Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezoperacyjne zmniejszanie przepuklin krążkowych kręgosłupa metodą Coxa część II p. Ola rok później dr n. med. Henryk Dyczek 2013, 2014.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezoperacyjne zmniejszanie przepuklin krążkowych kręgosłupa metodą Coxa część II p. Ola rok później dr n. med. Henryk Dyczek 2013, 2014."— Zapis prezentacji:

1 Bezoperacyjne zmniejszanie przepuklin krążkowych kręgosłupa metodą Coxa część II p. Ola rok później
dr n. med. Henryk Dyczek 2013, 2014

2 Patolgia krążka

3 Funkcje krążka międzykręgowego
Łączenie poszczególnych trzonów kręgowych, Amortyzacja napięć i obciążeń, Przenoszenie masy ciała, Określanie kształtu kręgosłupa, Stabilizacja kręgosłupa, Warunkowanie plastyczności kręgosłupa (A. Permoda, 2010, s. 245)

4 Budowa krążka międzykręgowego
Blaszki graniczne, Pierścień włóknisty, Jądro miażdżyste. (A. Permoda, 2010, s. 245)

5 Unerwienie krążka Krążek nie posiada własnych nerwów.
Jedynie blaszka zewnętrzna pierścienia włóknistego jest unerwiona głównie przez proprioreceptory. Nerwy te biegną albo wraz z naczyniami albo same jako gałęzie nerwu zatokowo-kręgowego (sinnuvertebralis)

6 Biomechanika krążka

7 Biomechanika krążka

8 Mechanizm pompy odżywiającej krążek
Peryferyjny obszar krążka jest odżywiany przez przepływającą krew, z kolei obszar centralny jest odżywiany za pomocą dyfuzji poprzez chrzęstne płytki graniczne.

9 Wniosek Aby doszło do przepływu H2O do wnętrza krążka musi pojawić się w nim podciśnienie, aby mogło dojść do zjawiska dyfuzji Sytuacja taka, ma miejsce podczas snu, kiedy ciało człowieka znajduje się w pozycji poziomej i dochodzi do przepływu H2O do wnętrza krążka.

10 Kliniczne wykorzystanie mechanizmu pompy odżywiającej krążek
Metoda chiropraktyczna Jamesa M. Coxa, D.C. Cox Technique

11 Trakcja - podstawa metody Coxa

12 Zabieg w wykonaniu dra Coxa

13 Kazuistyka Poniższa pacjentka trafiła do mnie 28 kwietnia 2013.
Pani Ola, l.57, Leczona lekami: Ketonal, Dexaven, Poltram, Polprazol, Tensart HCT, Amlozek, Atoris, Cavinton forte, Polocard. Epikryza:… przyjęta z powodu silnych dolegliwości bólowych kręg. L-S z promieniowaniem bólu do lewej konczyny dolnej od grudnia 2012. Opis MR kręgosłupa z dn

14 Codziennie, przez 5 dni, p. Ola otrzymała 3 zabiegi wg metody Coxa wg protokołu II – z objawami korzeniowymi. Pomiędzy zabiegami odpoczywała w pozycji horyzontalnej oraz dawkowała sobie 2 pełne cykle pola elektromagnetycznego na materacu firmy Bemer. Celem zabiegów na materacu było zwiększenie ukrwienia tkanki. Po pierwszym zabiegu na specjalistycznej kozetce dolegliwości bólowe z lewej łydki całkowicie znikły i p. Ola nie miała potrzeby spożywać środki przeciwbólowe. Ból jednak powracał, mniej nasilony, po dłuższym siedzeniu Opis MR kręgosłupa z dn

15 Obserwacja Wypuklina krążka międzykręgowego uległa zmniejszeniu od 4 mm. Cechy dychadracji L2-L3-L4 znikły. Czy jest to dużo czy mało? Należy dodać, że po sesji zabiegów p. Ola wróciła do pracy zawodowej.

16 W badania przeprowadzonych na zwłokach, w kilka godzin po zejściu (zwłoki znajdowały się w pozycji poziomej), zaobserwowano: Znaczący spadek ciśnienia wewnątrz-krążkowego podczas procedury (zginania i rozciągania) Coxa dolnego odcinka kręgosłupa. Dla skompresowanych krążków podciśnienie wewnątrz-krążkowe wywołane procedurą Coxa zmniejszyło się z -39 mm Hg, do: -192 mm Hg po zastosowanej procedurze. Dla nie-skompresowanych krążków podciśnienie wewnątrz-krążkowe wywołane procedurą Coxa zmniejszyło się z -117 mm Hg, do: -720 mm Hg po zastosowanej procedurze. J.M. Cox, Low Back Pain Mechanism,Diagnosis and Treatment, Philadelphia, 2001.

17 Pani Ola rok później Podczas majowego (2014) spotkania z p. Olą, rok po przeprowadzonych zabiegach zgłosiła: Brak potrzeby zażywania środków przeciwbólowych, Praktycznie pełna sprawność ruchowa (może pracować w domu, ogrodzie, chodzić na grzyby).

18 Zarządzanie pacjentem z przepukliną międzykrążkową przy zastosowaniu metody Cox’a

19 Wnioski Współpraca pacjenta w istotnym stopniu wpływa na zmniejszenie się przepukliny międzykrążkowej (PM) Jeżeli stan zdrowia pacjenta pozwala na marsz (z wymachiwaniem rąk), lub Nordick Walking, jest to jak najbardziej wskazane, pomiędzy zabiegami metody Cox’a. Zbiegi Coxa można wykonywać nawet co godzinę, pod warunkiem pełnej współpracy pacjenta.

20 Uwagi dotyczące marszu
Jeżeli marsz powoduje nasilający się ból – należy pozostawać w pozycji leżącej – bezbólowej i kontynuować zabiegi metody Cox’a. Jeżeli marsz powoduje chwilowe nasilenie bólu, po którym następuje, ulga marsz należy kontynuować. Długość marszu należy dostosować do możliwości i sprawności fizycznej, która będzie się zwiększała po każdym marszu. Limity, jakkolwiek nie istnieją, sugerowane jest pozostawanie przy dystansie 5 km dla kobiet (około 60 minut), oraz 9 km dla mężczyzn (około 1h 45 min.). Sugerowane jest stopniowe zwiększanie dystansu. Podane dystanse można pokonywać za jednym razem, lub w częściach. Jeżeli po marszu następuje pogorszenie się objawów bólowych, które nie ustępują należy: zmniejszyć dystans lub pokonywać go w krótszych odcinkach, bądź też poczekać kilka dni i powrócić do marszu. W międzyczasie wykonywane są ciągle zabiegi w metodzie Cox’a.

21 Uwagi dotyczące stylu życia dla osób z przepukliną międzykrążkową
Najbardziej przeciążające dla krążka międzykręgowego (KM) jest (wykluczając pochylanie się na wyprostowanych kolanach) jest siedzenie. Najbardziej przeciążające dla KM jest siedzenie na siedziskach niestabilnych, np. fotel, tapczan, leżanka, pufa. Niewskazane jest prowadzenie samochodu i podróżowanie w pozycji siedzącej lub półleżącej.

22 Uwagi dotyczące odpoczynku dla osób z przepukliną międzykrążkową
Leżenie na wznak, brzuchu lub boku z kończynami ułożonymi tak, aby nie występowały dolegliwości bólowe. Leżenie na brzuchu na piłce lekarskiej, poduszkach – tak aby osiągnąć efekt rozciągania odcinka lędźwiowego kręgosłupa

23 dr n. med. Henryk Dyczek www.dyczek.pl
Dziękuję za uwagę dr n. med. Henryk Dyczek


Pobierz ppt "Bezoperacyjne zmniejszanie przepuklin krążkowych kręgosłupa metodą Coxa część II p. Ola rok później dr n. med. Henryk Dyczek 2013, 2014."

Podobne prezentacje


Reklamy Google