Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PROJEKTANT MODY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PROJEKTANT MODY."— Zapis prezentacji:

1 PROJEKTANT MODY

2 CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Jest to zawód o charakterze artystycznym. Projektant mody tworzy kolekcje użytkowe lub artystyczne. Ponadto zajmuje się projektowaniem dodatków do odzieży. Projektant mody to nie tylko osoba projektująca stroje, to często także specjalista od krawiectwa i menedżer, który potrafi zorganizować pokaz. Odpowiada także za dobór tkanin, z których ma być wykonany jego projekt. Projektant mody bywa bardzo wąsko wyspecjalizowany: jeden specjalizuje się w projektowaniu płaszczy, inny w projektowaniu bielizny.

3 Aby wykonać swój projekt, projektant musi mieć pomysł, wyobrażenie, wizję. Dopiero potem przekuwa to w projekt (najczęściej odręczny rysunek), który następnie zostaje zrealizowany.

4 Projektant współpracuje także z agencjami modelek, uczestniczy w przygotowaniu pokazów, katalogów kolekcji, dba o promowanie kolekcji.  Ponadto dba o to, by jego pomysły były w zgodzie z panującymi na świecie trendami. W tym celu śledzi to, co dzieje się w świecie mody, zwłaszcza w takich miastach jak Mediolan, Nowy Jork, Paryż czy Londyn, które uchodzą za najważniejsze ośrodki mody.

5 ALEXANDER MCQUEEN Resort 2015

6 WARUNKI PRACY Sam proces projektowania odbywa się zwykle w biurze, pracowni, ale niejednokrotnie także w domu. Współpraca przy produkcji kolekcji czy przygotowaniu pokazu wiąże się z częstym przemieszczaniem. Niejednokrotnie w celu znalezienia odpowiedniej tkaniny odwiedza wielu producentów. Praca projektanta może mieć zarówno charakter indywidualny jak i zespołowy. Wszystko zależy od etapu tworzenia kolekcji. Projektowanie zwykle odbywa się indywidualnie, gdyż projektant ma swoją wizję, którą chce jak najdokładniej zrealizować. Jeżeli kolekcja składa się z projektów kilku projektantów, to potrzebna jest współpraca między nimi w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu końcowego.

7 Niezależnie od charakteru praca ta wiąże się z intensywnymi kontaktami z ludźmi i to zarówno na etapie tworzenia kolekcji, jak i przygotowywania pokazów mody czy promowania kolekcji. Wymaga to umiejętności przekazywania swoich myśli zarówno słownie, jak i przy pomocy rysunku. Trudno określić godziny pracy projektanta. Zazwyczaj są one zmienne i zależą od etapu tworzenia kolekcji.

8 VALENTINO

9 WYMAGANIA Podstawowymi cechami projektanta są kreatywność i wyobraźnia. Niezbędne są także uzdolnienia artystyczne umożliwiające projektowanie. Ponadto powinien się charakteryzować spostrzegawczością oraz zwiększoną wrażliwością, która pozwoli np. dobrać właściwa tkaninę. Ważne są też: zdolność koncentracji, podzielność uwagi, dokładność, cierpliwość, umiejętność pracy pod presją. Projektant jest w swych działaniach niezależny, stąd musi potrafić organizować sobie czas i pracę oraz posiadać samodyscyplinę. Współpraca z ludźmi sprawia, że musi potrafić współpracować w zespole.

10 Poza tym projektanci muszą być prawdziwymi obywatelami świata, muszą znać języki, bardzo łatwo się porozumiewać, a wreszcie mieć sporą wiedzę z marketingu, ponieważ to rynek decyduje o tym, co przyjmie, nie zaś projektant.  Inaczej projektuje się dla dzieci, inaczej dla nastolatków w wieku 15, a inaczej dla tych w wieku 18 lat. Projektant musi uwzględnić specyfikę subkultur młodzieżowych i często z nich czerpie inspirację oraz naturalne dążenie do kupowania ubiorów niepowtarzalnych. Dlatego powinien być wszechstronnie wykształcony. Przyda mu się znajomość socjologii, psychologii i historii kultury.

11 VERSACE

12 WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Najważniejszym uwarunkowaniem pozwalającym na podjęcie tej pracy jest talent. Dobrze, gdy jest on wsparty wykształceniem kierunkowym, które daje szeroką wiedzę o projektowaniu i przemyśle tekstylnym Niezbędnym jest też umiejętność posługiwania się przynajmniej jednym językiem obcym, gdyż projektant musi śledzić i uczestniczyć w bieżących wydarzeniach międzynarodowego świata mody. Projektantami zostają zazwyczaj osoby młode, które charakteryzuje większa kreatywność. Nie zamyka to drogi osobom starszym, jeśli potrafią sprostać oczekiwaniom.

13 MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Istnieją dwie drogi rozwoju:   Pierwsza, to praca dla firmy odzieżowej, w której często artystyczne wizje młodego projektanta zderzają się z twardą rynkową rzeczywistością.  Druga wiąże się z większą swobodą działania, jednak prywatne atelier młodego projektanta, który nie zaistniał do tej pory w świecie mody ma na starcie bardzo trudne warunki.

14 Najlepsze Uczelnie Artystyczne dla Projektantów Mody
TOP 5 SAPU – KSA | KRAKOWSKIE SZKOŁY ARTYSTYCZNE MSKPU | Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru WYDZIAŁ WZORNICTWA AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W WARSZAWIE Otwarta Pracownia Projektowania Mody | Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie 5. Wydział Tkaniny i Ubioru | Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

15

16 POLSCY ZNANI PROJEKTANCI

17 Joanna Starzyk Justyna Skórka


Pobierz ppt "PROJEKTANT MODY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google