Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PROJEKTANT MODY. CHARAKTERYSTYKA ZAWODU Jest to zawód o charakterze artystycznym. Projektant mody tworzy kolekcje użytkowe lub artystyczne. Ponadto zajmuje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PROJEKTANT MODY. CHARAKTERYSTYKA ZAWODU Jest to zawód o charakterze artystycznym. Projektant mody tworzy kolekcje użytkowe lub artystyczne. Ponadto zajmuje."— Zapis prezentacji:

1 PROJEKTANT MODY

2 CHARAKTERYSTYKA ZAWODU Jest to zawód o charakterze artystycznym. Projektant mody tworzy kolekcje użytkowe lub artystyczne. Ponadto zajmuje się projektowaniem dodatków do odzieży. Projektant mody to nie tylko osoba projektująca stroje, to często także specjalista od krawiectwa i menedżer, który potrafi zorganizować pokaz. Odpowiada także za dobór tkanin, z których ma być wykonany jego projekt. Projektant mody bywa bardzo wąsko wyspecjalizowany: jeden specjalizuje się w projektowaniu płaszczy, inny w projektowaniu bielizny.

3 Aby wykonać swój projekt, projektant musi mieć pomysł, wyobrażenie, wizję. Dopiero potem przekuwa to w projekt (najczęściej odręczny rysunek), który następnie zostaje zrealizowany.

4 Projektant współpracuje także z agencjami modelek, uczestniczy w przygotowaniu pokazów, katalogów kolekcji, dba o promowanie kolekcji. Ponadto dba o to, by jego pomysły były w zgodzie z panującymi na świecie trendami. W tym celu śledzi to, co dzieje się w świecie mody, zwłaszcza w takich miastach jak Mediolan, Nowy Jork, Paryż czy Londyn, które uchodzą za najważniejsze ośrodki mody.

5 ALEXANDER MCQUEEN Resort 2015

6 WARUNKI PRACY Sam proces projektowania odbywa się zwykle w biurze, pracowni, ale niejednokrotnie także w domu. Współpraca przy produkcji kolekcji czy przygotowaniu pokazu wiąże się z częstym przemieszczaniem. Niejednokrotnie w celu znalezienia odpowiedniej tkaniny odwiedza wielu producentów. Praca projektanta może mieć zarówno charakter indywidualny jak i zespołowy. Wszystko zależy od etapu tworzenia kolekcji. Projektowanie zwykle odbywa się indywidualnie, gdyż projektant ma swoją wizję, którą chce jak najdokładniej zrealizować. Jeżeli kolekcja składa się z projektów kilku projektantów, to potrzebna jest współpraca między nimi w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu końcowego.

7 Niezależnie od charakteru praca ta wiąże się z intensywnymi kontaktami z ludźmi i to zarówno na etapie tworzenia kolekcji, jak i przygotowywania pokazów mody czy promowania kolekcji. Wymaga to umiejętności przekazywania swoich myśli zarówno słownie, jak i przy pomocy rysunku. Trudno określić godziny pracy projektanta. Zazwyczaj są one zmienne i zależą od etapu tworzenia kolekcji.

8 VALENTINO

9 WYMAGANIA Podstawowymi cechami projektanta są kreatywność i wyobraźnia. Niezbędne są także uzdolnienia artystyczne umożliwiające projektowanie. Ponadto powinien się charakteryzować spostrzegawczością oraz zwiększoną wrażliwością, która pozwoli np. dobrać właściwa tkaninę. Ważne są też: zdolność koncentracji, podzielność uwagi, dokładność, cierpliwość, umiejętność pracy pod presją. Projektant jest w swych działaniach niezależny, stąd musi potrafić organizować sobie czas i pracę oraz posiadać samodyscyplinę. Współpraca z ludźmi sprawia, że musi potrafić współpracować w zespole.

10 Poza tym projektanci muszą być prawdziwymi obywatelami świata, muszą znać języki, bardzo łatwo się porozumiewać, a wreszcie mieć sporą wiedzę z marketingu, ponieważ to rynek decyduje o tym, co przyjmie, nie zaś projektant. Inaczej projektuje się dla dzieci, inaczej dla nastolatków w wieku 15, a inaczej dla tych w wieku 18 lat. Projektant musi uwzględnić specyfikę subkultur młodzieżowych i często z nich czerpie inspirację oraz naturalne dążenie do kupowania ubiorów niepowtarzalnych. Dlatego powinien być wszechstronnie wykształcony. Przyda mu się znajomość socjologii, psychologii i historii kultury.

11 VERSACE

12 WARUNKI PODJ Ę CIA PRACY Najważniejszym uwarunkowaniem pozwalającym na podjęcie tej pracy jest talent. Dobrze, gdy jest on wsparty wykształceniem kierunkowym, które daje szeroką wiedzę o projektowaniu i przemyśle tekstylnym Niezbędnym jest też umiejętność posługiwania się przynajmniej jednym językiem obcym, gdyż projektant musi śledzić i uczestniczyć w bieżących wydarzeniach międzynarodowego świata mody. Projektantami zostają zazwyczaj osoby młode, które charakteryzuje większa kreatywność. Nie zamyka to drogi osobom starszym, jeśli potrafią sprostać oczekiwaniom.

13 MO Ż LIWO Ś CI ZATRUDNIENIA Istnieją dwie drogi rozwoju: Pierwsza, to praca dla firmy odzieżowej, w której często artystyczne wizje młodego projektanta zderzają się z twardą rynkową rzeczywistością. Druga wiąże się z większą swobodą działania, jednak prywatne atelier młodego projektanta, który nie zaistniał do tej pory w świecie mody ma na starcie bardzo trudne warunki.

14 Najlepsze Uczelnie Artystyczne dla Projektantów Mody TOP 5 1.SAPU – KSA | KRAKOWSKIE SZKOŁY ARTYSTYCZNE 2.MSKPU | Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru 3.WYDZIAŁ WZORNICTWA AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W WARSZAWIE 4.Otwarta Pracownia Projektowania Mody | Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie 5. Wydział Tkaniny i Ubioru | Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

15

16 POLSCY ZNANI PROJEKTANCI

17 Joanna Starzyk Justyna Skórka


Pobierz ppt "PROJEKTANT MODY. CHARAKTERYSTYKA ZAWODU Jest to zawód o charakterze artystycznym. Projektant mody tworzy kolekcje użytkowe lub artystyczne. Ponadto zajmuje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google