Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Henryk Sienkiewicz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Henryk Sienkiewicz."— Zapis prezentacji:

1 Henryk Sienkiewicz

2 Henryk Sienkiewicz( pseudonim Litwos) urodził się we wsi Wola Okrzejska, 5 maja 1846 roku, na Podlasiu w zubożałej rodzinie szlacheckiej, po mieczu wywodzącej się z Tatarów osiadłych na Litwie w XV i XVI wieku.

3 Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie studiował na Wydziale Filologicznym w Szkole Głównej Warszawskiej biedując i marząc o karierze literackiej. Debiutował jako student w 1869 r. w ,,Przeglądzie Tygodniowym”.

4 Przyjaciele Sienkiewicza namawiają go w 1874 roku aby został współwłaścicielem ,,Niwy”- redakcji jednej z warszawskich gazet. Każdy z przyszłych wspólników musi jak najszybciej wpłacić kwotę 1500 rubli.

5 Niestety H. Sienkiewicz nie posiada takich pieniędzy
Niestety H. Sienkiewicz nie posiada takich pieniędzy. Próbuje różnymi sposobami zdobyć umówioną kwotę. Zdecydował się zapytać ciotki Antoniny (ksieni kanoniczek) o kogoś kto może pożyczyć mu tą kwotę.

6 Kanoniczki dostają pensję na drobne wydatki, mają także posag, ale na co dzień nie dysponują aż tyloma pieniędzmi. Mimo tego, ciotka postanawia pomóc pisarzowi.

7 Jedna z kanoniczek, Joanna Biedrzycka, jest gotowa rozważyć pomoc dla młodego Sienkiewicza. W marcu 1874 ciotka umówiła pisarza z panią Joanną .Po kilku minutach Biedrzycka obiecała pożyczyć 1500 rubli.

8 Na podwieczorku pojawiła się córka pani Joanny-Maria
Na podwieczorku pojawiła się córka pani Joanny-Maria. Siadła obok Henryka i bardzo przyjemnie z nim gawędziła. Państwo Keller zaprosili Henryka do ich domu. Bardzo często ich odwiedzał.

9 W czerwcu 1874 roku pani Kellerowa wyjechała z córką do Żytnego, należącego wówczas do Franciszki Siemieńskiej-kuzynki Marii. W połowie lipca Henryk Sienkiewicz też tam jedzie. Trzy dni przebywał w Żytnem. Spacerował z panną Marią po ogrodzie, sadzie i polach. Zbierali kłosy i pletli wieńce. Ich miłość kwitła.

10 Pierwsze zaręczyny odbyły się w 1874 r. w Warszawie
Pierwsze zaręczyny odbyły się w 1874 r. w Warszawie. Sienkiewicz oświadczył się Marii Kellerównej. Związek nie trwał długo, gdyż po zgubieniu przez pisarza pierścionka zaręczynowego i perswazji rodziców, Mila- jak ją nazywano-zerwała z Sienkiewiczem. W roku 1881 ożenił się z Marią Szetkiewiczówną rodem z Litwy. Przeżył z nią kilka szczęśliwych lat. W 1885 r. zmarła na gruźlicę. Z tego małżeństwa miał dwoje dzieci.

11 W 1893 r. wziął ślub z Marią Wołodkowiczówną z Odessy, związek ten jednak w roku 1895 zakończył się na jej wniosek rozwodem. W 1904 r. ożenił się ze znaną mu od 1888 r. Marią Babską.

12 Sienkiewicz każdego roku wielokrotnie zmieniał miejsca pobytu
Sienkiewicz każdego roku wielokrotnie zmieniał miejsca pobytu. Po ukończeniu Potopu, w styczniu r. wyjechał z Krakowa do Warszawy, w lutym pojechał na polowanie na Litwę, w marcu znów wrócił do Krakowa, skąd udał się do Wiednia i Abbacji nad Adriatykiem. Tego stylu życia nie zmienił nawet po otrzymaniu pałacyku i majątku ziemskiego w Oblęgorku koło Kielc w 1900 r. Zaglądał tam raczej, niż się zadomowił.

13 Zaczynał pod sztandarami pozytywizmu
Zaczynał pod sztandarami pozytywizmu. Jego felietonistyka, listy z Ameryki, nowele: Humoreski z teki Worszyłły (1872), a potem Szkice węglem (1877), Janko Muzykant i Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela (1879), Za chlebem (1880) i Bartek Zwycięzca (1882) świadczą o ideowej przynależności do zwolenników pracy organicznej, o krytycyzmie w stosunku do konserwatyzmu szlacheckiego i o ostrym potępianiu ziemiaństwa za odwracanie się od chłopstwa.

14 Od pozytywistycznych postępowców różnił się brakiem skłonności do idealizowania ludu. Ale już w fazie twórczości programowej swoiście odstawał od pozytywistycznych standardów tendencyjności. W jego trylogii nowelistycznej dominuje tematyka rodzajowa, a w takich nowelach amerykańskich, jak np. Latarnik (1881), Wspomnienie z Maripozy (1882) czy Sachem (1883), pobrzmiewa nuta patriotyzmu, wyciszana przez pozytywistów po klęsce powstania styczniowego.

15 Sienkiewicz zmienił barwy
Sienkiewicz zmienił barwy. Oto od tematyki współczesnej odwraca się ku historii . W powieści Ogniem i mieczem -są to dzieje konfliktu polsko-ukraińskiego w połowie XVII w. - wznawia krytykowaną przez pozytywistów lekcję patriotyzmu batalistycznego i nawiązuje do tych tradycji staropolskich, wedle których główną siłą narodu była szlachta.

16 Następne części wielotomowego cyklu o XVII w
Następne części wielotomowego cyklu o XVII w. (o wojnie ze Szwedami i o walkach na pograniczu polsko-tureckim), drukowanego w trzech zaborach jednocześnie: Potop i Pan Wołodyjowski ( ) -przypieczętowały sławę Sienkiewicza jako ulubieńca publiczności.

17 Kolejne powieści historyczne: QuoVadis ( ) o początkach chrześcijaństwa w starożytnym Rzymie i Krzyżacy( ) o czasach Królowej Jadwigi i Jagiełły oraz o genezie zwycięstwa polsko-litewskiego pod Grunwaldem nad Zakonem Krzyżackim, tę sławę utrwalały.

18 Nie były jej w stanie zaćmić mniej udane powieści współczesne Bez dogmatu (1889-90 )
i Rodzina Połanieckich ( ), ani takie chybione powieści historyczne jak: Na polu chwały( ) o wyprawie wiedeńskiej Jana III, czy Legiony (1914) o pierwszych porozbiorowych próbach organizowania walki o odzyskanie niepodległości .

19 Sława Sienkiewicza rosła z każdą nowo wydaną powieścią
Sława Sienkiewicza rosła z każdą nowo wydaną powieścią. Stał się obiektem kultu, zapraszano go na liczne imprezy narodowe, kongresy i bankiety, zwłaszcza firmowane przez środowiska konserwatywne. Często zapraszano go do udziału w komitetach, w różnych częściach kraju i za granicą. Wzmogło się to po przyznaniu mu w 1905 r. nagrody Nobla.

20 Osiągnął za życia nie tylko prestiż i sławę, ale również sukces finansowy. Po napisaniu Trylogii stał się najlepiej zarabiającym pisarzem polskim (za prawo jej wznawiania przez 20 lat otrzymał od wydawcy rubli). Kiedy w 1888 r. tajemniczy wielbiciel przekazał mu sumę rubli, utworzył z niej fundusz stypendiów imienia swej zmarłej żony, przeznaczony dla artystów zagrożonych gruźlicą.

21 Po wybuchu I Wojny Światowej Sienkiewicz udał się do Szwajcarii, gdzie organizował Komitet Pomocy Ofiarom Wojny (z udziałem Ignacego Paderewskiego). Umarł w Vevey, 15 listopada 1916 roku. Jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w katedrze św. Jana w Warszawie.

22 Twórczość literacka H. Sienkiewicza na stałe wpisana jest „złotymi zgłoskami” w historię literatury polskiej. Stała się także inspiracją reżyserów, którzy przenieśli niektóre z powieści na duży ekran. Najbardziej znanymi ekranizacjami powieści pisarza są: „W pustyni i w puszczy” , „Qvo vadis”, „Ogniem i mieczem”, „ Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „ Krzyżacy”. Filmy biją rekordy oglądalności w kinach oraz na małym ekranie. Wpływ na tak dużą popularność mają niewątpliwie nie tylko reżyseria i gra aktorów ale także wspaniałe ścieżki dźwiękowe.

23

24

25

26 Prezentację wykonał uczeń
klasy piątej w PSP w Żytnie Piotr Błaszczyk

27 SPIS TREŚCI 2- 3 Okres młodości. 4-7 Trudności finansowe.
Tytuł. Okres młodości. Trudności finansowe. Kobiety w życiu pisarza. Pobyt w Żytnie. Podróże. Twórczość literacka. Sława. Pobyt w Szwajcarii. Śmierć. Ekranizacje powieści. Fotosy filmowe i ścieżki dźwiękowe. Autor prezentacji. Spis treści. Źródła.

28 ŹRÓDŁA Encyklopedia Powszechna PWN Encyklopedia Multimedialna
Opracowanie autorskie Pani Barbary Sadlej Zbiory Domowej Biblioteczki


Pobierz ppt "Henryk Sienkiewicz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google