Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aleksandra Pawlak i Anna Budzyńska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aleksandra Pawlak i Anna Budzyńska"— Zapis prezentacji:

1 Aleksandra Pawlak i Anna Budzyńska
Jan Karski Aleksandra Pawlak i Anna Budzyńska

2 Postać z obrazów Grottgera
Tak poeta Antoni Słonimski nazwał heroicznego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego z czasów II wojny światowej - człowieka, który nie bojąc się ryzykować swojego życia, uratował je wielu Żydom.

3 Podstawowe informacje
Jan Karski naprawdę nazywał się Jan Kozielewski. Urodził się 24 czerwca roku w Łodzi. Zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie.

4 Młodość Jana Karskiego
Jan Karski był synem rzemieślnika. Wychował się w wielokulturowej Łodzi. Z kulturą żydowską stykał się od samego dzieciństwa, bo w jego kamienicy przy ulicy Kilińskiego 71, większość lokatorów była pochodzenia żydowskiego. Ukończył wydział prawa i studium dyplomacji na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie.

5 Życie w czasie wojny Po wybuchu wojny Jan Karski trafił najpierw do niewoli radzieckiej, a potem niemieckiej. Z obu udało mu się uciec i pod koniec 1939 roku zaczął pracować w konspiracji. Dzięki znajomości języków obcych, wyszkoleniu i innymi umiejętnościom został emisariuszem władz Polskiego Państwa Podziemnego.

6 Życie w czasie wojny W czasie jednej z misji Jan Karski został schwytany przez Gestapo. Aby nie zdradzić tajnych informacji, chciał popełnić samobójstwo. Został jednak uwolniony przez podziemie. W 1942 r. wszedł nielegalnie do warszawskiego getta oraz do obozu w Izbicy.

7 Misja Jana Karskiego W 1942 r. pod pseudonimem Jan Karski wyruszył w swoją najważniejszą misję. Jego zadaniem było poinformowanie opinii publicznej o tragicznej sytuacji ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką. Po przeszło dwóch miesiącach trudnej i niebezpiecznej wyprawy udało mu się przedostać do Anglii.

8 Misja Jana Karskiego Swoją wstrząsającą relację Jan Karski przekazał swoim przełożonym, a także politykom, artystom i dziennikarzom. Spotkał się między innymi z szefem brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i prezydentem USA, Franklinem Delano Rooseveltem. Jego apele o ratunek dla mordowanego narodu żydowskiego nie dały jednak nic.

9 Życie po II wojnie światowej
Po wojnie Jan Karski został na emigracji w USA, przyjął obywatelstwo amerykańskie i wycofał się z życia publicznego. Studiował, a następnie wykładał nauki polityczne na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Wśród jego studentów był m.in. przyszły prezydent Bill Clinton. Polskę odwiedził dopiero w 1974 roku.

10 Ciekawe informacje Jan Karski otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień i tytułów. Był kawalerem Orderu Orła Białego, został honorowym obywatelem Izraela a także był nominowany do pokojowej Nagrody Nobla. W 1982 roku otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata i zasadził drzewo w ogrodzie Yad Vashem.

11 Ciekawe informacje Jan Karski jest Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi i Doktorem Honoris Causa Uniwersytetu Łódzkiego. Napisał kilka książek, między innymi: “Tajne państwo” i “Wielkie mocarstwa wobec Polski”. Firma Google upamiętniła rocznicę jego urodzin za pomoca Doodla, czyli logotypu.

12 Ciekawe informacje Narodowy Bank Polski uczcił rocznicę urodzin Jana Karskiego, emitując monety kolekcjonerskie z jego wizerunkiem. Mają one wartość 2, 10 i 200 złotych. W ostatnich latach życia Jan Karski powrócił do swej “niedokończonej misji” i opowiadał na spotkaniach w wielu krajach o bezwzględnej eksterminacji narodu żydowskiego. a

13 Źródła i bibliografia Wikipedia Polskie Radio
Jan Karski. Niedokończona misja Magazyn Ziemia Łódzka, 3/2014, str. 19

14 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji
Aleksandra Pawlak i Anna Budzyńska


Pobierz ppt "Aleksandra Pawlak i Anna Budzyńska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google