Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Śniadanie, jako inspiracja artystów różnych epok.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Śniadanie, jako inspiracja artystów różnych epok."— Zapis prezentacji:

1 Śniadanie, jako inspiracja artystów różnych epok.
Śniadanie daje moc! Śniadanie, jako inspiracja artystów różnych epok.

2 François Boucher - Śniadanie
Data powstania: 1739 r. Wymiary: 82 x 66 cm Miejsce ekspozycji: Luwr, Paryż

3 Auguste Renoir – Śniadanie wioślarzy
Data powstania: r. Wymiary: 129,5 x172,7 cm Miejsce ekspozycji: Philip Colection

4 Przedstawia grupę osób z podparyskiego środowiska wioślarskiego podczas spożywania śniadania na tarasie restauracji "Fournaise" koło mostu w Chatou na wyspie Sekwanie, popularnego miejsca spotkań ówczesnych aktorów, artystów, intelektualistów. Na obrazie tym Renoir po raz pierwszy ukazał Aline Charigot, swoją przyszłą żonę; malarz zaprezentował ją jako kobietę w kapeluszu – pierwszą z lewej, trzymającą pieska. Jeanne Samary zatyka sobie uszy w górnym prawym rogu obrazu – prawdopodobnie nie może już dłużej słuchać adorujących ją mężczyzn. W dolnym prawym rogu widać – w białym podkoszulku wioślarza i żółtym słomkowym kapeluszu – Gustave'a Caillebotte'a. Postać z nim sąsiadująca to aktorka Angèle. Osoby na drugim planie to bogaty kolekcjoner i wydawca Charles Ephrussi (w cylindrze), urzędnik Eugène Pierre Lestinguez i artysta Paul Lhote (w sportowych kapeluszach). Obraz odwołuje się do XVI-wiecznych weneckich scen biesiadnych (Paolo Veronese). Artysta pracował nad dziełem kilka miesięcy, wszyscy modele pozowali mu indywidualnie. Przy głębszej analizie powierzchni obrazu odkryto wiele poprawek dokonanych przez Renoira podczas pracy. Z listów artysty wiadomo, że poświęcił malowaniu Śniadania wiele wysiłku.

5 Cluod Monet– Śniadanie na trawie
Data powstania: 1866 r.

6 Rok powstania: 1962, Wymiar: 53,1 x 64,2 cm
Pablo Picasso– Śniadanie na trawie Rok powstania: 1962, Wymiar: 53,1 x 64,2 cm

7 Claude Monet– Śniadanie
Data powstania: ok.1873

8 u króla Augusta Poniatowskiego
Obiady czwartkowe u króla Augusta Poniatowskiego

9 A uczone obiady. znasz to może imię
A uczone obiady? znasz to może imię? Gdzie połowa nie gada a połowa drzymie, W których król wszystkie musi zastąpić ekspensa, Dowcipu, wiadomości, i wina, i mięsa. Kajetan Węgierski ( )

10 Stanisław August Poniatowski- król Polski, inicjator „Obiadów czwartkowych”

11 Były to popołudniowe biesiady literacko-naukowe
Były to popołudniowe biesiady literacko-naukowe. Pierwsze spotkania odbyły się w roku 1770 i były kontynuacją zebrań o podobnym charakterze, organizowanych przez Adama Kazimierza Czartoryskiego w Pałacu Błękitnym w początkowym okresie panowania Stanisława Augusta. Obiady czwartkowe organizowane były regularnie co tydzień i trwały od 3 do 4 godzin. Przeważnie odbywały się na Zamku Królewskim (wg tradycji w Sali Rady, w inwentarzu z roku 1808 zwanej też Jadalną), latem w Łazienkach. Celem spotkań były rozmowy na tematy związane ze sztuką, nauką, omawianie dzieł literackich. W obiadach czwartkowych skład gości nie był stały, ponadto zmieniał się w różnych okresach. W pojedynczym przyjęciu brało udział zwykle około biesiadników.

12 Pałac Błękitny na obrazie Bernardo Bellotto

13 Pałac na wodzie (wyspie), Łazienki, Warszawa


Pobierz ppt "Śniadanie, jako inspiracja artystów różnych epok."

Podobne prezentacje


Reklamy Google