Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczny Internet.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczny Internet."— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczny Internet

2 Czym jest Internet? Internet to ogromna sieć łącząca komputery na całym świecie.Dzięki niej osoby korzystające z komputera w dwóch odległych krajach mogą porozumiewać się ze współpracownikami i kolegami,wymieniać informacje,korzystać z danych znajdujących się w tej grupie sieciowej.

3 Historia Internetu Początki Internetu wiążą się z powstaniem sieci rozległej ARPANET i sięgają końca lat 60. XX wieku. Powszechnie uważa się, iż potrzeba jego stworzenia była konsekwencją prac amerykańskiej organizacji badawczej RAND Corporation, która prowadziła badania nad możliwościami dowodzenia w warunkach wojny nuklearnej. Na podstawie uzyskanych raportów podjąć miano prace projektowe nad skonstruowaniem sieci komputerowej mogącej funkcjonować mimo jej częściowego zniszczenia. Charles Herzfeld, dyrektor ARPA w czasach powstania ARPANET, obala jednak tak rozumiany mit genezy Internetu zauważając, iż od początku chodziło wyłącznie o zwiększenie potencjału naukowego przez połączenie oddalonych od siebie placówek badawczych wyposażonych w komputery.

4 Najważniejsze wydarzenia z historii Internetu
1971-Początki poczty elektronicznej. Ray Tomlinson wysyła pierwszą wiadomość elektroniczną. Inna teoria głosi, że pocztę elektroniczną opracowano w różnych miejscach pod koniec lat sześćdziesiątych. Dziś przewiduje się, że w 2000 roku liczba wysyłanych wiadomości dotrze do 6 trylionów rocznie. 1976-Mike Lesk z AT&T Bell Labs opracowuje protokół UUCP, Unix to Unix Copy Protocol, używany w początkowej fazie rozwoju grup dyskusyjnych Usenet 1978-W Chicago powstaje RPCM, pierwszy BBS (bulletin-board system). Stopniowo BBS oferuje pogawędki, gry, dyskusje, biblioteki programów i pocztę elektroniczną

5 1985-William Gibson pisze swą najsłynniejszą powieść fantastycznonaukową - Neuromancer, gdzie używa słowa cyberspace. Wiele z przedstawionych w niej koncepcji można odnaleźć w dalszym rozwoju Internetu. Zarejestrowana zostaje pierwsza domena komercyjna - symbolics.com dla firmy tworzącej programy i sprzęt dla języka programowania Lisp. Powstaje America Online, słynna usługa on-line. 1988-W hierarchii grup dyskusyjnych pojawiają się grupy alt.sex, alt.drugs i alt.rock-n-roll. Jarkko Oikarinen wynajduje Internet Relay Chat (IRC), system internetowych pogawędek. 1991-Paul Linder i Mark P. McCahil z uniwersytetu w Minessocie opracowali system Gopher. Powstaje Archie usługa wyszukiwawcza. 23 sierpnia przychodzi z Hamburga pierwsza odpowiedź na pocztę elektroniczną wysłaną z Polski. W styczniu liczba użytkowników sieci w Polsce przekracza kwietnia 1991 roku sieci WAWPOLIP zostaje przyznana klasa adresowa. W końcu sierpnia uruchomione zostaje pierwsze połączenie intenretowe z Warszawy do Kopenhagi, z inicjatywy prof. dr hab. Antoniego Kreczmara, dr Rafała Pietraka i dr Krzysztofa Helera. W akcji uruchomienia połączenia bierze udział również Marcin Gromisz. Cyfronet w Krakowie buduje Internet, korzystając z przemyconego przez COCOM routera CISCO.

6 Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mająca na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych[1]. 6 lutego 2007 roku w 40. krajach na świecie - i po raz trzeci w Polsce – obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet"[2]. Chodzi głównie o to, by dzieci i młodzież nie były narażone na niebezpieczeństwa w trakcie korzystania z zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce. Co roku, organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do realizowania przez cały luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

7 Netykieta

8 Netykieta Netykieta (zbitka wyrazowa: net (ang. sieć) i etykieta) – zbiór zasad przyzwoitego zachowania w Internecie, swoista etykieta obowiązująca w sieci. Netykieta, podobnie jak zwykłe zasady przyzwoitego zachowania, nie jest dokładnie skodyfikowana, nikt też nie zajmuje się systematycznym karaniem osób jej nieprzestrzegających, jednak uparte łamanie zasad netykiety może się wiązać z różnymi przykrymi konsekwencjami, na przykład zgłoszeniem nadużycia do działu abuse i odcięciem „niegrzecznego” osobnika od określonej usługi internetowej przez jej administratora. Zasady netykiety wynikają wprost z ogólnych zasad przyzwoitości lub są odzwierciedleniem niemożliwych do ujęcia w standardy ograniczeń technicznych wynikających z natury danej usługi Internetu.

9 Wybrane zasady netykiety
Staraj się sprawdzać/kontrolować pocztę codziennie. Staraj się nie przekraczać wyznaczonego limitu przestrzeni dyskowej przyznanej dla Twojego konta. Usuwaj przeczytane wiadomości i zbędne pliki z serwera, tak by nie zajmować niepotrzebnego miejsca na jego dysku. Kontroluj swoje dyskietki i pliki dyskowe programami antywirusowymi. Przed wysłaniem załącznika do listu, sprawdź go programem antywirusowym. Jeśli chcesz wysłać pocztą elektroniczną duży plik do konkretnej osoby - ustal z odbiorcą, czy może przyjąć tak duży załącznik. Ewentualnie podziel go na kilka listów lub skompresuj, używając specjalnych programów kompresujących.

10 Zasady korzystania z Internetu
1.Korzystaj z oprogramowania antywirusowego. 2.Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób. 3.Ostrożnie pobieraj pliki z sieci. 4.Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach . 5.Nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł,nie wysyłaj swoich zdjęć. 6.Chroń swoje konta na portalach społecznościowych. 7.Stosuj trudne do odgadnięcia hasła ,które są kombinacją liter i cyfr. 8.Czytaj regulaminy. 9.Sprawdzaj czy strona,do której się logujesz,ma zabezpieczenie SSL 10.Pamiętaj,że osoba po drugiej stronie nie musi być tym,za kogo się podaje.

11 Zalety korzystania z Internetu
Łatwy dostęp do informacji, Możliwość pobierania każdego rodzaju plików, Możliwość szybkiego przekazywania informacji, Możliwość znalezienia pracy, Dostęp do konta bankowego, portali społecznościowych,poczty elektronicznej Możliwość gry ze znajomymi przez Internet, Możliwość robienia zakupów przez Internet,

12 Wady korzystania z Internetu
Niebezpieczne treści, Niebezpieczne pliki, Kontakty z nieznajomymi, Straty finansowe, Cyberprzemoc, Uzależnienie, Wirusy,

13

14 Czym jest cyberprzemoc?
Cyberprzemoc (agresja elektroniczna) – stosowanie przemocypoprzez: prześladowaie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS,  , witryny internetowe, fora dyskusyjne w internecie, portale społecznościowe i inne. Osobę dopuszczającą się takich czynów określa się stalkerem. Cyberprzemoc(agresja elektroniczna)-stosowanie przemocy poprzez prześladowanie,zastraszanie,nękanie,wyśmiewanie z innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, ,witryny internetowe,fora dyskusyjne w internecie,portale społecznościowe i inne.Osobę dopuszczającą się takich czynów określa się stalkerem.

15 Rodzaje agresji Agresję elektroniczną wobec pokrzywdzonych, w której charakterystyczną cechą jest nierówność „sił” sprawcy i ofiary, to znaczy ofiarą jest osoba słabsza. Agresję elektroniczną wobec celebrytów, gdzie za celebrytę uznaje się osobę często występującą w środkach masowego przekazu i wzbudzającej zainteresowanie opinii publicznej, bez względu na pełniony przez nią zawód. Elektroniczną agresję uprzedzeniową (ang. bias bullying), gdzie ofiarami agresji elektronicznej stają się grupy ludzi skupione według wspólnych wartości, na przykład określonej narodowości, fani zespołu, grupa wyznaniowa, zwolennicy określonej opcji lub partii politycznej i in. Agresję elektroniczną wobec nieznajomych (przypadkową), której ofiara jest osoba nieznana sprawcy, będąca przypadkową ofiarą podczas surfowania w sieci. Mobbing elektroniczny, w którym sprawca i ofiara są najczęściej członkami tej samej grupy, zarówno online, jak i offline.

16 Formy Cyberprzemocy Rozsyłanie kompromitujących materiałów,
Włamania na konta pocztowe i konta komunikatorów w celu rozsyłania kompromitujących wiadomości, Dalsze rozsyłanie otrzymanych danych i wiadomości jako zapisu rozmowy,czy kopii a, Tworzenie kompromitujących i ośmieszających stron internetowych,

17

18 Uzależnienia internetowe

19 Dane statystyczne dotyczące korzystania z Internetu

20

21 Prezentację wykonała Kinga Miś
Korzystałam z:


Pobierz ppt "Bezpieczny Internet."

Podobne prezentacje


Reklamy Google