Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Śniadanie daje moc! Śniadanie, jako inspiracja artystów różnych epok.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Śniadanie daje moc! Śniadanie, jako inspiracja artystów różnych epok."— Zapis prezentacji:

1 Śniadanie daje moc! Śniadanie, jako inspiracja artystów różnych epok.

2 François Boucher - Śniadanie Data powstania: 1739 r. Wymiary: 82 x 66 cm Miejsce ekspozycji: Luwr, Paryż

3 Auguste Renoir – Śniadanie wioślarzy Data powstania: 1880-1881 r. Wymiary: 129,5 x172,7 cm Miejsce ekspozycji: Philip Colection

4 Przedstawia grupę osób z podparyskiego środowiska wioślarskiego podczas spożywania śniadania na tarasie restauracji "Fournaise" koło mostu w Chatou na wyspie Sekwanie, popularnego miejsca spotkań ówczesnych aktorów, artystów, intelektualistów. Na obrazie tym Renoir po raz pierwszy ukazał Aline Charigot, swoją przyszłą żonę; malarz zaprezentował ją jako kobietę w kapeluszu – pierwszą z lewej, trzymającą pieska. Jeanne Samary zatyka sobie uszy w górnym prawym rogu obrazu – prawdopodobnie nie może już dłużej słuchać adorujących ją mężczyzn. W dolnym prawym rogu widać – w białym podkoszulku wioślarza i żółtym słomkowym kapeluszu – Gustave'a Caillebotte'a. Postać z nim sąsiadująca to aktorka Angèle. Osoby na drugim planie to bogaty kolekcjoner i wydawca Charles Ephrussi (w cylindrze), urzędnik Eugène Pierre Lestinguez i artysta Paul Lhote (w sportowych kapeluszach). Obraz odwołuje się do XVI-wiecznych weneckich scen biesiadnych (Paolo Veronese). Artysta pracował nad dziełem kilka miesięcy, wszyscy modele pozowali mu indywidualnie. Przy głębszej analizie powierzchni obrazu odkryto wiele poprawek dokonanych przez Renoira podczas pracy. Z listów artysty wiadomo, że poświęcił malowaniu Śniadania wiele wysiłku.

5 Cluod Monet– Śniadanie na trawie Data powstania: 1866 r.

6 Rok powstania: 1962, Wymiar: 53,1 x 64,2 cm Pablo Picasso– Śniadanie na trawie

7 Data powstania: ok.1873 Claude Monet– Śniadanie

8 Obiady czwartkowe u króla Augusta Poniatowskiego

9 A uczone obiady? znasz to może imię? Gdzie połowa nie gada a połowa drzymie, W których król wszystkie musi zastąpić ekspensa, Dowcipu, wiadomości, i wina, i mięsa. Kajetan Węgierski (1756-1787)

10 Stanisław August Poniatowski- król Polski, inicjator „Obiadów czwartkowych”

11 Były to popołudniowe biesiady literacko-naukowe. Pierwsze spotkania odbyły się w roku 1770 i były kontynuacją zebrań o podobnym charakterze, organizowanych przez Adama Kazimierza Czartoryskiego w Pałacu Błękitnym w początkowym okresie panowania Stanisława Augusta. Obiady czwartkowe organizowane były regularnie co tydzień i trwały od 3 do 4 godzin. Przeważnie odbywały się na Zamku Królewskim (wg tradycji w Sali Rady, w inwentarzu z roku 1808 zwanej też Jadalną), latem w Łazienkach. Celem spotkań były rozmowy na tematy związane ze sztuką, nauką, omawianie dzieł literackich. W obiadach czwartkowych skład gości nie był stały, ponadto zmieniał się w różnych okresach. W pojedynczym przyjęciu brało udział zwykle około 10-12 biesiadników.

12 Pałac Błękitny na obrazie Bernardo Bellotto

13 Pałac na wodzie (wyspie), Łazienki, Warszawa


Pobierz ppt "Śniadanie daje moc! Śniadanie, jako inspiracja artystów różnych epok."

Podobne prezentacje


Reklamy Google