Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rodzaje kart płatniczych w Polsce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rodzaje kart płatniczych w Polsce"— Zapis prezentacji:

1 Rodzaje kart płatniczych w Polsce

2 Spis treści Karta kredytowa Karta debetowa Karta wirtualna Karta obciążeniowa Karta przedpłacona

3 Karta kredytowa Są to karty, które umożliwiają skorzystanie z przyznanego przez bank limitu kredytowego przypisanego do karty. Ponieważ osoba korzystająca z karty kredytowej korzysta w rzeczywistości z pożyczki w banku, uzyskanie karty kredytowej jest nieco trudniejsze niż zwykłej „debetówki”. O ile jednak jeszcze do niedawna karty kredytowe określane były mianem produktu luksusowego, z którego korzystali zamożni klienci, dziś o „kredytówkę” jest o wiele łatwiej. Niektóre banki wydają je osobom zarabiającym 500 zł, a nawet studentom. Konstrukcja karty kredytowej umożliwia skorzystanie z tzw. okresu bezodsetkowego, który trwa nawet do 60 dni (w zależności od oferty banku). Jeżeli w okresie grace period spłacimy zaciągnięty kredyt, to nie poniesiemy - żadnych kosztów korzystania z pożyczki. W innym przypadku musimy spłacać pożyczoną kwotę wraz z odsetkami. Wyjątkiem są transakcje gotówkowe (wypłata z bankomatu) - w takim przypadku odsetki liczone są od razu W przypadku „kredytówki”, odróżnieniu od karty debetowej, nie jest wymagane od klienta posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w banku, w którym wnioskuje o kartę. Karta ma własny, niezależny od ROR-u, rachunek, na który należy dokonywać spłat zadłużenia.

4 Karta debetowa Podpisując umowę z bankiem o prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego dostajemy do obsługi konta kartę debetową. Dzięki niej możemy wypłacać swoje pieniądze w bankomatach oraz płacić za zakupy w sklepach. Karta debetowa nie daje możliwości zaciągnięcia kredytu – służy jedynie do dysponowania własnymi środkami zgromadzonymi na koncie. Niemal automatycznie po dokonaniu transakcji rachunek bankowy jest obciążany wydaną kwotą. Karta debetowa z założenia daje dostęp do zgromadzonej na własnym rachunku gotówki – bez potrzeby odwiedzania banku. Gotówkę można pobierać w bankomatach, zatwierdzając wypłatę kodem PIN. To czterocyfrowa, znana tylko posiadaczowi karty liczba, mająca zabezpieczyć dostęp do karty niepowołanym osobom. Podobne rozwiązanie stosowane jest na przykład w telefonach komórkowych. Kartą debetową możemy również wypłacać środki z konta z bankomacie. Warto jednak pamiętać, że za wypłatę z bankomatów nie należących do banku, w którym mamy konto pobierana jest w większości przypadków dodatkowa prowizja. W zależności od metody przyjętej przez bank – jest to z góry określona kwota, z reguły ok. 5 zł, lub też prowizja określana procentowo, np. 3 proc. kwoty wypłaty, nie mniej jednak niż 5 zł. Za płatności bezgotówkowe (czyli wszystkie transakcje w sklepach) nie jest pobierana żadna prowizja.

5 Karta wirtualna Na rynku można spotkać także tzw. karty wirtualne. Służą one do dokonywania płatności przez internet lub telefon. Nie umożliwiają natomiast dokonywania wypłat w bankomatach czy płacenia za zakupy – nie posiadają bowiem paska magnetycznego, na którym zapisane są odpowiednie informacje. W rzeczywistości oznacza to, że transakcja za pomocą takiej karty dokonywana jest bez jej fizycznego użycia. Co ciekawe, karty wirtualne nie muszą mieć postaci karty plastikowej – mogą być papierowe. Plastikowe karty wirtualne wydają mBank i MultiBank.

6 Karta obciążeniowa To karty „wypukłe” z odroczonym terminem płatności. Klient raz w miesiącu obciążany jest łączną kwotą dokonanych przez cały miesiąc transakcji i, w odróżnieniu od kart kredytowych, musi dokonać spłaty całego zadłużenia. Karta wydawana jest do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu nad kredytem w karcie obciążeniowej łatwiej jest panować, to jednak produkt ten traci popularność na rzecz kart kredytowych, po które klienci sięgają chętniej. Podobnie jak w przypadku kart kredytowych za skorzystanie z bankomatów pobierana jest prowizja. Niektóre banki pobierają także prowizję (ok. 1 proc.) od transakcji bezgotówkowych. Ponieważ karta wydawana jest do rachunku, więc ubiegając się o nią nie trzeba dostarczać zaświadczeń o zarobkach, tak jak ma to miejsce w przypadku wnioskowania o kartę kredytową. Bank dysponuje bowiem historią wpływów na rachunek klienta.

7 Karta przedpłacona Czyli karty pre-paid, znane także jako „elektroniczne portmonetki”. Tego typu karta nie jest powiązana z ze standardowym rachunkiem osobistym. Można ją kupić w banku. Karty mogą być wydawane w wersji spersonalizowanej lub bez nazwiska posiadacza. Taka karta może stanowić na przykład prezent dla drugiej osoby. Przed dokonaniem zakupów karta musi zostać zasilona określona kwotą. Dzięki takiej karcie można dokonywać zakupów zarówno w sklepach jak i w Internecie oraz wypłacać gotówkę z bankomatów.

8 Koniec Autor: Zuzia Kozłowska Magdalena Walisiak Paulina Jóźwiak


Pobierz ppt "Rodzaje kart płatniczych w Polsce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google