Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak się żyło w czasach PRL-u... Czyli robimy zakupy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak się żyło w czasach PRL-u... Czyli robimy zakupy"— Zapis prezentacji:

1 Jak się żyło w czasach PRL-u... Czyli robimy zakupy

2 20 starych złotych

3 W połowie lat 70 pojawiły się w obiegu nowe banknoty

4

5 W latach 80 wprowadzano do obiegu kolejne banknoty, początkowo o niższych nominałach, a następnie o coraz większych ze względu na inflację: 

6

7 Bon towarowy

8 Kartki (na mięso, czekoladę, benzynę i inne) Kawałek papieru, który upoważniał do wykupienia produktu zaznaczonego na kartce. Co ciekawe i tak trzeba było za produkt zapłacić.

9 Kartka benzynowa

10 Opakowanie czekolady produkcji Zakładów Przemysłu Cukierniczego im. 22 lipca (dawniej i dziś E. Wedel) w Warszawie. Przejętej po wojnie fabryce Wedla nadano imię 22 lipca, komunistycznego święta - rocznicy Manifestu Lipcowego  Czekolada jest oznaczona znakiem „1” - produktu pierwszej jakości.

11 Czekolady z czasów kryzysu lat 80
Czekoladami były one głównie z nazwy, bo czasami był to wyrób z masy tłustej lub wyrób czekolado podobny.

12 Czekolada (etykieta zastępcza)
Etykiety zastępcze były uproszczoną wersją etykiet produktu. Stosowne były powszechnie w latach 80 z powodu utrudnień w produkcji standardowych etykiet. Najczęściej były wykonane przy użyciu prostych metod (stempli, fotokopii, itd.).

13 Guma owocowa balonowa

14 Herbata jubileuszowa (lata 70-te) dostępna była także herbata popularna i madras (rarytas!).

15 Herbata Popularna z lat 80
100 g za 14 zł (1982 r.)  Praktycznie jedyna osiągalna wówczas na rynku herbata. Charakteryzowała się dziwnym, niepowtarzalnym cierpko kwaśnym smakiem.

16 Etykiety z napojów orzeźwiających

17 Popularne w latach późnego PRLu mydełko Zefir produkcji Stołecznych Zakładów Chemii Gospodarczej Pollena. Kolor mydełka - jasno zielony.

18 Czyste kasety magnetofonowe

19 Radioodbiorniki Pionier Szarotka

20 Radia i radiomagnetofony
Listy przebojów – dwie porządne: Lista przebojów Programu III oraz Lista Przebojów Rozgłośni Harcerskiej. Ponieważ w Polsce nie było możliwości swobodnego nabywania płyt, zwłaszcza zagranicznych, polskie listy przebojów ustalano zliczając ilość głosów oddanych (na kartkach pocztowych!) na dany utwór.

21 Kolejka Tłum ludzi ustawionych po kolei z twarzą zwróconą w kierunku tabliczki z napisem "Przyjęcie towaru„.

22 Sklep mięsny Dzień bezmięsny – praktyka propagowana przez władze Polski Ludowej zmierzająca do ograniczenia konsumpcji mięsa głównie na rzecz produktów mącznych. Wbrew temu co można obecnie sądzić, nie wynikała z przekonania o nadzwyczajnych zaletach wegetarianizmu lecz z deficytu mięsa na rynku. Tradycyjnym dniem bezmięsnym był poniedziałek, później środa – w żadnym zakładzie gastronomicznym nie można było wtedy dostać mięsa do obiadu.

23 Pewex namiastka Zachodu, gdzie za twardą zachodnią walutę można było zakupić namiastkę kapitalistycznego świata; na przykład batonik Mars.

24 W prezentacji wykorzystano materiały pochodzące z:
(repozytorium wolnych zasobów projektów Fundacji Wikimedia). Materiały własne. Autor prezentacji: Jolanta Woźniak – Partyka


Pobierz ppt "Jak się żyło w czasach PRL-u... Czyli robimy zakupy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google