezentacji:

1 Rycerze Bolesława Chrobrego
Wykonał Julian Potocki Klasa III a

2 Bolesław Chrobry Bolesław I Chrobry (Wielki)
(ur. 967 w Poznaniu, zm. 17 czerwca 1025) – książę Polski od 992 roku, pierwszy koronowany król Polski (od 1025 roku) w latach był także księciem Czech jako Bolesław IV. był synem Mieszka I, księcia Polski, i Dobrawy, czeskiej księżniczki.

3 Bolesław Chrobry Podobizna Bolesława Chrobrego

4 Armia Bolesława Chrobrego
Armia polska w czasach Bolesława Chrobrego składała się z: - drużyny (około 3000 ludzi) doskonale wyposażonych konnych rycerzy, częściowo rozlokowanych po ważniejszych grodach, w części będących u boku władcy - wojsk konnych, ściąganych na wezwanie władcy - wojsk pieszych, także powoływanych w razie potrzeby przez władcę

5 Armia Bolesława Chrobrego
Wojsko dzielono na oddziały, w których liczebność nie była stała lecz zmieniała się w zależności od potrzeby. Istniały dwa zasadnicze rodzaje jednostek - większe, tzw. legiony, i mniejsze, tzw. szyki. Legion składał się z kilku szyków.

6 Uzbrojenie W zależności od rodzaju wojska odmienne było uzbrojenie oddziałów: pieszy był wyposażony w tarczę, włócznię, topór ciężkozbrojny jeździec pancerny okryty był hełmem i pancerzem, w ręce dzierżył tarczę, miał włócznię, miecz, czasem i topór, a ponadto często łuk ze strzałami.

7 Uzbrojenie Takie pełne wyposażenie jeźdźca pancernego ważyło wówczas około 30 kg

8 Kodeks rycerza Kodeks rycerski – zbiór zasad etycznych, moralnych i zawodowych, którymi kierowali się rycerze: 1.Bądź zawsze oddany Bogu, Ojczyźnie, Panu. 2.Nigdy nie bądź tchórzliwy. 3.Bądź ambitny i podążaj do celu. 4.Przegrane bitwy znoś z honorem. 5.Bądź wzorem dla innych. 6.Szanuj ludzi wokół siebie. 7.Dobro i prawość przed niesprawiedliwością broń. 8.Bądź hojny dla ludzi w potrzebie. 9.Bądź wierny swym zasadom i ideałom. 10.Nie krzywdź słabszych.

9 Rycerze

10 Rycerze

11 Pasowanie na rycerza uroczysta ceremonia kościelna po której mężczyzna stawał się rycerzem. mógł nim być tylko ten, kto pochodził z rycerskiego rodu lub człowiek uznany godnym noszenia tytułu rycerza.

12 Pasowanie na rycerza

13 koniec


Pobierz ppt "Rycerze Bolesława Chrobrego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google