Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aleksandra Mętel III klasa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aleksandra Mętel III klasa"— Zapis prezentacji:

1 Aleksandra Mętel III klasa
Ptaki drapieżne Aleksandra Mętel III klasa

2 Drapieżne ptaki (Falconiformes), rząd ptaków charakteryzujących się hakowato zagiętymi dziobami, silnymi nogami uzbrojonymi w ostre, zakrzywione szpony. Posiadają znakomity wzrok Omówimy sobie kilka gatunków ptaków drapieżnych a mianowicie : Orzeł Bielik Jastrząb Myszołów Sokół Sowa Uszatka i Puchacz

3 BIELIK ZWYCZAJNY– to gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce bardzo nieliczny ptak lęgowy. Najliczniej występuje na Pomorzu Zachodnim. W Polsce żyje około 767 par i nasz kraj jest trzecim w Europie krajem co do ilości osobników tego gatunku.

4 Bieliki mają szerokie , prostokątne skrzydła o palczastych końcach lotek pierwszego rzędu. Latając machają krótkimi seriami uderzeń skrzydeł, wykonując krótkie ślizgi. Gdy krążą skrzydła trzymają płasko lub nieznacznie uniesione. W powietrzu rzuca się też w oczy krótki ogon w odróżnieniu od długich skrzydeł. Latają jednak szybko, zręcznie unosząc się na prądach powietrznych. Latają najchętniej w godzinach popołudniowych. Ważą średnio 3,5 do 6 kilogramów . Samice są większe od samców. Orzeł bielik był uważany za króla ptaków. Przyjmuje się nawet że to właśnie ten gatunek został uwidoczniony w godle Polski

5 Legenda głosi że Lech uważany za założyciela państwa Polan postanowił odpocząć w okolicach Poznania. Spojrzawszy na skąpane w czerwieni zachodzącego słońca niebo, ujrzał na jednym z drzew duże ptasie gniazdo. Wtem z gniazda uniósł się wielki ptak i rozpościerając piękne śnieżno - białe skrzydła, okrył nimi swoje pisklęta. Ten widok stworzył pierwsze polski herb - biały orzeł na czerwonym tle. Bielik swoją dostojnością i powagą sprawia że spotkanie z nim staje się niezapomnianą chwilą. To najpiękniejszy ptak drapieżny. Bielik w Polsce jest objęty ochroną.

6 Kolejnym ptakiem drapieżnym jest JASTRZĄB
Dorosłe osobniki mają wierzch ciała szaro popielaty, a spód jasny w poprzeczne szare, faliste prążki. Nad okiem ma charakterystyczną białą brew. Głowa jastrzębia ma charakterystyczny profil – zagięty dziób , prosty u nasady . skierowany jest ku przodowi, inaczej niż np. u sowy, gdzie jej dziób już od nasady jest hakowato wygięty. Jastrząb jest bardzo zwrotnym ptakiem. Swą zwrotność zawdzięcza swym krótkim a szerokim skrzydłom oraz długiemu ogonowi. Waży od 0,6 do 1,5 kilograma.

7 Zamieszkuje stare drzewa iglaste i mieszane w pobliżu łąk, pól uprawnych i innych terenów otwartych. Jastrzębie najczęściej polują na gołębie. Poza tym łapie wrony, kawki, sójki dzięcioły, kury, kaczki wiewiórki zające i króliki. Jastrząb ma ostre i długie szpony umocowane na silnych palcach. Ma długi skok ułatwiający wyciąganie zwierzyny ukrywającej się w gęstych zaroślach. Może też schwytać ją w niskim locie. Może też polować przez nagły lot nurkowy z dużej wysokości.

8 MYSZOŁÓW Myszołów jest w Polsce najliczniejszym ptakiem drapieżnym. Szacuje się że w Polsce ma gniazda około par. jest średniej wielkości drapieżnikiem. Ptak ten występuje w dużych zwartych lasach oraz w niewielkich zadrzewieniach pośród terenów rolniczych. Gniazda zakłada zazwyczaj wysoko, w koronie drzewa. Tak jak sugeruje jego nazwa poluje głównie na myszy polne i leśne. Potrafi złowić również łasice lub gronostaja. Nie gardzi też żabami. Polując kiedy wypaczy ofiarę spada na nią błyskawicznie. Mimo swojej siły i wielkości myszołów ma wrogów naturalnych – należą do nich kuna leśna, jastrząb, orzeł i puchacz. Myszołów ma charakterystyczny głos, słyszany z odległości kilkuset metrów. Głos myszołowa naśladuje sójka. Myszołów charakteryzuje się krępą budową ciała, szerokimi zaokrąglonymi skrzydłami oraz krótkim szerokim ogonem. Waży od 0,6 do 1,2 kg.

9 SOKÓŁ Sokoły charakteryzują się silną budową ciała. Mają mocny, krótki zakończony hakiem dziób. Wąskie i długie skrzydła umożliwiają im zręczny i szybki lot. Są niesamowicie szybkie. W locie nurkowym może osiągnąć prędkość nawet do 320 kilometrów na godzinę co czyni go najszybciej poruszającym się organizmem na ziemi. Charakteryzuje go niesamowita zwrotność, robienie uników oraz wybór odpowiedniego pułapu lotu czyli wysokości. Z reguły nie budują gniazd. Jaja składają na pułkach skalnych, w dziuplach lub w opuszczonych gniazdach innych ptaków. W Polsce gatunek ten jest całkowicie pod ochroną, gdyż jest mała liczebność par żyjących na wolności. Jedna z par sokolich regularnie gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Poluje głównie na ptaki wielkości gołębia lub większe, mewy, kaczki łapie je w locie na otwartej przestrzeni. Waży od 0,6 do 1,3 kg.

10 SOWA Sowa jest ptakiem drapieżnym ale zalicza się ja do grona ptaków nazywanych ptakami nocnymi. Sowy zamieszkują cały świat. Upierzenie sowy jest w kolorach szarych i brązowych co ma pozwolić się jej idealnie maskować. Sowie upierzenie jest gęste i miękkie. Każde pióro na górnej powierzchni chorągiewki pokryte jest aksamitnym puszkiem , w dotyku przypominającym plusz albo atłas. Dzięki temu pióra ocierając się o siebie w trakcie uderzeń skrzydeł nie wydają dźwięku – sowa leci bezszelestnie. SOWA USZATKA

11 PUCHACZ Sowy nie posiadają uszu zewnętrznych a jedynie otwory słuchowe ukryte pod piórami. U niektórych sów myślimy że widzimy uszy a to jedynie pęki piór. Sowa ma doskonały słuch dzięki czemu potrafi doskonale zlokalizować ofiarę nawet w całkowitej ciemności. Większość sów poluje używając głównie słuchu ale mają również doskonały wzrok dostosowany do patrzenia w ciemności. Sowy odżywiają się pokarmem zwierzęcym od owadów po ssaki. Najczęstsze strategie polowań u sów to czatowanie – tak zwana zasiadka oraz niski lot patrolowy- zwykle 1-3 metrów nad ziemią .

12 KONIEC ccc


Pobierz ppt "Aleksandra Mętel III klasa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google