Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonał: Wojciech Kupaj Klasa I b Nr.11

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonał: Wojciech Kupaj Klasa I b Nr.11"— Zapis prezentacji:

1 Wykonał: Wojciech Kupaj Klasa I b Nr.11
Miejsca Sakralne w Polsce Wykonał: Wojciech Kupaj Klasa I b Nr.11

2 Sanktuarium Matki Bożej Jasna Góra – Częstochowa
Jest jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i od setek lat, najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Na Jasnej Górze znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, oraz zbiór wielu innych dzieł sztuki, najczęściej sakralnej, stanowiących w większości dary wotywne wiernych.

3 Kościół Mariacki w Krakowie
Jeden z największych i najważniejszych, po Katedrze Wawelskiej, kościołów Krakowa, od 1962 posiadający tytuł bazyliki mniejszej. Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski. Jest kościołem gotyckim, budowanym w XIV i XV wieku. Położony jest przy północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego, na Placu Mariackim 5.

4 Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu
Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski – obecnie największy kościół w Polsce, znajdujący się w województwie wielkopolskim w miejscowości Licheń Stary niedaleko Konina. Położony jest na terenie sanktuarium maryjnego, ważnego katolickiego ośrodka religijnego w kraju. Budowlę wzniesiono dla upamiętnienia objawień z lat 1813 i , których świadkami byli Tomasz Kłossowski i Mikołaj Sikatka.

5 Katedra św. Mikołaja w Bielsku-Białej
Katedra św. Mikołaja w Bielsku-Białej – katedra diecezji bielsko-żywieckiej, a także jeden z największych kościołów w Bielsku-Białej. Położona jest na Starym Mieście, przy pl. św. Mikołaja i leży na terenie Dekanatu Bielsko-Biała I – Centrum. Pełni również funkcję kościoła parafialnego (parafia św. Mikołaja). Katedra powstała w latach 1443–1447, jednak obecny kształt uzyskała dopiero w 1912 r.

6 Wielka Synagoga we Włodawie
 Synagoga znajdująca się we Włodawie, przy ulicy Czerwonego Krzyża 7. Wraz z dwiema innymi, sąsiadującymi ze sobą, bardzo dobrze zachowanymi synagogami, tworzy unikatowy jak na te tereny zespół synagogalny.

7 Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Augustowie
Budowniczym kościoła był ksiądz Wincenty Nowicki (proboszcz w latach  ). Kościół konsekrował biskup Stanisław Kostka Łukomski w 1932 roku. Zniszczony w 1944, po wojnie odbudowany (kościół w 1947, wieże w 1986). Od 2001 bazylika mniejsza. 9 grudnia 2012 przed bazyliką odsłonięto kamień z tablicą pamiątkową i marmurowym krzyżem upamiętniający ofiary katastrofy polskiego Tu-154M w Smoleńsku.

8 Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu
Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu, tzw. Ruina – najstarszy kościół Inowrocławia i jeden z najstarszych na Kujawach, sięgający metryką końca XII wieku. Pełni funkcję kościoła parafialnego, a od 2008 r. nosi tytuł bazyliki mniejszej. Jest to kościół w stylu romańskim, pochodzący z końca XII lub początku XIII wieku.

9 Archikatedra św. Jana Chrzciciela, Warszawa
Stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu miały miejsce śluby, koronacje 2 władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Do dziś odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe.

10 Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu (woj. małopolskie)
 Sanktuarium maryjne z figurką Matki Boskiej Ludźmierskiej, nazywanej Gaździną Podhala. W latach kościół został rozebrany, a w jego miejscu wybudowano obecną murowaną świątynię w stylu neogotyckim. Przeniesiono do niej rokokowy ołtarz z figurą Matki Boskiej Ludźmierskiej. W 2001 roku kościół otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.

11 Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu
Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu – renesansowy kościół na Starym Mieście w Zamościu wzniesiony pod koniec XVI w. Katedrę tę ufundował założyciel miasta, Jan Zamoyski, a autorem jej projektu jest włoski architekt Bernardo Morando, z czym wiąże się jej nawiązanie do kościołów włoskich z XV, XVI wieku. 

12 Klasztor karmelitów bosych
Klasztor oo. Karmelitów Bosych w Zagórzu − monumentalne ruiny XVIII w. późnobarokowego kościoła i klasztoru – warowni ojców Karmelitów Bosych w Zagórzu w woj. podkarpackim na wzgórzu Mariemont (345 m n.p.m.) w zakolu rzeki Osławy. Jeden z nielicznych zachowanych klasztorów warownych w Polsce i na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Od 1967 roku obiekt zabytkowy chroniony prawem.

13 Kalwaria w Piekarach Śląskich
Inicjatorem wzniesienia kalwarii w Piekarach Śląskich był proboszcz Bernard Purkop. W latach na drodze zakupów i zamiany pozyskał on pod planowana kalwarię teren wzgórza, nazywanego Cerekwicą, usytuowanego sąsiedztwie wzniesienia, na którym stał kościół farny.

14 Kościół Świętej Trójcy w Bytomiu
Duży, orientowany kościół wolno stojący, bazylikowy posiadający trzy nawy z nawą krzyżową. Nad zachodnią kruchtą wejściową znajduje się 60-metrowa wieża, a na kalenicy dachu zobaczyć można sygnaturkę. Wnętrza są otynkowane i nakryte sklepieniami krzyżowo żebrowymi. Z zewnątrz cała budowla jest murowana z cegły. Cała budowla jest utrzymana w stylu neogotyckim.

15 Opactwo Cystersów w Henrykowie
 Pocysterski barokowy zespół klasztorny z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela położony w Henrykowie na Dolnym Śląsku, w gminie Ziębice. Jest to jedno z najokazalszych i najpiękniejszych założeń barokowych na Śląsku, miejsce powstania Księgi Henrykowskiej – zabytku piśmiennictwa polskiego.

16 Klasztor benedyktynów w Tyńcu
Opactwo, usytuowane na wapiennym wzgórzu nad Wisłą, ufundował najprawdopodobniej Kazimierz I Odnowiciel w 1044 r. Działo się to po kryzysie młodego państwa, wywołanym pogańskim buntem i czeskim najazdem. Benedyktyni mieli wspierać odbudowę państwa i Kościoła.

17 Bazylika św. Erazma i św. Pankracego w Jeleniej Górze
Bazylika świętego Erazma i świętego Pankracego w Jeleniej Górze - jest to gotycka trójnawowa bazylika czteroprzęsłowa wzmiankowana po raz pierwszy w 1303 roku po jej pożarze, odbudowana jeszcze w XIV wieku, przebudowana w XV wieku i XVI wieku. Najstarsza i najważniejsza świątynia w tym mieście. Typowy przykład kościoła gotyckiego z ostrołukowymi obramieniami drzwiowymi i okiennymi, sklepieniem krzyżowo-żebrowym i przyporami.

18 Klasztor Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego w Białymstoku
Klasztor Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego – żeński klasztor rzymskokatolicki w Białymstoku. Późnobarokowy budynek z dwoma portykami wzniesiony w 1769 r. z fundacji Jana Klemensa Branickiego. Zniszczony w czasie II wojny światowej, odbudowany w latach według projektu Stanisława Bukowskiego.

19 Źródło: wikipedia,google.
KONIEC Dziękuje za uwagę Źródło: wikipedia,google.


Pobierz ppt "Wykonał: Wojciech Kupaj Klasa I b Nr.11"

Podobne prezentacje


Reklamy Google