Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sposoby zapobiegania hałasowi w szkole

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sposoby zapobiegania hałasowi w szkole"— Zapis prezentacji:

1 Sposoby zapobiegania hałasowi w szkole
Hałas wywiera niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka, świat zwierzęcy i roślinny. Jednak jest powszechny w dzisiejszym zurbanizowanym świecie, występuje zwłaszcza w dużych miastach, wzdłuż tras komunikacyjnych, wokół obiektów przemysłowych i usługowych o charakterze wytwórczym, a także w szkołach. W warunkach naturalnych hałas jest praktycznie nie do uniknięcia. Towarzyszy nam w domu, w pracy, na spacerze, w szkole, oraz przy korzystaniu z wszelkich zdobyczy cywilizacji.

2 O projekcie Osoby realizujące projekt: Aleksandra Cieciak, Elżbieta Cieciak, Anna Kowalewska, Julia Kłaput, Natalia Tomaszek, Aleksandra Skwarczyńska, Adrian Korzeniowski

3 Hałas – co to jest? Budowa ucha, źródła hałasu Czy hałas może uszkodzić ucho? Szkodliwość hałasu Metodyka badań Wyniki naszych badań Ciekawostki

4 Co to jest hałas? Hałas to wszelkie dokuczliwe, uciążliwe i szkodliwe dźwięki oddziałujące na narząd słuchu i inne zmysły oraz części organizmu człowieka. Najczęściej stosowaną miarą hałasu jest poziom dźwięku (natężenie) wyrażony w decybelach (dB).

5 25 kwietnia 25 kwietnia jest uznawany za Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem (ang. Noise Awareness Day). Święto to zostało ustanowione przez Ligę Niedosłyszących, a w Polsce zajmuje się nim Towarzystwo Higieny Akustycznej.

6 Hałas wywiera niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka, świat zwierzęcy i roślinny. Jednak jest powszechny w dzisiejszym zurbanizowanym świecie, występuje zwłaszcza w dużych miastach, wzdłuż tras komunikacyjnych, wokół obiektów przemysłowych i usługowych o charakterze wytwórczym, a także w szkołach. W warunkach naturalnych hałas jest praktycznie nie do uniknięcia. Towarzyszy nam w domu, w pracy, na spacerze, w szkole, oraz przy korzystaniu z wszelkich zdobyczy cywilizacji.

7 Budowa ucha

8 Źródła hałasu Przemysłowy Komunikacyjny Komunalny (osiedlowy)
Mieszkaniowy (domowy)

9 Polacy a strefa hałasu Ponad 10 mln Polaków żyje w strefie hałasu, który przekracza 70 dB, czyli powyżej progu szkodliwości.

10 Ile kosztuje przekroczenie norm hałasu?
Kara za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu (85 dB) wynosi aż 52,82 zł za 1 dB ponad normę.

11 Ze względu na ciągłość wyróżniamy hałas:
Ciągły Impulsywny Szum Huk

12 Przyspieszenie starzenia się o 8-12 lat (30% osób)
Szkodliwość Hałas powoduje Przyspieszenie starzenia się o 8-12 lat (30% osób) Padaczkę Kołatanie serca Duszności Zaburzenia widzenia

13 Powoduje też Podwyższenie ciśnienia krwi Bóle mięśni i stawów
Choroby przemiany materii Podwyższenie ciśnienia krwi Bóle mięśni i stawów Zaburzenia orientacji Bóle i zawroty głowy

14 Zagubienie Płacz Bywa, że powoduje Jąkanie się Rozproszenie uwagi
Nadpobudliwość Rozproszenie uwagi

15 Może też spowodować Niepokój Depresję Ubytki słuchu Drażliwość
Stany lękowe Niepokój Niepewność Drażliwość

16 Grzechotki Niektóre grzechotki dla dzieci wydają dźwięk powyżej 60 dB.

17 Uszkodzenia słuchu u dzieci
Z badań Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu (IFiPS) wynika, że prawie co szósty 7-latek ma uszkodzenie słuchu, w większości na skutek infekcji lub urazu.

18 Reforma Elżbiety I Elżbieta I, troszcząc się o zdrowie swoich obywateli, wprowadziła zakaz bicia żon po 21, aby krzyki nie zakłócały spokoju.

19 Metodyka badań Do pomiaru poziomu natężenia hałasu używaliśmy urządzenia SONOPAN 32, użyczonego nam przez Wadowicki Sanepid. Poszczególne pomiary trwały ok. 3 minut, przeprowadziliśmy 11 pomiarów.

20 Wyniki badań

21 Podczas dużej przerwy

22 Porównanie poziomów hałasu

23 Wniosek Hałas jest wrogiem człowieka nie tylko groźnym, ale i podstępnym. Przyczyny tego stanu rzeczy należy upatrywać głównie w nieświadomości ogółu społeczeństwa co do ujemnych zdrowotnych skutków hałasu. Jest ono jego mimowolnym sprawcą i równocześnie – pierwszą ofiarą. Jak więc możemy go ograniczyć?

24 Sposoby zapobiegania hałasowi w szkole
Rozmawiajmy półgłosem, a nie krzyczmy Prowadzenie lekcji uświadamiających uczniów o negatywnych skutkach hałasu Kulturalne spożywanie posiłków Wyciszanie stołów i krzeseł poprzez zakładanie filcowych podkładek Montowanie podwieszanych sufitów pochłaniających niechciane dźwięki

25 Ciekawostki Nasz głos 25 kwietnia Polacy a strefy hałasu
Uszkodzenia słuchu u dzieci Grzechotki Ile kosztuje przekroczenie norm hałasu? Reforma Elżbiety I Pewien dźwięk

26 Nasz głos Być może już to zauważyliście, ale nasz głos nie brzmi dokładnie tak, jak go słyszymy. Z tego powodu, nasz rozmówca może stwierdzić, że nasz głos jest podobny np. do kogoś sławnego, co nam nigdy nie przyszłoby do głowy.

27 Pewien dźwięk Za chwilę usłyszycie dźwięk, który jest słyszany jedynie przez młodzież!

28 Koniec


Pobierz ppt "Sposoby zapobiegania hałasowi w szkole"

Podobne prezentacje


Reklamy Google