Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POZNAJEMY NASZE NIETOPERZE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POZNAJEMY NASZE NIETOPERZE"— Zapis prezentacji:

1 POZNAJEMY NASZE NIETOPERZE

2 NIETOPERZE TO SSAKI ponieważ...
...ciało nietoperzy pokryte jest sierścią ...młode po urodzeniu ssą mleko matki

3 Części ciała nietoperza
błona skrzydłowa ramię koziołek przedramię ucho kciuk ostroga palce błona ogonowa ogon kończyna tylna

4 Wyjątkowe cechy budowy ciała
Błoniaste skrzydła nietoperzy zbudowane są z dwóch, przylegających do siebie, warstw skóry, rozpiętej na kościach śródręcza i czterech palców (II-V) przednich kończyn.

5 Nietoperze to jedyne ssaki zdolne do aktywnego lotu.

6 Nietoperze, które polują wśród przeszkód, mają skrzydła krótkie i szerokie.
Nietoperze, które polują z dala od przeszkód, mają skrzydła długie i wąskie.

7 NIETOPERZE NIETOPERZE OWOCOŻERNE NIETOPERZE OWADOŻERNE

8 NIETOPERZE OWOCOŻERNE zasiedlają Afrykę z Madagaskarem, Azję, Wyspy Południowego Pacyfiku, Australię.

9 NIETOPERZE OWOCOŻERNE
Odżywiają się owocami, nektarem i pyłkiem kwiatów. Bardzo dobrze widzą w ciemności (mają duże oczy) i mają bardzo dobry węch – tak orientują się w przestrzeni i wyszukują pokarm. Należy do nich największy nietoperz świata – - rudawka olbrzymia.

10 największy nietoperz świata
Rudawka olbrzymia największy nietoperz świata masa do 1 kg 1,7 m rozpiętość skrzydeł

11 NIETOPERZE NIETOPERZE OWOCOŻERNE NIETOPERZE OWADOŻERNE

12 NIETOPERZE OWADOŻERNE
Zasiedlają wszystkie kontynenty, z wyjątkiem Antarktydy. Spotykamy tu nietoperze żywiące się owadami i innymi stawonogami, polujące na drobne kręgowce, odżywiające się owocami, nektarem i pyłkiem kwiatów, a nawet takie, których pokarmem jest wyłącznie krew ssaków i ptaków (wampiry). Orientują się w przestrzeni głównie za pomocą słuchu (echolokacja). Należy do nich najmniejszy nietoperz świata – ryjkonos malutki.

13 najmniejszy nietoperz świata
Ryjkonos malutki najmniejszy nietoperz świata Rozpiętość skrzydeł – 15 cm masa 2g

14 Co jedzą nasze nietoperze ?

15 Ile jedzą nietoperze ? Jeden nietoperz może w ciągu nocy zjeść nawet kilkaset owadów. Jeden nietoperz w ciągu nocy zjada ilość owadów równą ½ swojej masy ciała. Karmiące samice jedzą więcej, nawet ¾ swojej masy ciała.

16 Nietoperze orientują się w przestrzeni za pomocą sygnałów dźwiękowych wytwarzanych przez krtań, widzą słabo (w porównaniu na przykład z człowiekiem).

17 Echolokacja to sposób orientowania się w przestrzeni, polegający na wysyłaniu sygnałów dźwiękowych, zwanych ultradźwiękami, i odbieraniu oraz analizowaniu powracającego echa.

18 Nietoperze polujące na otwartej przestrzeni zwykle rzadziej emitują sygnały, niż te, które polują wśród licznych przeszkód (na przykład gałęzi drzew). Podobnie... ...gdy odległość między nietoperzem a jego ofiarą jest mała, nietoperz zwiększa liczbę emitowanych sygnałów (niekiedy z 10 do 100 na sekundę), żeby dokładnie śledzić ofiarę.

19 Ruch skrzydeł owada zmieniający echo
Echo słyszane przez nietoperza Dźwięki wydawane przez nietoperza Ruch skrzydeł owada w charakterystyczny sposób odbija się w echu słyszanym przez nietoperze.

20 Dzięki echolokacji nietoperz wie bardzo dużo o owadzie na którego poluje w locie.
Zna jego: dokładne położenie, wielkość i kształt, prędkość z jaką leci, szybkość uderzania skrzydłami. Echolokacja u nietoperzy jest tak dokładna, że „widzą” one w ciemności.

21 Sygnały echolokacyjne nietoperzy (ultradźwięki) są zwykle dla nas niesłyszalne.
Urządzenia zwane detektorami przetwarzają ultradźwięki na dźwięki słyszalne dla człowieka. Każdy gatunek wydaje w locie charakterystyczne dla siebie sygnały, choć niektóre są dla nas bardzo do siebie podobne (np. nocki). SŁYSZANE W DETEKTORZE... GŁOS podkowiec mały nocek rudy karliki mroczek późny gacek brunatny PRZYKŁADY

22 KILKA MITÓW O NIETOPERZACH
ma

23 Czy nietoperze wplątują się we włosy...?
Zmysł echolokacji u nietoperzy jest bardzo czuły, potrafią one dostrzec (a właściwie usłyszeć...) nawet bardzo drobne owady. Bez wątpienia ludzka głowa, nawet z burzą rozwianych włosów jest dla nich przeszkodą w pełni zauważalną. Skąd więc wzięła się ta nieprawdziwa opinia o atakach na nasze włosy? Być może jest ona wynikiem obserwacji nietoperzy wyłapujących owady krążące wkoło nas. W pogoni za smakowitym komarem nietoperz może zataczać łuki blisko naszej głowy, co mogło wzbudzać lęk i obawy. Być może zdarza się, że po wejściu na strych zasiedlony przez kolonię nietoperzy, któreś ze spłoszonych zwierząt (szczególnie młody, uczący się latać osobnik) usiądzie nam na chwilę na głowie czy ramieniu traktując jako podporę. Są to jednak zdarzenia niezwykle rzadkie i z pewnością przypadkowe.

24 Czy nietoperze wypijają krew...?
Wszystkie krajowe gatunki nietoperzy są owadożerne! Jedyną więc krwią, jaką „wypijają” może być krew komara, pająka, ewentualnie chrabąszcza...Absolutną nieprawdą są historie o krwi wysysanej ludziom! Owszem, w Ameryce środkowej i południowej żyją gatunki tzw. wampirów, czyli nietoperzy żywiących się wyłącznie krwią. Dwa spośród nich odżywiają się krwią ptaków i tylko jeden ssaków. Przypadki ataku na ludzi są stosunkowo rzadkie. Przy okazji dodać warto, że duża grupa nietoperzy, głównie te, które występują w tropikach, to wegetarianie – odżywiają się wyłącznie owocami, pyłkiem lub nektarem kwiatów.

25 Czy nietoperze śpią "do góry nogami"...?
Jest to prawda, w tej nietypowej pozycji nietoperze spędzają dużą część życia – zwisając hibernują, odpoczywają w ciągu dnia i w przerwach w czasie żerowania. Dzięki specjalnym blokadom w stawach, zwisanie głową w dół nie wymaga od nietoperza żadnego nakładu energii – nietoperz utrzymuje się wyłącznie pod wpływem ciężaru własnego ciała. Nic więc dziwnego, że nietoperze chętnie spędzają w ten sposób czas – jest to dla nich zwyczajnie wygodne. Właściwie jedynym momentem w życiu nietoperza, w którym przyjmuje on pozycję „głową w górę” jest czas porodu, kiedy to samica chwyta nowonarodzonego potomka w rozłożoną błonę ogonową.

26 A teraz 1 część małego teściku.
Marcysia Zemanek


Pobierz ppt "POZNAJEMY NASZE NIETOPERZE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google